przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.10.67.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 6 CZERWCA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Małgorzata Gadomska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń
3. Szczeciński Budżet Obywatelski 2018- omówienie zmian w SBO 2018
- sposób głosowania, terminy
- prezentacje projektów w poszczególnych dzielnicach
- współpraca z organizacjami pozarządowymi
- rozdysponowanie kwoty
- pozostałe zmiany i działania
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń


Komisja przyjęła  protokoły z posiedzeń komisji z dnia:

11.04.2017- za- 4, wstrz-1

25.04.2017- za-4  wstrz-1

09.05.2017- za- 5,


Ad. pkt. 3.
Szczeciński Budżet Obywatelski 2018- omówienie zmian w SBO 2018
- sposób głosowania, terminy
- prezentacje projektów w poszczególnych dzielnicach
- współpraca z organizacjami pozarządowymi
- rozdysponowanie kwoty
- pozostałe zmiany i działania


Przewodnicąca Komisji Małgorzata Gadomska zwróciła sie do PanaDyrektora BOP o przedstawienie informacji dot. planowanych zmian w nadchodącycm SBO 2018.

Paweł Szczyrski- Dyrektor BOP przedstawił Komisji program oraz  nowe procedury dot. Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Poinformował radnych, że nabór do SBO 2018 rusza od 7 czerwca i od tego dnia można zgłaszać swoje projekty aż do dnia 18 lipca br. Dyrektor omówił też zmiany, które pojawią się  w nowym SBO.

Rusza nowa strona internetowa (sbo.szczecin.eu), która ma pełnić rolę poradnika, informatora i platformy do głosowania. Zadania będą duże i małe jak corocznie. W roku 2018 przewidziano budżet w  wysokości  8 milionów złotych, o milion więcej niż rok wcześniej.  Zaplanowano zwiększanie budżetu o 1 mln rocznie. 2,8 mln zł będzie przeznaczone na zadania ogólnomiejskie. Reszta środków finansowych idzie na  zadania  dzielnicowe (duże i mniejsze). Nowością ma być też  całkowite skomputeryzowanie procedury, tak  aby zgłaszanie projektów i głosowanie odbywało  się internetowo. Nabór odbędzie się przez platformę internetową, wszystkie czynności będą się odbywać  za pośrednictwem Internetu. Projekt zgłoszony przez mieszkańca miasta będzie sprawdzony od strony formalnej i merytorycznej i następnie zaopiniowany i opublikowany.

W poprzednich latach  na kilkadziesiąt tysięcy oddanych głosów, z formy papierowej skorzystało zaledwie kilkuset osób. Dla tych, którzy nie mają dostępu do internetu będą stworzone komputerowe miejsca do głosowania, a pomagać w wysłaniu głosu będą urzędnicy.

Odnośnie harmonogramu działań- chcą zdążyć do września ( projekty zostaną zweryfikowane przez specjalny zespół  pod względem prawnym i merytorycznym, po uzgodnieniu z wydziałami  urzędu), jeszcze w czerwcu odbędą się trzy spotkania informacyjne  na Jasnych Błoniach w ramach Szczecińskich Spotkań Organizacji Pozarządowych, w Centrum informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza 20. W sumie będzie to 9 spotkań. Tam mieszkańcy będą mieli okazję poznać wnioskodawców i projekty.

Planowane są też konsultacje z mieszkańcami  o charakterze informacyjno- promocyjnym. Będzie też można składać projekty w wersji papierowej, pomocą służyć będą pracownicy urzędu, którzy projekt zweryfikują i prześlą dalej.  Dodatkowo po  mieście jeździć  będzie budżetobus, w którym będzie można zagłosować.

 Radny Wojciech Dorżynkiewcz  zadał pytanie, jak będzie wyglądać udział mieszkańców miasta w spotkaniach Zespołu? Czy będzie to możliwe? Podniósł też zarzut, że Budżet Obywatelski jest „mało obywatelski” bowiem zamiast współpracy, zgodnych działań i promowania dobrych pomysłów jest wzajemna konkurencja i niezdrowa rywalizacja. Radny proponuje, aby konsolidować środowisko- nie dzielić.

 Odp. P. Szczyrski- w związku z opiniowaniem zgłoszonych projektów odbyło się 14 spotkań Zespołu ds. SBO  po 3 godziny każde. Spotkanie zespołu nie były zamknięte. Obecnie jest taka zasada, że jeżeli projekt nie budzi wątpliwości, opinia ukazuje się w Internecie, jeżeli budzi emocje i jest to coś trudniejszego- cała procedura odbywa się w szerszym gronie. Dyrektor przypomniał, że  spotkania z mieszkańcami były i będą(zaplanowane jest 9 spotkań). Celem spotkań będzie promocja idei SBO oraz promocja samego głosowania.

 Przewodnicząca Komisjizadała pytanie kto będzie wchodził w skład Zespołu Opiniującego ds. BO 2018?  Pyta  czy są robione badania dot. liczby użytkowników ? Pyta, czy elektroniczne głosowania nie ograniczą dostępu do uczestnictwa w procesie głosowania?

 Paweł Szczyrskiprzypomina , że do zespołu wzorem lat ubiegłych  wchodzi wyznaczonych 4 radnych, ona jako szef   Zespołu i urzędnik zarazem. Prezydent Krzystek zdecydował, że jeżeli dotychczasowy zespół przyjmie zaproszenie do pracy- to Prezydent włączy ich  do Zespołu  SBO  na rok 2018.  Dodał też, że merytorycznie projekty oceniane są  i weryfikowane przez poszczególne Wydziały Urzędu.  I jest to istotą sprawy. Dyrektor poruszył też sprawę głosowania „papierowego” – w oku 2017 oddano  670  kart do głosowania- reszta tj. ok. 33 tysięcy  osób głosowała elektronicznie.

 Radny W.Dorżynkiewiczporuszył sprawę Raportu STOCZNIA- nie został on zdaniem radnego do końca wdrożony, sugerowane spotkanie, konsultacje- są tam braki. Wskazane różnicowanie środków finansowych na poszczególne dzielnice - radny pyta po co Raport, skoro nie jest on wdrażany w życie?

Paweł Szczyrskiwyjaśnił radnemu jak wyglądają   procedury odnośnie organizacji pewnych zdań, ale chce dodać, że wiele wskazówek z Raportu wzięli pod uwagę, część  wskazówek  będą brać pod uwagę dopiero przy realizacji SBO 2018. Odnośnie rozdziału środków fin. - w uchwale RM jest odpowiedni  zapis, bez zmiany uchwały wiadomo, że pieniędzy przesuwać  się nie da. Dziś  obowiązuje w tych kwestiach harmonogram działań BO oraz Zarządzenie Prezydenta.

 Radna M. Herczyńskapyta, po co dzielić z góry pieniądze na dzielnice i na siłę dawać je aby zrealizować jakikolwiek projekt, czy nie lepiej dać te pieniądze na realizacje mądrego, rozsądnego projektu ?

 Paweł Szczyrski- tak też się dzieje, wygrywają w głosowaniu różne projekty, mieszkańcy głosują, miasto potem musi realizować zwycięskie projekty. Dyrektor omówił system rozdziału środków finansowych. Podał przykłady innych miast w Polsce.

 Radny Rafał Niburskiporuszył sprawę realizacji projektów w odniesieniu i zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego, poruszył sprawę głosowania w siedzibach Rad Osiedlowych, pyta czy Rady Osiedli muszą wcześniej zgłaszać swoją siedzibę jako potencjalny  lokal do głosowania nad SBO, zadał też  pytanie, czy nic się nie zmieniło i głos na określone zgłoszone projekty  będą mogły oddawać dzieci?

 P. Szczyrski-odnośnie głosowania niepełnoletnich nic się nie zmieniło, obowiązują zapisy tegoroczne. Przypomniał, że proces głosowania jest stale dopracowywany. Nigdy nie było też tak,  że Rady Osiedlowe zgłaszały swoje siedziby. To Zespół ds. SBO typował takie lokale. Oczywiście chciałby, aby rady osiedli  pełniły określoną rolę ale nie chce, aby forsowane były ich projekty do SBO. Wydatkowanie pieniędzy musi być transparentne.

 Radna Magdalena Herczyńskauważa, że są to zafałszowane wybory. Zdaniem radnej osobno powinny być konsultacje i nie należy ich łączyć  z głosowaniem, które jest świadomym aktem osoby  pełnoletniej, która oddaje głos za dowodem osobistym.  Konsultacje powinny być odrębną procedura. A dziś  to  rodzice głosują  za dzieci. Radna wielokrotnie zgłaszała ten proceder, bezskutecznie.

 Dyr. Szczyrskiw odpowiedzi- nie ma w Polsce takiego przypadku, aby konsultacje nie były połączone z głosowaniem. W Polsce odbywa się to na zasadnie wyboru projektu- nie glosowania. Mieszkańcy idą  wybierać  określone projekty, a udział w konsultacjach jest całkowicie  dobrowolny. Nie można też  ograniczać  prawa do konsultacji.

 Głos zabrała  Przewodnicząca Komisji Małgorzata Gadomska, w podsumowaniu spotkania dodała,  że  temat jest trudny, zdania podzielone, wiele jest tu emocji i kontrowersji.

 Na zakończenie  zwróciła się do Dyrektora  Szczyrskiego o to, aby na bieżąco przysyłał Komisji Inicjatyw Społecznych  informacje  o jakichkolwiek zmianach do SBO, nowych procedurach czy wydarzeniach związanych z Budżetem.

 

 

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Małgorzata Gadomska

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/06/01
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2017/06/26 09:05:12
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2017/06/26 09:05:12 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/06/07 12:26:21 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/06/01 09:32:40 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/06/01 09:28:35 Nowa pozycja