przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania i odpowiedzi zestaw 1


 

 

Urząd Miasta Szczecin
Biuro ds. Zamówień Publicznych
pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin
tel. +4891 42 45 102, fax +4891 42 45 104

bzp@um.szczecin.pl  -  www.szczecin.pl

 

 

 


 

 

 

 

Szczecin 2017-04-28

 

 

Wykonawcy

biorący udział w postępowaniu

 

Nasz znak: BZP-S.271.34.10.2017.JZ

Znak sprawy: BZP/20/17

 

Dotyczy:Postępowania na „Waloryzację przyrodniczą miasta Szczecina”.

 

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia zwanej dalej „siwz”.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.),  Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedzią:

 

Pytanie: 1.

Odnośnie pkt III, str. 11 OPZ „Jednym z obowiązków Wykonawcy jest pozyskanie aktualnych map, zgodnych ze stanem faktycznym”.

Prosimy o potwierdzenie, że jako aktualne mapy zamawiający miał na myśli najnowsze mapy i podkłady mapowe (m.in. ortofotomapy, rastrowe mapy topograficzne i wektorowe- BDOT10k) dostępne z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej?

 

Odpowiedź: 1.

Tak. Aktualne mapy, zgodne ze stanem faktycznym dostępne w MODGiK i Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

 

Pytanie: 2.

Odnośnie pkt VI, str. 11 OPZ „opracowania mapowe dotyczące waloryzacji przyrodniczej nadmorskiego obszaru funkcjonalnego powinny zostać opracowane w oprogramowaniu typu GIS”.

Co należy dokładnie rozumieć jako „nadmorski obszar funkcjonalny”? Zgodnie z pkt II, str. 1 OPZ „Przedmiotem zamówienia objęty jest cały obszar miasta Szczecina, w jego granicach administracyjnych, z uwzględnieniem powiązań i oddziaływań bezpośredniego otoczenia.”Czy opracowania mapowe dotyczące waloryzacji przyrodniczej mają być opracowane w GIS dla całości miasta Szczecina, czy tylko dla obszaru nadmorskiego obszaru funkcjonalnego (po jego zdefiniowaniu przez Zamawiającego).

 

Odpowiedź: 2.

W związku z pytaniem, Zamawiający dokona modyfikacji siwz:

  • załączniku nr 4 do siwz (Opis Przedmiotu Zamówienia), w punkcie VI, na stronie 11, zdanie w brzmieniu:

W celu zapewnienia kompatybilności i możliwości publikacji za pośrednictwem Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Szczecina opracowania mapowe dotyczące waloryzacji przyrodniczej nadmorskiego obszaru funkcjonalnego powinny zostać opracowane w oprogramowaniu typu GIS jako:”, zostanie zmienione na:

W celu zapewnienia kompatybilności i możliwości publikacji za pośrednictwem Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Szczecina opracowania mapowe dotyczące waloryzacji przyrodniczej Miasta Szczecina powinny zostać opracowane w oprogramowaniu typu GIS jako:”

 

Pytanie: 3.

Odnośnie pkt VI, str. 11 OPZ „opracowanie powinno składać się ze zbioru warstw (klas obiektów) odzwierciedlających obiekty dokonanej waloryzacji przyrodniczej tj.: obiekty powierzchniowe (poligony), liniowe i punktowe w formacie MapInfo TAB.”

Znacznie bardziej powszechnym formatem danych jest format SHP. Prosimy o zmianę zapisów na poniższe:

opracowanie powinno składać się ze zbioru warstw (klas obiektów) odzwierciedlających obiekty dokonanej waloryzacji przyrodniczej tj.: obiekty powierzchniowe (poligony), liniowe i punktowe w formacie MapInfo TAB lub SHP.

 

Odpowiedź: 3.

Utrzymujemy wymagany format danych w postaci plików TAB. Zamawiający wykorzystuje w swoich pracach program MapInfo. Transformacja plików SHP do formatu TAB jest niepełna. Zamawiający musi mieć możliwość pełnej weryfikacji odbieranych prac w postaci edytowalnej bez potrzeby ponoszenia dodatkowych nakładów na transformację plików SHP do postaci plików TAB.

 

Pytanie: 4.

Odnośnie pkt VI, str. 11 OPZ„Tabela atrybutów opisowych warstw (klas obiektów) powinna zawierać informacje opisowe (cechy) dotyczące danych obiektów ujętych w waloryzacji.”

Prosimy o udostępnienie wzoru dla tabeli atrybutów opisowych warstw (klas obiektów)lub opisanie szczegółowych wymogów dla opisów.

 

Odpowiedź: 4.

W związku z pytaniem, Zamawiający dokona modyfikacji siwz:

  • w załączniku nr 4 do siwz (Opis Przedmiotu Zamówienia), w punkcie VI, na stronie 11, zdanie w brzmieniu:

Tabela atrybutów opisowych warstw (klas obiektów) powinna zawierać informacje opisowe (cechy) dotyczące danych obiektów ujętych w waloryzacji”, zostanie zmienione na:

„Tabela atrybutów opisowych warstw (klas obiektów) powinna zawierać informacje opisowe (cechy) dotyczące danych obiektów ujętych w waloryzacji według załączonej tabeli:

 

 

Rodzaj obiektu

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Data i autor rejestracji

Nr zdjęcia

Ilość stanowisk, par, osobników

Typ stanowiska

Powierzchnia {ha}

Uwagi: status ochrony, kategoria zagrożenia, akt prawny, rok powołania, istniejąca czy proponowana forma ochrony.

                 
                 
                 
 

 

 

Pytanie: 5.

Odnośnie pkt VIII, str. 17 OPZ

Czy na potrzeby wykonywania projektu Zamawiający udostępni wszystkie dane z Portalu Systemu Informacji Przestrzennej miasta Szczecina w wersji wektorowej?

 

Odpowiedź: 5.

Niemożliwe jest pozyskanie wszystkich danych w wersji wektorowej znajdujących się w SIP-ie. Pytający nie wskazał warstw lub profilu, które jego zdaniem byłyby niezbędne. Cały zasób SIP MS obejmuje również informacje niezwiązane z przedmiotem zamówienia. Zamawiający udostępni dane wektorowe stanowiące podstawową ramę do wykonania Waloryzacji. Są to dane wektorowe:

  • działek,
  • użytków,
  • budynków,
  • granicy Miasta,
  • istniejących i proponowanych form ochrony przyrody uwzględnionych w obowiązującym Studium,
  • Systemu Zieleni Miejskiej,
  • terenów elementarnych obowiązujących planów miejscowych.

 

Pytanie: 6.

Odnośnie rozdz. XII, str. 16 SIWZ

Wybór oferty zostanie dokonany na podstawie oceny ofert, gdzie kryterium cena (C) wynosi 60% zaś kryterium metodologia (M) 40 %. Sposób naliczenia punktacji za metodologię wskazuje otrzymanie punktów jedynie za przedstawienie dodatkowych osób. Jeżeli kryterium metodologia będzie punktowane jedynie za przedstawienie personelu dodatkowego i wszyscy oferenci zaproponują dodatkowe osoby spełniające wymogi SIWZ, jedynym kryterium które będzie decydowało o wyborze oferty będzie de facto cena. Wykonawca powinien wykazać się odpowiednim zrozumieniem celu przedmiotu zamówienia, w związku z czym uważamy, że wskazane byłoby dodanie do kryterium metodologia (M) metodyki i harmonogramu realizacji przedmiotu zamówienia, która i tak jest wymagana  za raz po podpisaniu umowy. Proponujemy rozdzielić kryterium metodologia (M) na 2 podkryteria: dodatkowy personel oraz metodyka realizacji zamówienia i harmonogramu prac. Uważamy, że dodatkowy personel powinien stanowić mniej niż połowę całościowej punktacji metodologii (M). Umożliwi to racjonalną ocenę całościowej oferty, w której znaczącą rolę odgrywać powinno kryterium jakości.

 

Odpowiedź: 6.

Zamawiający nie dokonuje modyfikacji w zakresie kryteriów oceny ofert.

 

Pytanie: 7.

Wnosimy prośbę o przesunięcie terminu składania ofert do dnia 8 maja.

 

Odpowiedź 7.

Zamawiający zmodyfikował zapisy siwz w tym zakresie i przedłużył termin składania, otwarcia ofert i wnoszenia wadium do dnia 9.05.2017 r.

 

Pytanie: 8.

W nawiązaniu do ogłoszonego przetargu nieograniczonego „Waloryzacja przyrodnicza miasta Szczecin” zwracamy się z zapytaniem;

- czy przy składaniu oferty wymagane jest podanie Metodyki prac określonej waloryzacji (nie chodzi o osoby uczestniczące w pracach).

 

Odpowiedź: 8.

Zamawiający nie wymaga podania Metodyki prac określonej waloryzacji, przy składaniu ofert. Dokumenty wymagane przez Zamawiającego, które należy dołączyć do oferty zostały wymienione w Rozdziale V pkt 7 siwz.

 

Pytanie: 9.

W nawiązaniu do przetargu nieograniczonego „Waloryzacja przyrodnicza miasta Szczecina” zwracamy się z zapytaniem:

- czy oprócz zał. nr 1 zał. nr 2 oraz zał. nr 3, na wstępnym etapie składania oferty wymagane jest przedstawienie lub dołączenie wykazu wykonanych usług oraz wykazu osób?

 

Odpowiedź: 9.

Dokumenty wymagane przez Zamawiającego, które należy dołączyć do oferty,zostały wymienione w Rozdziale V pkt 7 siwz. Natomiast „Wykaz wykonanych usług” oraz „Wykaz osób”, będą składane na wezwanie Zamawiającego, skierowane do Wykonawcy, którego oferta zostanie najwyżej oceniona.

 

Pytanie: 10.

Zgodnie z opisem SIWZ Metodologia wykonania przedmiotu zamówienia (M) stanowi 40 % oceny ofert. Z opisu punktacji wynika jednak, że punkty przyznawane są jedynie za przedstawienie personelu dodatkowego. Tym samym jak rozumiemy Wykonawca nie ma obowiązku przedstawiania metodyki przedmiotu zamówienia na etapie oferty a jedynie, jeżeli chciałby uzyskać dodatkowe punkty z tego kryterium to powinien przedstawić personel dodatkowy. Prosimy o potwierdzenie czy takie podejście Zamawiający miał na myśli.

 

Odpowiedź10.

Tak, Zamawiający potwierdza.

 

Pytanie: 11.

W nawiązaniu do pytania powyżej, jeżeli w kryterium metodologia punktowany jest jedynie personel to mimo dość wysokich kwalifikacji personelu dodatkowego przy założeniu dość bardzo prawdopodobnym, że wszyscy oferenci złożą ofertę zawierającą personel dodatkowy spełniający wymogi SIWZ, jedynym kryterium będzie wtedy tylko cena. Takie podejście przy tego typu projekcie nie wydaje się, więc słuszne, gdyż naszym zdaniem wykonawca tego projektu powinien wykazać się nie tylko posiadaniem wykwalifikowanego personelu, ale także już na etapie oceny ofert wykazać się wiedzą i doświadczeniem w rozpoznaniu przedmiotu zamówienia i zrozumieniem w jaki sposób zamierza wykonać to zamówienie. Z tego powodu naszym zdaniem przy tego typu projekcie dużo bardziej racjonalnym rozwiązaniem było by wymagać od wykonawców przedstawienia metodyki wykonania prac. I ona powinna być jednym z kryteriów oceny. Tym bardziej, że w rozdziale XIII SIWZ wskazano, że przed podpisaniem umowy, wykonawca, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, zobowiązany jest dostarczyć zamawiającemu Metodykę realizacji zamówienia i Harmonogram prac. Z tego względu proponujemy, aby dokonać następujących zmian w kryterium Metodologia. Punkty za personel dodatkowy powinny wynosić maksymalnie 10 punktów, a maksymalnie 30 punktów powinno być przyznane za przygotowanie metodologii realizacji zamówienia i harmonogramu prac. Tego typu podejście jest obecnie coraz częściej stosowane przez zamawiających publicznych m.in. przez KZGW, RZWG, PKP PLK. Pozwala to na urealnienie, oceny ofert nie tylko poprzez kryterium cenowe czy inne kryteria, które są w prosty sposób do spełnienia  i pozwala na wybranie oferty w oparciu o kryteria jakościowe. A jak rozumiemy taki cel przyświecał Państwu w tworzeniu kryteriów poza cenowych.

 

Odpowiedź:11.

Zamawiający nie dokonuje modyfikacji w zakresie kryteriów oceny ofert.

 

Pytanie: 12.

Z uwagi okres świąteczny wnosimy o zmianę terminu składania ofert na 5 maja 2017r.

 

Odpowiedź: 12.

Zamawiający zmodyfikował zapisy siwz w tym zakresie i przedłużył termin składania, otwarcia ofert i wnoszenia wadium do dnia 9.05.2017 r.


udostępnił:
Biuro ds Zamówień Publicznych
wytworzono:
2017/04/28
odpowiedzialny/a:
Bartłomiej Miluch
wprowadził/a:
Joanna Zaborska
dnia:
2017/04/28 14:07:13
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Joanna Zaborska 2017/04/28 14:07:13 nowe odpowiedzi
Joanna Zaborska 2017/04/28 12:08:47 nowe odpowiedzi