Wyjaśnienia treści SIWZ
Pytania 1
Urząd Miasta Szczecin
|
Szczecin 15.10.2012
Wykonawcy uczestniczący
w postępowaniu
Nasz znak: BZP-S.271.1605.2012.JM
Znak sprawy: BZP/121/12
Dotyczy:pytań do siwz w postępowaniu na: „Zakup energii elektrycznej dla 498 punktów poboru Gminy Miasto Szczecin i jej jednostek organizacyjnych oraz innych instytucji”
PYTANIA
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami.
Pytanie 1
W nawiązaniu do zapisu w § 5 ust 4 wnosimy, aby ostateczna ilość PPE/zużytej energii nie przekroczyła +/-10% ilości określonej w § 3 ust. 7.
Odpowiedź 1
Podany wolumen został określony na podstawie danych historycznych i jest najprecyzyjniejszym możliwym do osiągnięcia szacunkiem wolumenu na kolejne lata. Zmiana wolumenu energii oraz liczba punktów poboru energii nie ulegnie zmianie większej niż o 10%.
Pytanie 2
We wzorze umowy w § 6 ust. 7 wymagają Państwo, aby termin płatności wynosił 21 dni od dnia doręczenia faktury VAT do siedziby Odbiorcy. Informujemy, iż powyższy zapis będzie oznaczał konieczność wysyłania faktur za zwrotnym potwierdzeniem odbioru w celu dokładnego ustalenia terminu płatności określenia czy zasadnym jest naliczanie karnych odsetek za jego niedotrzymanie. To z kolei negatywnie wpłynie na kalkulację cenową oferty. Dodatkowo zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póżn. zm.) w przypadku dostaw energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie. Pozostawienie zapisów zgodnie, z którymi faktury VAT będą płatne w terminie 21 dni od daty dostarczenia faktury do siedziby Odbiorcy będzie oznaczało każdorazowo konieczność Ingerencji Wykonawcy w automatycznie wykonywane operacje przez systemy rozliczeniowo - księgowe, które określają termin płatności od daty wystawienia faktury. Ponadto może zaistnieć sytuacja, w której potwierdzenie otrzymania przez Odbiorcę faktury za energie wpłynie do Wykonawcy już po złożeniu deklaracji podatkowych co spowoduje, iż zaistnieje niedopłata podatku VAT i konieczność dokonania stosownych korekt przedmiotowych deklaracji. Powyższe z kolei może zostać odebrane przez organy kontroli podatkowej jako celowe manipulowanie Wykonawcy terminami płatności I spowodować odpowiedzialność karno - skarbową Wykonawcy z tego tytułu,
W związku z powyższym wnosimy o zmianę zapisów zawartych w § 6 ust. 7 umowy tak, aby termin płatności był określony od daty wystawienia faktury.
Odpowiedź 2
Odpowiedź na to pytanie będzie przedmiotem modyfikacji siwz.
Pytanie 3
Wnosimy o uzupełnienie wzoru umowy o zapis: „Zmiany Umowy w zakresie zmiany cen są dopuszczalne w przypadku zmiany kosztów wpływających na kalkulację cen energii elektrycznej, a w szczególności w przypadku zmian w przepisach prawnych dotyczących podatku VAT lub podatku akcyzowego lub wprowadzenia lub zmian Rozdziały Innych opłat lub podatków związanych z energią elektryczną lub zmiany przepisów prawa skutkującej wzrostem kosztów wpływających na koszt energii elektrycznej. W takich przypadkach ceny za energię elektryczną dostarczaną na podstawie Umowy ulegają automatycznie korekcie o wartość wynikającą z powyższych zmian. Sprzedawca poinformuje Klienta na piśmie o korekcie ceny energii elektrycznej dostarczanej na podstawie Umowy, wskazując równocześnie zmiany przepisów prawnych stanowiące podstawę tej korekty. Nowe ceny energii elektrycznej będą obowiązujące dla Sprzedawcy i Klienta od chwili wejścia w życie wyżej wymienionych zmian przepisów prawnych stanowiących podstawę do ich korekty".
Odpowiedź 3
Odpowiedź na to pytanie będzie przedmiotem modyfikacji siwz.
Pytanie 4
Wnosimy o uzupełnienie wzoru umowy o następujący zapis:
W przypadku skorzystania przez Klienta z prawa do wypowiedzenia umowy Klient zostanie zobowiązany do zapłaty odszkodowania, którego wysokość wyznaczona będzie na podstawie wzoru określonego poniżej:
Wo = (Ez-Ew) • (Ce-K)
gdzie:
Wo - wysokość odszkodowania
Ez- wolumen energii zakontraktowanej przez Klienta
Ew- wolumen energii wykorzystanej przez Klienta
Ce - cena energii określona w umowie obowiązująca w momencie naliczania odszkodowania
K - aktualna wartość podatku akcyzowego + cena minimalna energii elektrycznej na rynku
bilansującym określona w IRIESP + koszt obowiązków wynikających Prawa energetycznego
obowiązującego w momencie naliczania odszkodowania.
Odpowiedź 4
Zamawiający nie przewiduje poszerzania zakresu umowy o zobowiązanie Klienta do zapłaty odszkodowania w przypadku wypowiedzenia umowy.
Pytanie 5
Wnosimy o uzupełnienie Wzoru Umowy o zapis: „Strony dopuszczają możliwość dokonania cesji praw i przejęcia obowiązków z niniejszej Umowy na inny podmiot za zgodą Sprzedawcy wyrażoną w formie pisemnej, przy czym zgoda ta może zostać uzależniona od spełnienia przez Cesjonariusza określonych warunków."
Odpowiedź 5
Zamawiający nie przewiduje zmian umowy w powyższym zakresie.
Pytanie 6
Zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji czy wszystkie punkty poboru Zamawiającego posiadają układy pomiarowo - rozliczeniowe dostosowane do zmiany sprzedawcy?
Odpowiedź 6
Dla obiektów przyłączony do niskiego napięcia i zaliczających się do VI lub V grupy przyłączeniowej, dostosowanie układów pomiarowych do zasady TPA spoczywa na Operatorze Systemu Dystrybucyjnego. OSD dokona dostosowania układów po otrzymaniu zgłoszenia zawarcia wymaganych umów sprzedaży energii elektrycznej Zamawiającego z nowym sprzedawcą energii elektrycznej. Układy pomiarowe w obiektach posiadających grupy taryfowe Bxx są dostosowane do zmiany sprzedawcy.
Pytanie 7
Zwracamy się z prośbą o zmianę SIWZ w zakresie terminu wykonania zamówienia poprzez dodanie w Rozdz. VII SIWZ zapisu warunkującego rozpoczęcie terminu realizacji zamówienia od dnia 01.01.2013r. do dnia 31.12.2013r. o następującej treści: „jednak nie wcześniej niż z dniem skutecznego rozwiązania obowiązujących umów sprzedaży energii elektrycznej, a także po pozytywnie przeprowadzonej procedurze zmiany sprzedawcy i podpisaniu nowych umów dystrybucyjnych."
Odpowiedź 7
Odpowiedź na to pytanie będzie przedmiotem modyfikacji siwz.
Pytanie 8
Zwracamy się z prośbą o zmianę Rozdz. XV pkt 17 SiWZ na zapis o treści: „17. Termin płatności faktur wynosi 21 dni od daty wystawienia faktury Zamawiającemu.
Odpowiedź 8
Odpowiedź na to pytanie będzie przedmiotem modyfikacji siwz.
Pytanie 9
Zwracamy się z prośbą o zmianę § 6 pkt 7 Umowy, stanowiącej Załącznik Nr 4 do SIWZ na zapis o treści: „7. Strony ustalają następujący sposób rozliczeń, w którym Wykonawca wystawia Zamawiającemu na koniec okresu rozliczeniowego fakturę, w terminie do 14 dni od otrzymania przez Wykonawcę odczytów liczników pomiarowych od Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Należności wynikające z faktury będą płatne w terminie 21 dni od daty wystawienia faktury. W przypadku doręczenia faktury w czasie uniemożliwiającym terminowe wykonanie zobowiązania - płatności należy dokonać nie później niż w czternastym dniu od dnia otrzymania przez Odbiorcę/Płatnika faktury."
Odpowiedź 9
Odpowiedź na to pytanie będzie przedmiotem modyfikacji siwz.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2012/10/17
- odpowiedzialny/a:
- Bartłomiej Miluch
- wprowadził/a:
- Joanna Martyniuk
- dnia:
- 2012/10/17 13:32:38
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Joanna Martyniuk | 2012/10/17 13:32:38 | nowe pytania |