Wyjaśnienia treści SIWZ
Pytania 2
Szczecin 2010-09-10
Wykonawcy uczestniczący
w postępowaniu
Nasz znak: BZP/S/JM/341/ 1698 /10
Znak sprawy: BZP/127/10
Dotyczy: pytań do siwz w postępowaniu na „Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu na zadaniu Przebudowa ulic: Niemierzyńskiej, Arkońskiej do al. Wojska Polskiego – Etap I i II”.
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759) Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami.
Pytanie 1
Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie czy w zapisach Rozdziału V pkt 2 ppkt 3) b) e) SIWZ Zamawiający w zakresie doświadczenia poszczególnych inspektorów nadzoru miał na myśli wykonywanie zadań kierownika budowy czy też wykonywanie zadań kierownika robót w poszczególnych specjalnościach. Należy wskazać na to, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 28 kwietnia 2006 r. (Dz.U. Nr 83, poz. 578) posiadanie uprawnień w ramach poszczególnych specjalności uprawnia do kierowania robotami w określonym w tym Rozporządzeniu zakresie (np. droga, konstrukcja obiektu, drogowy obiekt inżynierski). Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 4 Prawa budowlanego przy prowadzeniu robót budowlanych, do kierowania którymi jest wymagane przygotowanie zawodowe w specjalności techniczno-budowlanej innej niż posiada kierownik budowy, inwestor jest obowiązany zapewnić ustanowienie kierownika robót w danej specjalności. Kierownik budowy może więc w ogóle nie posiadać doświadczenia w kierowaniu robotami w określonej specjalności, ponadto zakres wykonywanych przez kierownika czynności można zdefiniować jako organizowanie całego procesu budowy z zakresem uprawnień i obowiązków wyartykułowanych w licznych przepisach Prawa budowlanego (w szczególności art. 22). Wymóg posiadania doświadczenia w charakterze kierownika budowy jest wymogiem nieadekwatnym dla pełnienia funkcji inspektora nadzoru, skoro wystarczającym jest doświadczenie w kierowaniu robotami w danej specjalności. Prosimy o zmianę zapisu dot. wymogu dla danego (branżowego) Inspektora nadzoru posiadania doświadczenia na stanowisku kierownika budowy.
Odpowiedź 1
Zmawiający modyfikuje siwz w następującym zakresie:
Rozdział V pkt 2 ppkt 3 lit. od b) do e) otrzymuje brzmienie:
b) Inspektor nadzoru robót drogowych
Wymagane kwalifikacje:
Wykształcenie wyższe techniczne.
Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności drogowej bez ograniczeń.
Wymagane doświadczenie zawodowe:
Nie mniej niż 5-letnie doświadczenie zawodowe przy pełnieniu samodzielnych funkcji w budownictwie tj. kierownik budowy lub kierownik robót drogowych lub inspektor nadzoru robót drogowych, w tym co najmniej na jednym zakończonym zadaniu polegającym na budowie lub rozbudowie lub przebudowie drogi co najmniej klasy „Z” wraz torowiskiem tramwajowym.
c) Inspektor nadzoru robót sanitarnych
Wymagane kwalifikacje:
Wykształcenie wyższe techniczne.
Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń lub odpowiadające im ważne uprawnienia wydane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów uprawniających do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w zakresie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych.
Zamawiający uzna warunek za spełniony także wówczas, gdy wykonawca wskaże na niniejsze stanowisko kilka osób, które łącznie będą posiadały uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w powyższym zakresie
Wymagane doświadczenie zawodowe:
Nie mniej niż 5-letnie doświadczenie zawodowe w pełnieniu samodzielnych funkcji w budownictwie tj. kierownik budowy lub kierownik robót w zakresie sieci sanitarnych lub inspektor nadzoru robót w zakresie sieci sanitarnych.
d) Inspektor nadzoru robót elektrycznych
Wymagane kwalifikacje:
Wykształcenie wyższe techniczne.
Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych bez ograniczeń.
Wymagane doświadczenie zawodowe:
Nie mniej niż 5-letnie doświadczenie zawodowe w pełnieniu samodzielnych funkcji w budownictwie tj. kierownik budowy lub kierownik robót w zakresie sieci elektrycznych lub inspektor nadzoru robót w zakresie sieci elektrycznych.
e) Inspektor nadzoru robót telekomunikacyjnych
Wymagane kwalifikacje:
Wykształcenie wyższe techniczne.
Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności telekomunikacyjnej bez ograniczeń.
Wymagane doświadczenie zawodowe:
Nie mniej niż 5-letnie doświadczenie zawodowe w pełnieniu samodzielnych funkcji w budownictwie tj. kierownik budowy lub kierownik robót telekomunikacyjnych lub inspektor nadzoru robót telekomunikacyjnych
Pytanie 2
Prosimy o wyjaśnienie zapisu Rozdziału V pkt 2 ppkt 3) b) dot. Inspektora nadzoru robót drogowych. Jaki jest związek uprawnień wykonawczych w specjalności drogowej i wymogu dla inspektora drogowego posiadania doświadczenia na jednym zadaniu drogowym „wraz z torowiskiem tramwajowym”, skoro inspektor nadzoru robót drogowych nie nadzoruje wykonania robót torowych, nadzorowanie robót torowych wiąże się z posiadaniem odpowiednich uprawnień, nie drogowych?
Odpowiedź 2
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie przebudowy drogi wraz z przebudową torowiska tramwajowego, dlatego Zamawiający postawił wymóg posiadania doświadczenia inspektora nadzoru robót drogowych na zadaniu polegającym na budowie lub rozbudowie lub przebudowie drogi co najmniej klasy „Z” wraz torowiskiem tramwajowym.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28.04.2006r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie § 18 ust. 1 uprawnienia budowlane w specjalności drogowej bez ograniczeń uprawniają do kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak droga, w rozumieniu przepisów o drogach publicznych. Zgodnie z Ustawą z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych art. 4 ust. 4, torowisko tramwajowe to część ulicy.
Pytanie 3
Prosimy o wyjaśnienie zapisu Rozdziału V pkt 2 ppkt 3) c) dot. Inspektora nadzoru robót sanitarnych. Zamawiający wymaga, aby Wykonawca dysponował osobą zdolną do wykonywania zamówienia, która posiada „Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń”. Tak sformułowany wymóg dotyczący posiadania uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej jest nieadekwatny do zakresu robót zamówienia, które mają podlegać nadzorowi, jak również nadmiernie wygórowany. Zakres robót ww zadania nie obejmuje robót w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wentylacyjnych. Prosimy o zmianę zapisów SIWZ dot. wymogu uprawnień budowlanych Inspektora nadzoru robót sanitarnych adekwatnie do zakresu robót ww. zadania.
Odpowiedź 3
Zamawiający modyfikuje siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 4
Czy na stanowisko Inspektora nadzoru robót sanitarnych Wykonawca może zaproponować więcej niż jedną osobę (np. 2 lub 3), które łącznie będą spełniać wymóg posiadania wymaganych uprawnień budowlanych wykonawczych w specjalności instalacyjnej?
Odpowiedź 4
Zamawiający modyfikuje siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 5
Czy Zamawiający będzie wymagał, oprócz nadzoru geotechnicznego (wzór Umowy o pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu, pkt. 29), sprawowania nadzoru geodezyjnego w trakcie realizacji ww. zamówienia?
Odpowiedź 5
Zgodnie z zapisami wzoru umowy § 1 ust. 3 Inżynier jest upoważniony i zobowiązany m. in. do:
2) sprawowania nadzoru inwestorskiego przez uprawnionych inspektorów nadzoru, zgodnie z wymogami ustawy Prawo Budowlane i warunkami zapisanymi w decyzjach administracyjnych;
17) nadzorowania badań materiałów i robót wykonywanych przez Wykonawcę Robót;
18) nadzorowania i weryfikacji obmiaru robót wykonywanych przez Wykonawcę Robót;
19) dokonywania odbioru robót zanikających i ulegających zakryciu;
20) sprawdzenia wykonanych robót i powiadomienie Wykonawcy Robót o wykrytych wadach oraz określenia zakresu koniecznych do wykonania robót poprawkowych;
Wg. Zamawiającego czynności te obejmują m.in. nadzór geodezyjny.
Pytanie 6
Prosimy o określenie jaki jest termin realizacji usług przez Inżyniera. Zgodnie z § 1 ust. 1 wzoru Umowy przedmiotem umowy jest pełnienie nadzoru inwestorskiego zgodnie z warunkami określonymi w Warunkach FIDIC. Jednocześnie z ust. 3 w § 1 wynika, że w ramach zakresu jest wykonywanie usług nadzoru po zakończeniu robót, przez cały Okres Zgłaszania Wad, aż do wystawienia Świadectwa Wykonania ostatecznego rozliczenia kontraktu na roboty budowlane.
Z drugiej jednak strony w § 6 ust. 1 wzoru Umowy określono, iż „Inżynier będzie wykonywał swoje obowiązki od dnia podpisania niniejszej umowy poprzez czas realizacji robót przez Wykonawcę Robót i rozliczenia końcowego kontraktu do dnia złożenia Raportu końcowego – nie dłużej niż 2 miesiące od daty wystawienia Świadectwa Przejęcia”. Jest to więc zapis sprzeczny z postanowieniami § 1 ust. 3 wzoru Umowy, jeśli weźmie się pod uwagę, że Okres Zgłaszania Wad został określony w SIWZ dla przetargu na Wykonawcę Robót na 48 miesięcy. Skoro do zadań Inżyniera miałby należeć nadzór w Okresie Zgłaszania Wad i wystawienie Świadectwa Wykonania, to nie jest prawidłowe określenie terminu wykonania umowy na 22 miesiące (zakładany okres wykonywania Robót budowlanych to 20 miesięcy).
Zamawiający wymaga udzielenia przez Inżyniera 48-miesięcznej rękojmi, jednak nie można przyjąć, że Inżynier będzie świadczył usługi nadzoru w Okresie Zgłaszania Wad w ramach własnej odpowiedzialności z tytułu rękojmi, która może przecież dotyczyć jedynie stwierdzonych wad dotyczących usług Inżyniera a nie Wykonawcy Robót budowlanych.
Jednocześnie z § 8 ust. 5 Wzoru umowy wynika, że podstawą wystawienia faktury końcowej będzie zatwierdzony przez Zamawiającego protokół odbioru Raportu Końcowego, który powinien być wystawiony maksymalnie w terminie 2 miesięcy od dnia wystawienia Świadectwa Przejęcia. Z tego wynika, że płatność całości wynagrodzenia na rzecz Inżyniera ma nastąpić jeszcze przed zakończeniem Okresu Zgłaszania Wad i wystawieniem Świadectwa Wykonania, a więc jeszcze przed wykonaniem części przedmiotu umowy określonego w § 1 ust. 3 wzoru Umowy. Taki zapis budzi wątpliwości co do rzeczywistego zakresu przedmiotu umowy. Jednocześnie w Ofercie cenowej (Załącznik nr 1 do SIWZ) wymaga się, aby wykonawca oświadczył, że wykona przedmiot umowy w terminie 22 miesięcy – co nie będzie możliwe jeśli w ramach przedmiotu umowy będzie nadzór w całym 48 miesięcznym Okresie Zgłaszania Wad.
Odpowiedź 6
Zgodnie z siwz Rozdział VII pkt 1 termin wykonania zamówienia – od dnia podpisania umowy poprzez czas realizacji robót przez Wykonawcę Robót i rozliczenia końcowego Kontraktu, do dnia złożenia Raportu końcowego – wynosi nie dłużej niż 22 miesiące (w tym: 20 miesięcy okres realizacji robót budowlanych i 2 miesiące rozliczenie końcowe Kontraktu).
Zgodnie z zapisami wzoru umowy § 1 ust. 4 pkt 5, 6, 7 po zakończeniu robót budowlanych do obowiązków Inżyniera należeć będzie m.in.: wystawienie Świadectwa Wykonania, uczestniczenie w procedurze uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu, uczestniczenie w przeglądach w okresie rękojmi, egzekwowanie obowiązków gwarancyjnych Wykonawcy Robót.
Czynności te Inżynier będzie wykonywał w ramach rękojmi, analogicznie jak Wykonawca Robót np. uczestniczy w przeglądach obiektu w okresie rękojmi.
Pytanie 7
W odniesieniu do pytania dot. czasu realizacji usługi i zapisów w SIWZ prosimy o wyjaśnienie w jaki sposób zostanie określony Harmonogram płatności? Zgodnie z § 7 ust. 2 wzoru Umowy wynagrodzenie na rzecz Inżyniera ma być wypłacane zgodnie z Harmonogramem płatności stanowiącym załącznik nr 1 do umowy. Jednakże Zamawiający nie przedstawił propozycji takiego harmonogramu, ani też nie określił w jaki sposób ma być określony (brak odpowiedniej pozycji w Formularzu oferty).
Odpowiedź 7
Inżynier, przed podpisaniem umowy, przedłoży Zamawiającemu do akceptacji Harmonogram płatności wg własnego wzoru z zachowaniem zapisów siwz.
Pytanie 8
Prosimy o wskazanie podstawy prawnej żądania w pkt. 5 Rozdziału I oraz pkt. 2 Rozdziału III SIWZ poświadczania kopii pełnomocnictwa przez notariusza, a nie wyłącznie przez osobę dającą upoważnienie. Zgodnie bowiem z treścią §6 ust. 1 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817) dokumenty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego składane są w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. W związku z powyższym wnosimy o odpowiednią zmianę zapisów SIWZ o dostosowanie ich tym samym do obowiązujących przepisów.
Odpowiedź 8
Ustawa - Prawo zamówień publicznych nie określa szczegółowych zasad i trybu udzielania pełnomocnictw. Tym samym, w tym zakresie należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 14 ustawy do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Pełnomocnictwo uregulowane zostało zespołem przepisów ogólnych (art. 98 - 108 KC) zamieszczonych w I Księdze KC. Powyższe przepisy szczegółowo określają zakres czynności jakich mocodawca musi dokonać dla ważności udzielanego pełnomocnictwa. Wskazują m.in. formę udzielanych pełnomocnictw, ich treść, rodzaje oraz okoliczności wygaśnięcia pełnomocnictwa. W postępowaniu o zamówienie publiczne obowiązuje forma pisemna udzielanego pełnomocnictwa. Wynika to treści art. 9 ust. 1 prawa zamówień publicznych, który nakazuje prowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych z zachowaniem formy pisemnej. Zatem forma i treść złożonego pełnomocnictwa powinna być oceniana z uwzględnieniem przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 99 § 1 kc jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Co do zasady złożenie oferty wymagane jest w formie pisemnie pod rygorem nieważności (art. 82 ust. 2 ustawy PZP) i w tej samej formie powinno być złożone pełnomocnictwo uprawniające do dokonania tez czynności w imieniu reprezentowanego.
Pytanie 9
Prosimy o wskazanie podstawy prawnej żądania potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii dokumentów przez dwie lub więcej osób, jeżeli tyle ich jest upoważnionych do składania oferty. Zgodnie bowiem z treścią § 6 ust. 1 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817) dokumenty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego składane są w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. W związku z powyższym wnosimy o odpowiednią zmianę zapisów SIWZ o dostosowanie ich tym samym do obowiązujących przepisów.
Odpowiedź 9
Ustawa - Prawo zamówień publicznych nie określa szczegółowych zasad reprezentacji wykonawców. Tym samym, w tym zakresie należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 14 ustawy do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Sposób reprezentacji osób prawnych został określony w art. 38 kc - osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie. Organy osób prawnych mogą być jednoosobowe lub wieloosobowe. Zasady ich funkcjonowania określają tzw. ustawy ustrojowe i oparte na nich statuty. W szczególności istotne jest zatem ustalenie zasad reprezentacji osoby prawnej. Z przepisów powszechnie obowiązujących wynika na ogół tzw. reprezentacja łączna (np. art. 373 § 1 k.s.h. dotyczący wieloosobowego zarządu spółki akcyjnej; art. 54 § 1 pr. spół.; lub uchwała SN z dnia 29 listopada 1991 r., III CZP 125/91, OSNC 1992, nr 6, poz. 102). W konsekwencji kopie dokumentów winny być poświadczone przez Wykonawcę zgodnie z obowiązującym go sposobem reprezentacji.
Pytanie 10
Wnosimy o zmianę zapisu pkt. 4 d) Rozdziału III jako niezgodnego z przepisem § 6 ust. 2 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817), zgodnie z którym w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku podmiotów, o których mowa w § 1 ust. 2 i 3 rozporządzenia, kopie dokumentów dotyczących odpowiednio wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za zgodność z oryginałem przez wykonawcę lub te podmioty. Oznacza to tym samym, iż ważne w postępowaniu będą również dokumenty potwierdzone za zgodność przez wykonawcę będącego pełnomocnikiem konsorcjum, jak i tych wykonawców. Członkom konsorcjum przysługuje tu dowolność w podjęciu decyzji o formie i zasadzie potwierdzania dokumentów. Ponadto ten zapis pkt. SIWZ jest tym samym niezgodny z wcześniej wskazanymi pkt. SIWZ, w których błędnie żąda się potwierdzania dokumentów za zgodność z oryginałem przez notariusza.
Odpowiedź 10
Zapis Rozdziału III Oferty wspólne pkt 4, pkt. 2 lit d) został zmodyfikowany w dniu 30.08.2010 r.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2010/09/13
- odpowiedzialny/a:
- Iwona Miller
- wprowadził/a:
- Joanna Martyniuk
- dnia:
- 2010/09/13 13:17:41
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Joanna Martyniuk | 2010/09/13 13:17:41 | nowa pytanie i odpowiedź |