przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania 01


 

 

Urząd Miasta Szczecin
Biuro ds. Zamówień Publicznych
pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin
tel. +4891 42 45 102, fax +4891 42 45 104
bzp@um.szczecin.euwww.szczecin.eu

 

Szczecin 2016-03-03

 

                                                                            Wykonawcy uczestniczący

                                                                            w postępowaniu

                                                                           

Nasz znak: BZP.S.271.6.7.2016.MW

Znak sprawy: BZP/3/16

Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na:„Ograniczenie problemów związanych z dzikimi zwierzętami z terenu miasta Szczecina. Zadanie I, Zadanie II, Zadanie III, Zadanie IV w roku 2016”.

 

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2015r. poz. 2164), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

 

Pytanie 1

„1. W załączniku nr 9 do SIWZ Część 1§ 2 pkt1 pdpkt 2

a)  Kto w przypadku dostarczenia przez wykonawcę zwierzęcia chronionego do ORZ będzie pokrywał koszty leczenia, rehabilitacja i utrzymania zwierząt ( odkarmienie)?

Kto w przypadku dostarczenia przez wykonawcę zwierzęcia chronionego do ORZ w trakcie trwania umowy będzie pokrywał koszty leczenia, rehabilitacji i utrzymania zwierząt po zakończeniu jej trwania? ( np. zwierzęta dostarczone do ORZ pod koniec grudnia 2016r )”

Odpowiedź 1:

Ponoszenie kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją i utrzymaniem zwierząt trafiających do ośrodka będzie po stronie Wykonawcy wyłonionego dla Części 1 w okresie od daty podpisania umowy do 31.12.2016 r.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 2

„2. W załączniku nr 9 do SIWZ Część 1§ 2 pkt1 pdpkt 3

 a) Kto będzie pokrywał koszty potrzebnej pomocy weterynaryjnej związanej z leczeniem oraz zabiegami weterynaryjnymi ?”

Odpowiedź 2:

Ponoszenie kosztów potrzebnej pomocy weterynaryjnej związanej z leczeniem oraz zabiegami weterynaryjnymi zwierząt trafiających do ośrodka będzie po stronie Wykonawcy wyłonionego dla Części 1 w okresie od daty podpisania umowy do 31.12.2016 r.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 3

„3. W załączniku nr 9 do SIWZ Część 1§ 2 pkt1 pdpkt 4

 a) Dlaczego zamawiający wymaga wystąpienia o stosowna  zgodę na przetrzymywanie zwierzęcia łownego jeśli część ta dotyczy tylko zwierząt  chronionych?”

Odpowiedź 3:

Przedmiotowy obowiązek nie będzie dotyczył Wykonawcy wyłonionego dla Części 1.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 4

„4. W załączniku nr 9 do SIWZ Część 1§ 2 pkt1 pdpkt 5

 Skrócenie cierpienia zwierzęciu chronionemu oraz jego bezzwłoczne uśmiercenie może dokonać tylko i wyłącznie lekarz weterynarii.

  1. Kto w przypadku wezwania przez wykonawcę lekarza weterynarii na miejsce zdarzenia  będzie pokrywał usługę związana z sedacją oraz eutanazją?
  2. Prosimy o wskazanie podmiotu zajmującego się unieszkodliwianiem zwłok zwierzęcych z miejsca interwencji.
  3. Kto w przypadku wezwania przez wykonawcę podmiotu zajmującego się unieszkodliwianiem zwłok zwierzęcych w celu ich odebrania z miejsca interwencji będzie pokrywał koszty związane z zabezpieczaniem i utylizacja padliny?
  4. Często występuje potrzeba pomocy, konsultacji w gabinecie weterynaryjnym przed dokonaniem uśmiercenia zwierzęcia chronionego. Czy w przypadku eutanazji dokonanej w gabinecie weterynaryjnym ( miejsce zakończenia interwencji) podmiot zajmujący się unieszkodliwianiem zwłok zwierzęcych dokona odbioru martwego zwierzęcia z gabinetu weterynaryjnego i kto pokryje koszty?
  5. Czy w przypadku padnięcia lub eutanazji dokonanej w ORZ  ( miejsce zakończenia interwencji) podmiot zajmujący się unieszkodliwianiem zwłok zwierzęcych dokona odbioru martwego zwierzęcia z ORZ i kto pokryje koszty?”

Odpowiedź 4:

Ponoszenie kosztów sedacji oraz eutanazji, unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych z miejsca interwencji, zabezpieczania i utylizacji padliny (w gabinecie weterynaryjnym bądź w ORZ) będzie po stronie Wykonawcy wyłonionego dla Części 1 w okresie od daty podpisania umowy do 31.12.2016 r.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 5

„5. W załączniku nr 9 do SIWZ Część 2§ 2 pkt1 pdpkt 4

a) „W przypadku schwytania zwierzyny rannej bądź osłabionej wykonawca przemieści zwierzę w miejsce bezpieczne dla zwierzęcia i nie zagrażające ludziom”- Jakie miejsce ma na myśli zamawiający? Czy chodzi o ORZ ?

b) Gdzie należy przekazać osierocone lub osłabione młode zwierzęta łowne?

c) Kto pokryje koszty odchowania młodych zwierząt łownych w ORZ?

d) Kto w przypadku dostarczenia przez wykonawcę zwierzęcia łownego do ORZ będzie pokrywał koszty leczenia, rehabilitacja i utrzymania zwierząt?”

Odpowiedź 5:

Miejscem przemieszczenia takiego zwierzęcia będą tereny leśne bądź parkowe. Natomiast w przypadku zwierząt wymagających zabiegów weterynaryjnych i leczenia bądź ze względu na ich stan (np. osierocone lub osłabione młode zwierzęta) mogą zostać przekazane m.in. do ORZ. Ponoszenie kosztów odchowania takich zwierząt w tym leczenia, rehabilitacji i utrzymania będzie po stronie Wykonawcy wyłonionego dla Części 2 w okresie od daty podpisania umowy do 31.12.2016 r.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 6

„6. W załączniku nr 9 do SIWZ Część 2§ 2 pkt1 pdpkt 8

a) Czy w przypadku uśmiercania zwierzęcia łownego w inny sposób niż broń myśliwska wykonawca jest zobowiązany informować o zdarzeniu powiatowego lekarza weterynarii ?

a) Czy w przypadku uśmiercania zwierzęcia łownego w gabinecie weterynaryjnym wykonawca jest zobowiązany informować o zdarzeniu powiatowego lekarza weterynarii oraz sporządzać pisemny protokół z uśmiercenia zwierząt łownych ( załącznik nr 4 do niniejszej umowy)?

b) Czy karta leczenie wystawiona przez lekarza weterynarii w gabinecie weterynaryjnym będzie dokumentem wystarczającym?- karta zgonu zwierzęcia.

c) Czy w godzinach nocnych i dni świąteczne powiatowy lekarz weterynarii będzie dyspozycyjny do udzielenia konsultacji w celu podjęcia decyzji co do uśmiercenia zwierzęcia łownego?

d) Czy w przypadku wezwania przez wykonawcę lekarza weterynarii z którym podpisane jest stosowne porozumienie w celu uśmiercenia zwierzęcia łownego konieczne jest również informowanie powiatowego lekarza weterynarii?”

Odpowiedź 6:

Wykonawca nie będzie w żadnym przypadku zobowiązany informować powiatowego lekarza weterynarii o uśmierceniu zwierzęcia łownego. Wykonawca będzie natomiast zobowiązany wypełnić protokół z uśmiercenia wg wzoru załącznika nr 4 do umowy. Karta leczeniawystawiona więc przez lekarza weterynarii w gabinecie weterynaryjnym nie będzie dokumentem wystarczającym. Decyzję o uśmierceniu Wykonawca winien podejmować z udziałem współpracującego z Wykonawcąlekarza weterynarii.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 7

„7. W załączniku nr 9 do SIWZ Część 1§ 2 pkt1 pdpkt 1

a) Jak należy postępować ze zwierzętami żywymi ( chronione i łowne) podejrzanymi o choroby zakażne niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka ( np. wścieklizn)?

Przypadki takie wymagają co najmniej 15 dniowej obserwacji i kwarantanny. Gdzie takie zwierzęta należy dostarczyć w celu obserwacji i kto pokrywa jej koszty?”

Odpowiedź 7:

W takim przypadku wyłoniony Wykonawca dla Części 1 jak i Części 2 w przypadku podejrzenia wystąpienia wścieklizny winien niezwłoczne powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szczecinie oraz zabezpieczyć zwierzę lub jego zwłoki do czasu wydania przez Powiatowego Lekarza Weterynarii urzędowych decyzji (postępowanie wg. zaleceń).

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 8

„8. Co w przypadku zgłoszeń dotyczących zwierząt które nie są chronionymi ani łownymi a należą do gatunków obcych ( inwazyjnych), egzotycznych- chronionych, domowych ( z wyłączeniem psów i kotów), gospodarskich lub amatorskich? Czy wchodzą one w zakres którejś części zamówienia i jak należy z nimi postępować? Gdzie takie zwierzęta należy przemieszczać?”

Odpowiedź 8:

Przedmiotowe postępowanie nie dotyczy gatunków obcych (inwazyjnych), egzotycznych- chronionych, domowych, gospodarskich lub amatorskich.W takim przypadku wyłoniony Wykonawca dla Części 1 jak i Części 2 jedynie zwrotnie powiadamia telefonicznie Dyżurnego Technicznego Miasta będącego w strukturze szczecińskiej Straży Miejskiejo zaistniałej sytuacji.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 9

„9.Jak należy postępować ze zwierzętami egzotycznymi- chronionymi (jadowitymi, agresywnymi) zagrażającymi zdrowiu i życiu zwierzęcia? Gdzie takie zwierzęta należy przemieszczać?”

Odpowiedź 9:

Przedmiotowe postępowanie nie dotyczy zwierząt egzotycznych - chronionych (jadowitych, agresywnych).W takim przypadku wyłoniony Wykonawca dla Części 1 jak i Części 2 jedynie zwrotnie powiadamia telefonicznie Dyżurnego Technicznego Miasta będącego w strukturze szczecińskiej Straży Miejskiejo zaistniałej sytuacji.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 10

„10. SIWZ rozdział V, pkt III. 3e

a) Czy zamawiający dopuszcza używania innych przyrządów do aplikacji środka usypiającego niż broń Palmera? Jeżeli tak to proponujemy wykreślenie obowiązku dysponowania osobą posiadającą uprawnienia do używania broni Palmera.

Załączniku 11 do SIWZ zamawiający wykazał ilość zwierząt zgłoszonych w interwencjach w tym ilośc zwierząt wymagających udzielenia pomocy zwierzeciu lub przewiezienia go do ORZ.

  1. Proszę o dokładne wykazanie zwierząt ( łowne i chronione) jakie w roku 2015 trafiły do ORZ oraz przedstawienie przyczyny ich odchowania lub rehabilitacji.
  2. Prosimy o przedstawienie kart leczenia w celu rzeczywistej wyceny usługi związanej z prowadzeniem całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt chronionych/ łownych na terenie miasta Szczecina w roku 2016.
  3. Czy zamawiający posiada rzeczywistą kalkulacje związaną z leczeniem/ rehabilitacja zwierząt w ORZ w roku 2015?
  4. Ile zwierząt trafiających do ORZ zostało uśpionych/ padło a ile zostało uwolnionych do środowiska naturalnego? Kto pokrywa koszty transportu zwierząt z ORZ do środowiska naturalnego?”

Odpowiedź 10:

Ad 10a

Zamawiający dopuszcza używania innych przyrządów do aplikacji środka usypiającego niż broń Palmera.Zamawiający pozostawia obowiązek dysponowania osobą posiadającą uprawnienia do używania broni Palmera.

Ad 10a, 10b, 10c, 10d

Załącznik 11 Wykaz prac w 2015 r. do SIWZ należy traktować wyłącznie jako materiał pomocniczy udostępniony przez Zamawiającego a utworzony na podstawie posiadanej przez Zamawiającego dokumentacji sprawozdawczej.Dodatkowo Zamawiający wprowadzi do Załącznika 11 tabele z wykazem na rok 2016 usług i ich orientacyjną ilością w celu jak najdokładniejszego skalkulowania przez oferentów ceny przedmiotu zamówienia.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

 

Pytanie 11

„ 11. czy w przetargu może uczestniczyć firma nie będąca płatnikiem VAT?”

Odpowiedź 11:

Tak.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 12

„ 12. czego dokładnie dotyczy kara umowna w zadaniu nr 3?”

Odpowiedź 12:

Zgodnie z zapisem § 12 pkt 3 dla Części 3 Załącznika Nr 9 do SIWZ kara umowna będzie naliczana w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Zasadność nałożenia takiej kary w każdym stwierdzonym przypadku należeć będzie do oceny Zamawiającego na etapie realizacji umowy z wyłonionym wykonawcą dla Części 3.

 

Pytanie 13

„ 13. czy do zadania nr 3 wystarczy sprzęt wymieniony tzn. 2 klatki i 2 poskromy? To nie jest sprzęt służący do odłowu dzików, a więc czy firma nie mająca sprzętu do odławiania dzików może startować?”

Odpowiedź 13:

Zgodnie z warunkiem określonym w punkcie 3 podpunkt 3 lit. b dla Części 3 w Rozdziale V SIWZ -  Warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków. Wymagane dokumenty oferent winien dysponować minimum

sprzętem łowiecko-weterynaryjnym w którego skład wchodzą:

- minimum 2 sztuki przyrządu typu poskrom

- minimum 2 klatki z prętów stalowych lub drewniane, nie powodujące zranień

u zwierząt;

(minimalne wymiary klatki: długość - 1,5 m, szerokość - 0,8 m, wysokość - 1 m; klatka

powinna posiadać drewnianą podłogę oraz wejście i wyjście zamykane wysuwaną do

góry kratką, umożliwiającą szybkie zamykanie klatki, osadzoną na odpowiednich

prowadnicach)”

Jednakże zgodnie z zapisem § 2 pkt 3 lit. a dla Części 3 Załącznika Nr 9 do SIWZ do przedmiotowej usługi niezbędne są także odłownie gdyż usługa ta polega m.in. na dokonaniu „odłowu redukcyjnego dzików w ilości 250 sztuk (bez względu na płeć i wiek) oraz odłów i uwolnienie 20 sztuk innych gatunków łownych (np. lis, borsuk, kuna, sarna)poprzez:

a) zwabianie dzików do odłowni za pomocą karmy lub innych dozwolonych środków (np. olejki aromatyczne)”

 

Pytanie 14

„14. czy w przypadku startu do zadań nr 2 i 3, firma może wymienić te same osoby posiadające uprawnienia łowieckie?”

 

Odpowiedź 14:

Tak.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 15

„ 15. czy w przypadku zadania nr 1, jeśli wykonawca dostarczy zwierzę do ośrodka i zostaną poniesione koszty rehabilitacji np. zabieg chirurgiczny, czy ten koszt powinien być poniesiony przez wykonawcę czy przez właściciela ośrodka?”

Odpowiedź 15:

Ponoszenie kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją i utrzymaniem zwierząt trafiających do ośrodka będzie po stronie Wykonawcy wyłonionego dla Części 1 w okresie od daty podpisania umowy do 31.12.2016 r.

W związku z powyższym Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 16

„16. do zadania nr 4 wymagana jest 1 osoba z licencją na przewóz żywych zwierząt, zadanie dotyczy przewozu padliny i posiadania samochodu przystosowanego. Czym uzasadnia się wymóg kierowcy licencjonowanego na żywe zwierzęta?

Odpowiedź 16:

Zamawiający dla przedmiotowej usługi nie wymaga osoby z licencją na przewóz żywych zwierząt.


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2016/03/03
odpowiedzialny/a:
Barłomiej Miluch
wprowadził/a:
Mirella Wołłejszo
dnia:
2016/03/03 09:52:58
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Mirella Wołłejszo 2016/03/03 09:52:58 nowe pytania i odpowiedzi