przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Zasłużeni obywatele

Maria Bakka-Gierszanin

Data przyznania: 2016/05/10
Kadencja: VII
Wnioskodawca: ZASP Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji Oddział w Szczecinie

Maria Bakka-Gierszanin urodziła się w Warszawie w 1922 roku. W czasie okupacji mieszkała w Warszawie. Już wówczas interesowała się teatrem, podziwiając m.in. Elżbietę Barszczewską. W szkole średniej na lekcjach filozofii poznała Zofię Mrozowską, która pomogła przyszłej aktorce dostać się na konspiracyjne zajęcia Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, odbywające się wówczas - ze względu na trwającą wojnę w prywatnych mieszkaniach. Wykłady prowadzili m.in. Jadwiga Turowicz, Zofia Małynicz, Juliusz Osterwa i Marian Wyrzykowski, a kolegami z ławki M. Bakki byli m.in. Barbara Rachwalska i Andrzej Łapicki. Aktorce nie udało się uzyskać dyplomu PIST-u, jej edukację przerwało powstanie warszawskie. Wkrótce przeprowadziła się do Krakowa, gdzie po zakończeniu wojny rozpoczęła pracę w Studiu przy Teatrze Starym; występowali tam wówczas Andrzej Szczepkowski i Tadeusz Łomnicki. 25 lipca 1945 zdała pierwszy w Polsce egzamin eksternistyczny i otrzymała dyplom.

Maria Bakka-Gierszanin w maju 2015 r. obchodziła 70 lat pracy artystycznej. Od roku 1959 związana ze Szczecinem. Tu została aktorką Państwowych Teatrów Dramatycznych, w których grała do reorganizacji w 1975 roku. Od 1976 roku występowała w Teatrze Polskim. W swojej długoletniej pracy teatralnej aktorka brała udział w realizacjach teatralnych polskiej i światowej klasyki (Balladyna, Damy i huzary, Wesele, Rewizor, Cyrulik sewilski, Lilia Weneda, Kordian, Dziady, Pan Tadeusz, Romeo i Julia, Miarka za miarkę, Śluby panieńskie i wiele innych), grała różnorodne role - zarówno dramatyczne, jak i komediowe. Występowała czasem także w repertuarze kierowanym do dzieci i młodzieży. Współpracowała z Teatrem Krypta i Teatrem „13 Muz". Mimo przejścia na emeryturę w 1984 roku, nadal grywała gościnnie niewielkie role. m.in. w Weselu Stanisława Wyspiańskiego i Czarownicach z Salem Arthura Millera. W 2002 roku nawiązała kontakt z reżyserką Tatianą Malinowską-Tyszkiewicz. Efektem współpracy była rola Matki w sztuce Komandor dziś nie przyjdzie (2002), później specjalnie dla niej przygotowała monodram Orbanowa (2004), a następnie (2009) zaoferowała główną rolę w przedstawieniu Dawno temu dziś, którą Bakka zagrała, mając 87 lat. W 2012 r. mając 90 łat, zagrała Frau Błock w Sedinum, prochy i rock and roll w Teatrze Polskim w Szczecinie. Współpracowała z lokalną rozgłośnią Polskiego Radia i z ośrodkiem telewizyjnym. Sporadycznie reżyserowała i występowała w filmie.

Uczestniczyła w amatorskim ruchu artystycznym Szczecina. Prowadziła m.in. zespół dziecięcy przy Klubie Spółdzielców i Domu Kultury Spółdzielców oraz zespoły teatralne przy szpitalach. Współpracowała z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej, dając prelekcje i prowadząc wykłady w szkołach na temat teatru.


udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2016/06/27
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2016/06/29 14:35:35
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/29 14:35:35 nowy wpis
Marta Klimek 2016/06/29 14:30:15 nowy wpis
Marta Klimek 2016/06/27 08:32:26 nowy wpis

Uchwała Rady Miasta Szczecin nr XLI/1142/22 w sprawie zasad przyznawania Medalu za Zasługi dla Miasta Szczecina

Wniosek o przyznanie medalu (.doc, 12,1 KB)