przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania nr 1


Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęło pytanie, dotyczące treści siwz. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759) Zamawiający przekazuje wykonawcom treść pytania wraz z odpowiedzią:
 
Pytanie:
W projekcie technicznym projektant posługuje się nazwą handlową jednego z producentów nawierzchni mineralnych, a mianowicie Hanse Grand. Projekt, ani specyfikacje techniczne nie opisują właściwości ani cech tegoż materiału. Czy za materiał Hanse Grand zamawiający uzna materiał spełniający warunki określone w innym postępowaniu prowadzonym przez Miasto Szczecin, tzn:
Zalecenia dotyczące wyboru nawierzchni mineralnych stosowanych na ciągach komunikacyjnych (ścieżki rowerowe, trasy spacerowe piesze i o małym natężeniu ruchu kołowego) znajdujących się w obrębie terenów zieleni rekreacyjnej.
W celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności, trwałości oraz walorów estetycznych przy jednoczesnym wykluczeniu szkodliwości nawierzchni mineralnych na glebę oraz szatę roślinną zaleca się przestrzeganie poniższych kryteriów:
1.    Ponieważ brak jest norm europejskich regulujących wymagania mechaniczno biologiczne systemowych nawierzchni mineralnych celowe jest stosowanie się do zaleceń Instytutu Badawczego ds. Rozwoju i Kształtowani Krajobrazu. FLL z siedziba w Bonn/Niemcy. Instrukcja z 2007 roku: Planowanie, budowa oraz utrzymanie Nawierzchni Mineralnych (wyd. kwiecień 2007 rok). Jak do tej pory jest to jedyne kompleksowe opracowanie w tej materii uznawane przez jednostki naukowe i komunalne na terenie Europy. Producent nawierzchni mineralnych powinien udokumentować stosownymi certyfikatami z niezależnych laboratoriów badawczych spełnienie kryteriów określonych w przedmiotowej instrukcji. (Laboratorium Kontrolne Budownictwa Drogowego, Podziemnego oraz Boisk i Terenów Sportowych).
2.    Cały materiał w celu zapewnienia jednorodności mechanicznej i kolorystyczne powinien pochodzić z jednego miejsca produkcji. Od producenta należy wymagać pisemnej deklaracji w przedmiotowym temacie.
3.    W żadnym wypadku nawierzchnie mineralne nie mogą zawierać domieszek recyklingowych (kruszony beton, asfalt, domieszki piasku lub żwiru pochodzące z recyklingu). Od producenta należy żądać stosownej pisemnej deklaracji o niestosowaniu materiału recyklingowego.
4.    W celu wykluczenia szkodliwego wpływu na otaczające środowisko naturalne (gleba, otaczająca flora, mikrofauna) nawierzchnie mineralne powinny spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 roku (poz. 1359) Dziennik Ustaw nr 165 oraz spełniać wymagania charakterystyczne dla gleb niezanieczyszczonych (PIOŚ i IUNG 1995). Od producenta należy wymagać stosownej deklaracji w powyższym temacie potwierdzonej stosownymi badaniami wykonanymi w niezależnych laboratoriach (badania laboratoryjne powinny obejmować określenie odczynu pH, zawartość CaCO3, zasolenie NaCl materii organicznej, węgla organicznego i azotu ogólnego, oznaczenie ilości mikropierwiastków rozpuszczalnych w stężonych kwasach HNO3 + HClO4, badanie na zawartość siarki ogólnej, kluczowym jest badanie nawierzchni mineralnych pod kątem metali ciężkich rozpuszczalnych w stężonych kwasach HNO3 + HClO4. Zawartość metali ciężkich tj.: Fe, Mn, Pb, Ni, Co, Cu, Zn, Cd nie mogą w żadnym wypadku przekraczać dopuszczalnych stężeń w glebie lub ziemi wymienionych w w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9.09.2002 roku (poz. 1359) Dziennik Ustaw nr 165 i muszą być charakterystyczne dla gleb niezanieczyszczonych).
 
Czy też zamawiający akceptuje inne materiały, jak np. grys – miał kamienny, czy żwiry kruszone.
 
Odpowiedź:
Nazwy własne zawarte w dokumentacji przetargowej są przykładowe, Zamawiający dopuszcza zastosowanie materiałów równoważnych pod warunkiem, że zaproponowane wyroby będą spełniały te same normy, parametry, standardy oraz zostaną zaakceptowane przez inspektorów nadzoru Zamawiającego.

udostępnił:
Biuro Zamówień Publicznych
wytworzono:
2010/10/14
odpowiedzialny/a:
Iwona Miller
wprowadził/a:
Agnieszka Skotnicka
dnia:
2010/10/14 12:47:41
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Agnieszka Skotnicka 2010/10/14 12:47:41 nowe pytania i odpowiedzi