przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/21/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 21 MAJA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji.
3. Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta dnia 26 maja br. o numerach roboczych: 102,103,115.
4. Rozpatrzenie korespondencji :
- pisma wolontariuszy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie w sprawie poprawy losu przebywających tam zwierząt
- pisma dot. Fundacji na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja"
5. Informacja nt.poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Wyzwolenia- Ofiar Oświęcimia
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji.


Komisja przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 7 i 14 maja br. za-6 (jednogłośnie)


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta dnia 26 maja br. o numerach roboczych: 102,103,115.


102/15 - zaopiniowania projektu planu aglomeracji Szczecin Lewobrzeże,

Projekt uchwały  omówiła A.Cieszewska- Zastępca Dyrektora WGKiOŚ

Komisja w wyniku głosowania : za 5, wstrzym.- 1   pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały

103/15 - zaopiniowania projektu planu aglomeracji Szczecin Prawobrzeże,

Projekt uchwały  omówiła p.A.Cieszewska- Zastępca Dyrektora WGKiOŚ

Komisja w wyniku głosowania : za 5, wstrzyma.- 1   pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały

115/15 - zwolnienia z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej,

Projekt uchwały  omówiła  A. Cieszewska- Zastępca Dyrektora WGKiOŚ

Komisja w wyniku głosowania : za 6 (jednogłośnie)   pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie korespondencji :
- pisma wolontariuszy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie w sprawie poprawy losu przebywających tam zwierząt
- pisma dot. Fundacji na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja"


Przewodniczący Komisji poinformował zebranych, iż do komisji wpłynął  protest  wolontariuszy pomagających w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie Z informacji jakie posiada, w przyszłym tygodniu ma odbyć się tzw. "okrągły stół" – na sali sesyjnej dnia 28 maja br.,  mający wypracować pozytywne rozwiązanie już w przyszłym tygodniu. Jest  pod wrażeniem ogromu pracy wykonywanej przez ludzi dzień po dniu na rzecz wolontariuszy.

Bartłomiej Michaliszyn Wolontariat– w schronisku dzieje się źle, lista zarzutów jest długa. Na ostatnim spotkaniu w miesiącu grudniu przyjęto postulaty wolontariuszy, które  do dziś nie zostały spełnione. Boli ich min. numerowanie psów.

Karolina Wilas- petycja jest ogólnikowa, zebranie  materiały zostaną  przedstawione  na okrągłym stole. Prosimy radnych o pomoc, bo spotykamy się z oporem.

Magdalena Pawłowska, kierowniczka schroniska, jest optymistką, jest otwarta na wszystkie tematy. Numerowanie psów pojawiło się  ze względów logistycznych. Jest tak duża rotacja zwierząt, że trzeba prowadzić numerację.

Wolontariuszka podkreśliła, iż jest w schronisku dwa razy w tygodniu i zna imiona wszystkich zwierząt a psów jest teraz 80. Apelowała do radnych, żeby wybrali się do schroniska incognito.

Radna  J. Bródka  - ma wrażenie, iż wolontariusze są postrzegani  jak zło konieczne. Potrzebne są zmiany infrastrukturalne, unowocześnienie, ale też zmiana myślenia.  Władze schroniska miały  trudności z wykorzystaniem pieniędzy, które przyznali szczecinianie w ramach SBO.

Radna M.Herczyńska-  betonowe ciemne boksy to karcer.

Radny H. Jerzyk - zajmijmy stanowisko później, żeby te emocje nie utrudniły rozmów przy okrągłym stole - apelował.

Radny M. Duklanowski -  stwierdził że Szczecin potrzebuje nowego schroniska dla zwierząt, do końca roku oczekujemy od prezydenta decyzji odnośnie lokalizacji.

M. Jacyna-Witt  - chwaliła wolontariuszy,  kiedy zaginął jej kot, został potrącony przez samochód, trafił do schroniska, dzięki akcji społeczników na Facebooku zwierzę szybko wróciło do domu  uważa,  że urzędnicy nie są w stanie lepiej zorganizować opieki nad zwierzętami. Regulamin schroniska nadal jest ten sam, dofinansowanie te same. Schronisko powinna prowadzić organizacja pozarządowa. Inny styl pracy, nie urzędniczy. Wtedy współpraca z wolontariatem na pewno będzie się układała lepiej. 

Przewodniczący Komisji podsumowując  dyskusję zaprosił zebranych na posiedzenie okrągłego stołu, ze swej strony zapewnił, że weźmie w niej udział a także wspólnie z  J.Bródką Przewodniczącą Komisji  ds. Inicjatyw Społecznych zorganizują wyjazdowe posiedzenie do schroniska.

Przewodniczący Komisji  M. Duklanowski- poinformował,   iż  do komisji wpłynęło pismo skierowane od Przewodniczącego Rady Miasta w sprawie zgłaszanych ewentualnych nieprawidłowości  przez Fundacje na rzecz  Zwierząt „ Dzika OSTOJA” dot. zapytania ofertowego w sprawie złożenia oferty cenowej na wykonanie usługi prowadzenia całodobowego pogotowia interwencyjnego i rehabilitacji zwierząt chronionych z terenu gminy miasto (pismo stanowi załącznik nr 3 do protokołu).

A. Szałabawka-  zawiłości przedstawione w piśmie są skomplikowane,  prosi o zachowanie spokoju  podczas dyskusji.

p.M.Kudawski  Fundacja na rzecz  Zwierząt „ Dzika OSTOJA”– nawiązując do wypowiedzi Przewodniczącego RM zgłosił  uwagi do sposobu wyłonienia przez miasto firmy LUPAR   na wykonanie usługi prowadzenia całodobowego pogotowia interwencyjnego i rehabilitacji zwierząt chronionych z terenu gminy miasto.  Nie podoba mu się, do jakiej liczby firm zostało skierowane zaproszenie  do startu w konkursie ofert, przekroczenie terminu składania dokumentacji przez oferentów (dopiero w styczniu 2015 roku), niespełnienie kryteriów ofertowych (samochód nie spełniający warunków określonych w przetargu) oraz wysokość ubezpieczenia OC (czy nie jest zaniżone). Wątpliwości budzi również rzetelność sprawozdań, składanych przez tę firmę z wykonanych zadań (przedkładane są te same zdjęcia zwierząt z przestrzeni kilku lat, a przede wszystkim nadal niejasny los zwierząt, które podjął w ramach zleceń z Miasta. Łowczy, który posługuje się pieczątką ośrodka w Wielgowie.  Na wniosek komisji poprzedniej kadencji przekształcili się w fundację. Również tamta komisja występowała o przyznanie im dotacji w wysokości 5 tys. zł. miesięcznie w latach ubiegłych, nie otrzymali tych funduszy.  Z informacje jakie uzyskała nie wygrali przetargu bo zaproponowali zbyt wysoką kwotę , zaś firma konkurencyjna wygrała mimo, że nie spełniał kryteriów.

D. Matejski- posiada wszystkie dokumenty do wglądu, zaprasza do współpracy i ich analizy, w tym momencie czuje się przesłuchiwany. Nie był to przetarg zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych tylko zapytanie ofertowe.

Radny M.Duklanowski-  zapytał w jakiej formule zostało złożone zapytanie fundacji OSTOJA , oraz w jakim terminie?

p.M. Matejski- poprzesz umieszczenie   na stronie BiP-U Miasta oraz zaproszenie do składania ofert. Wymagali prowadzenia ośrodka a p. Czeraszkiewicz miał podpisaną umowę  z ośrodkiem w  Czempinie.  Wszystkie zarzuty są nieprawdziwe, w marcu tego roku całość dokumentacji   została przekazana  do policji  i  prokuratury – tam jest prowadzone postępowanie.

p.R. Czeraszkiewicz LUPAR– w chwili obecnej mamy do czynienia z niesprawiedliwą ocena sytuacji przez stronę, która nie wygrała przetargu. Jako kto wypowiada się się pan M. Kudawski?  Zarzuty są ciężkie, nie ten samochód, nie te zdjęcie. Jego firma działa na rynku od 10 lat i wie jakie dokumenty są potrzebne do spełnienia warunków stawianych  przez miasto. Nieprawdą jest, że zdjęcia zwierząt są z roku 2006.  Dlaczego ma pieczątkę ? bowiem prowadzi  z p. Kudawskim ośrodek  w Wielgowie, ośrodek tworzyli razem.  Dziś nie jest wpuszczany na teren ośrodka. Obroni się pisemne ze stawianych zarzutów. Traktuje swoje zlecenia bardzo poważnie a p. Kudawski jest obecnie prywatną osoba. Jego pracę ocenia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska .

Radna M. Jacyna- Witt– uważa, iż nadszedł czas aby sprawą zajęła się Komisja Rewizyjna.  Stowarzyszenie OSTOJA  nie może tkwić w zawieszeniu, tylko zając się opieka zwierząt.

Radny A. Szałabawka-   trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z siecią zastanawiających powiązań. Czynnik społeczny, czyli właśnie radni, powinien się wziąć za analizę tej sprawy i znaleźć dla niej rozwiązanie. Tym bardziej, że mamy tu poparte dokumentacją podejrzenie istnienia nieprawidłowości, jakich byśmy sobie nie życzyli w naszym urzędzie.


Radny R. Stankiewicz  proponuje skierować wniosek  do Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego UM.- zlecenie kontroli w przedmiocie.

Komisja w wyniku głosowania : za – 6 (jednogłośnie ) przyjęła wiosek.

Komisja w wyniku głosowania : za - 6 (jednogłośnie) postanowiła zlecić Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie kontroli w przedmiocie sposobu wyłonienia operatora na wykonanie usługi „Prowadzenia całodobowego pogotowia interwencyjnego dla zwierząt chronionych na terenie położonym w obrębie granic administracyjnych Gminy Miasto Szczecin i rehabilitacje  dla tych  zwierząt z terenu Gminy Miasto Szczecin w roku 2015.

  


Ad. pkt. 5.
Informacja nt.poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Wyzwolenia- Ofiar Oświęcimia


Z uwagi na nieobecność gości zaproszonych komisja nie omówiła tematu. Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, iż sytuacja taka ma miejsce po raz kolejny, komisja mimo zaproszeń nie może wysłuchać tematu ( absencja pojawia się w przypadku ZDiTM a dziś p. M. Charęzy).

Temat, którym chciała zająć się komisja to przejście dla pieszych przy  szpitalu  „starym Kolejowym” ul. Wyzwolenia


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja otrzymała pisma, które przyjęła do wiadomości:

  • mieszkańców ulicy Żyznej dot.zabezpieczenia w budżecie miasta środków na realizację prac zmierzających do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tejże ulicy, załącznik nr 7 do protokołu.
  • informacji nt. zadania inwestycyjnego "Przebudowa ulicy szybowcowej w szczecinie", załącznik nr 8 do protokołu.
  • Polskiego Związku Działkowców w sprawie poprawy nawierzchni ul. Tatarakowej, załącznik nr 9 do protokołu. 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/05/15
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/06/18 14:08:08
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/06/18 14:08:08 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/27 08:27:05 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/21 14:24:24 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/19 09:56:17 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/19 09:48:50 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/15 10:13:43 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/15 09:58:14 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/15 09:35:06 Nowa pozycja