PROTOKÓŁ NR 0063-5/61/16
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO
KOMISJI DS. EDUKACJI
I KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 18 MAJA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji ds. Edukacji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Kwartał Kultury Kolumba - prezentacja p. Mikołaja Sekutowicza. |
3. | Wizja lokalna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia (ul. Bolesława Śmiałego 42/43) - posiedzenie wspólne z Komisją Edukacji. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Kwartał Kultury Kolumba - prezentacja p. Mikołaja Sekutowicza.
Prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Rafał Niburski – Przewodniczący Komisji ds. Kultury poprosił Architekta Miasta o opinię na temat zaprezentowanej koncepcji.
Jarosław Bondar Architekt Miasta powiedział, że nie sposób się odnieść negatywnie do takich zamierzeń. Wizja uwiarygodniona doświadczeniami Berlina jest obiecująca. Zaprezentowane założenia wpisują się w wizję rewitalizacji, w tym rewitalizacji społecznej, jednocześnie włączając Szczecin w szereg europejskich procesów.
Ewentualny problem, jaki dostrzega to kwestie zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, obowiązującym na tym obszarze oraz fakt, ze projekt bazuje na istniejących obiektach bez określenia ich stanu technicznego i standardu, który może wymagać podwyższenia.
Rafał Niburski zapytał, czy zdaniem Architekta Miasta można połączyć w całość koncepcję prezentowaną na posiedzeniu Komisji w dniu 11.05.2016 r. przez Pana Zbigniewa Plutę z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego SCP i przedstawioną na dzisiejszym posiedzeniu.
Jarosław Bondar stwierdził, że działania obu podmiotów mogą się uzupełniać, być elementami wspólnego procesu.
Mikołaj Sekutowicz Prezes Baltic Contemporary powiedział, że przy realizacji jego projektu współpraca z Panem Zbigniewem Plutą powinna być priorytetem. Wspólne działanie jest istotniejsze niż konkurencyjne.
Jolanta Balicka zapytała Pana Mikołaja Sekutowicza czy złożył już wnioski o dofinansowanie projektu z funduszy unijnych.
Mikołaj Sekutowicz powiedział, że zostanie złożony wniosek o dofinansowanie w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zarządzanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do wniosku należy dołączyć tytuł prawny do nieruchomości i z tym jest problem na Wyspie Jaskółczej. Prowadzi na ten temat z Prezydentem Miasta ale decyzja należy do Rady Miasta.
Paweł Bartnik powiedział, że Pan Mikołaj Sekutowicz organizował konferencje prasowe, z których wynikało, że jest ze strony Miasta obietnica przekazania gruntów. Zweryfikował te informacje podczas spotkania z Prezydentem – nie jest to prawda.
Chciałby wiedzieć, czy jeżeli teren oddany zostanie w jakieś formie w użytkowanie dla celów realizacji koncepcji, to czy po upływie terminu użytkowania podmiot ją realizujący będzie miał prawo pierwokupu. Czy będzie taka możliwość, że zostanie sprzedany komuś innemu, np. developerowi. Jeżeli tak się stanie, to jaki będzie dalszy los artystów.
Zauważył ponadto, że nie ma dodatkowego mostu, wymaganego przez przepisy p.poż.
Mikołaj Sekutowicz powiedział, ze nigdy nie twierdził, ze są takie obietnice. Cały proces jest transparentny. Jeżeli koncepcja ograniczy się do dotychczas proponowanych funkcji, nie ma potrzeby budowania mostu.
Podkreślił że przekazanie gruntu w użytkowanie jest konieczne na czas wymagany przez UE, aby uzyskać dofinansowanie wniosku.
Urszula Pańka powiedziała, ze oczekuje od urbanistów planów dot. Wyspy Jaskółczej. Ponadto chciałaby poznać stanowisko Miasta odnośnie ewentualnych zmian własności gruntów należących do Gminy.
Jarosław Bondar wyjaśnił, ze wszystko opisane jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Stanowi on kształt pożądany docelowo.
Urszula Pańka powiedziała, ze może warto rozważyć inwestycję w budowę mostu i sprzedać tereny na Wyspie Jaskółczej.
Wojciech Dorżynkiewicz powiedział, że przychyla się do koncepcji inwestycji zaprezentowanej na dzisiejszym posiedzeniu.
Rafał Niburski – Przewodniczący Komisji ds. Kultury poddał pod głosowanie następujące wnioski:
Po zapoznaniu się z koncepcjami zagospodarowania "Kwartału Sztuki" (część ul. Kolumba i Wyspa Jaskółcza) przedstawionymi przez Pana Zbigniewa Plutę - Prezesa Zarządu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego SCP oraz Pana Mikołaja Sekutowicza - Prezesa Baltic Contemporary Sp. z o.o. Komisja Kultury wnosi o uznanie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości za lidera potencjalnych partnerów Miasta w realizacji procesu rewitalizacji tego obszaru oraz wygospodarowanie środków na realizację projektu SCP.
W wyniku głosowania za-9, przeciw-2, wstrzymujący-2 Komisja przyjęła ww. wniosek
Komisja Kultury zwraca się z wnioskiem o informację odnośnie planów Miasta dot. rewitalizacji „Kwartału Kultury Kolumba” w perspektywie najbliższych lat, ze szczególnym uwzględnieniem zamierzeń odnośnie ewentualnych zmian własności (sprzedaży lub dzierżawy) terenów i nieruchomości będących własnością Gminy.
Komisja przez aklamację przyjęła ww. wniosek.
Komisja Kultury zwraca się z wnioskiem o zorganizowanie spotkania w sprawie koncepcji rewitalizacji „Kwartału Kultury Kolumba” z udziałem Pana Prezydenta, przedstawicieli podmiotów zainteresowanych projektem – Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości i Balitc Contemporary Sp. z o.o. oraz radnych Rady Miasta, celem przedstawienia planowanego przebiegu procesu przygotowań do realizacji inwestycji.
Komisja przez aklamację przyjęła ww. wniosek.
Ad. pkt. 3.
Wizja lokalna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia (ul. Bolesława Śmiałego 42/43) - posiedzenie wspólne z Komisją Edukacji.
Stefania Biernat Przewodnicząca Komisji ds. Edukacji powiedziała, że inicjatywa spotkania wyszła ze strony Rady Rodziców przy Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I St. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie i poprosiła przewodniczącą Rady Rodziców o zabranie głosu.
Pani Małgorzata Wagner Przewodnicząca Rady Rodziców OSM I stopnia przedstawiła problem korzystania z auli w szkole. W szkole działa kilkanaście sekcji muzycznych, z których każda w ramach realizacji programu nauczania organizuje dla uczniów przesłuchania, konkursy i egzaminy. Do ich organizacji niezbędne jest posiadanie auli spełniającej określone warunki techniczne i gabarytowe.
Od wielu lat w budynku szkoły znajduje się siedziba Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”, który dysponuje aulą. Istniejące rozwiązania ograniczają szkole swobodny dostępu do auli, oddzielona jest od szkoły kratą.
W szkole brakuje ponadto sal dostosowanych do prowadzenia lekcji gry na instrumencie, zajęcia odbywają się w salach ogólnych.
Rada Rodziców spotkała się z Prezydentem Miasta i uzyskała zapewnienie, że po remoncie stworzone zostaną warunki do korzystania z auli zarówno przez szkołę jak i przez chór Słowiki.
Istotnym problemem jest również zbyt małe pomieszczenie stołówki, mieszczące tylko 12 stolików (na 225 obiadów wydawanych dziennie).
Rada Rodziców chciałaby poznać ponadto harmonogram prac remontowych oraz uzyskać informację, czy szkoła będzie termomodernizowana ze środków unijnych.
Stefania Biernat powiedziała, że przedstawiciel Wydziału Oświaty przedstawiał na jednym z wcześniejszych spotkań harmonogram prac. Zostały zabezpieczone środki finansowe w poszczególnych latach z przeznaczeniem na remont szkoły.
Małgorzata Wagner powiedziała, że plan nie został zrealizowany. Jako przykład podała wymianę okien. Poruszyła też kwestię znalezienia nowej siedziby dla chóru chłopięcego "Słowiki".
Jarosław Stala Kierownik Referatu Technicznego Wydziału Oświaty powiedział, że plan prac remontowych był przedstawiany i będzie realizowany zgodnie z założeniami. Cały czas obowiązuje ten sam dokument, mogą się zdarzyć przesunięcia miesięczne.
Wymiana okien jest przewidziana w przetargu na 2016 r., zakończono remont toalet.
Małgorzata Łabuń Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty powiedziała, że zarówno Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia jak i Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki to
placówki z dużym dorobkiem i o dużym znaczeniu dla Miasta. Należy wypracować rozwiązania dot. zasad korzystania z sali koncertowej i innych pomieszczeń szkolnych,
pozyskiwania dodatkowych pomieszczeń, zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i innych aspektów wspólnego funkcjonowania OSM I st. i S.C.C. „Słowiki” w jednym budynku.
Odbyły się spotkania z udziałem obu zainteresowanych stron w celu wypracowania porozumienia.
W budynku szkoły zlikwidowane zostaną mieszkania a uzyskane w ten sposób pomieszczenia przeznaczone będą na sale.
Jedno z mieszkań przygotowane zostanie pod potrzeby „Słowików” od nowego roku szkolnego, a drugie - na potrzeby OSM, później.
Zgodnie z zaleceniami straży pożarnej trzeba zlikwidować część pomieszczeń, którymi aktualnie dysponują "Słowiki".
Trwają negocjacje dotyczące korzystania z auli w specjalnych sytuacjach.
OSM chce mieć zapewnione prawo korzystania z niej na potrzeby organizacji konkursów.
Małgorzata Wagner powiedziała, że myślała, że pomieszczenia po obu zlikwidowanych mieszkaniach przeznaczone będą dla OSM i zostaną w nich utworzone sale do ćwiczeń. Dodała, że na spotkaniu Prezydent proponował ustalenie określonych dni tygodnia i godzin korzystania z auli.
Jarosław Stala powiedział, że pomieszczenia obecnie zajmowane przez „Słowiki” nie nadają się do użytku, trwają prace nad nowymi rozwiązaniami projektowymi.
Joanna Bródka wyraziła oburzenie sytuacją, że w szkole muzycznej nie ma swobodnego dostępu do auli, tylko dlatego, że przeznaczona jest do wyłącznego użytku „Słowików”, Próby chóru odbywają się po godz. 15.00. Uważa, że potrzeby OSM należy traktować priorytetowo.
Zauważyła ponadto, ze brakuje zaangażowania ze strony Miasta w poszukiwanie nowej siedziby dla „Słowików”.
Wojciech Dorżynkiewicz powiedział, że problemom OSM i „Słowików” poświęcono już kilka posiedzeń komisji, a najważniejsze problemy szkoły pozostają nierozwiązane. Najbardziej niepokojącą kwestią jest to, że nie można realizować podstawy programowej. Jest zbyt mało sal (dzieci są w szkole do godz. 19.00) a Miasto przeznacza pomieszczenia dla Słowików. OSM udostępnia swoje pomieszczenia „Słowikom”, natomiast do pomieszczeń pozostających w dyspozycji chóru nie ma dostępu.
Paweł Bartnik zauważył, że konflikt trwa od wielu lat, od kiedy podjęto decyzję, że w istniejącej placówce (szkole podstawowej) umieszczono inną placówkę (chór) i był bardziej zaostrzony. Żeby ten problem ostatecznie rozwiązać należy znaleźć nową siedzibę dla „Słowików”, pochylając się nad zasobem, który Miasto ma. Zaproponował dwa kierunki poszukiwań:
- niektóre budynki placówek oświatowych będą się wyludniały (niż demograficzny) i zaistnieje możliwość ich zagospodarowania,
- niezagospodarowane obecnie budynki po instytucjach kultury (np. Willa Lenza).
Uważa także, że można wykorzystać budynek przy ul. Wojska Polskiego 164, będący do czerwca 2015 r. siedzibą Euroregionu Pomerania.
Grzegorz Handke Dyrektor Szczecińskiego Chóru Chłopięcego Słowiki powiedział, że chór ma do wyłącznej dyspozycji pomieszczenia na górze budynku. Z auli korzystał od godz. 15.30 we wszystkie dni tygodnia, z dobrej woli zrezygnował z czwartki na prośbę OSM. Zespół koncertowy, liczący 70 chłopców ma próby w auli od godz. 16.30. Nie widzi możliwości zastąpienia auli inną salą.
Podkreślił, ze zadowolony jest z adaptacji jednego z mieszkań na potrzeby chóru, ponieważ w ten sposób zyska dodatkowe trzy pomieszczenia. W zamian pomieszczenia dotychczas używane może przekazać szkole.
Do OSM jest nastawiony życzliwie, jej dyrekcję i Radę Rodziców zaprasza na spotkania, uważa, że powinni sobie pomagać.
Zauważył także, że szkoła muzyczna powstała 10 lat później niż „Słowiki”, pierwotnie jako szkoła chóralna.
Maria Liktoras zapytała, czy dodatkowa klasa utrudniła organizację zajęć. Chciałaby poznać plany szkoły na przyszły rok – ile oddziałów ma być uruchomionych i jak to wpływa na funkcjonowanie szkoły.
Katarzyna Dziurdzikowska – Dyrektor OSM I stopnia powiedziała, że uruchomienie czwartego oddziału nie ma żadnego wpływu na ilość dostępnych pomieszczeń. W następnym roku szkolnym będą uruchomione 2 oddziały „zerówek” i 3 oddziały pierwszej klasy.
Podkreśliła, ze głównym problemem szkoły sa problemy lokalowe. Ze względów organizacyjnych OSM nie satysfakcjonują rozwiązania proponowane przez „Słowiki”. Największy kłopot jest z salą koncertową na egzaminy i popisy uczniów. Egzaminy mają charakter państwowy i z tego względu sal musi spełniać określone warunki.
Agata Stankiewicz Dyrektor Wydziału Kultury podkreśliła, że długo trwały starania o zabezpieczenie środków na remont budynku. Zdaje sobie sprawę, że aula jest niedostosowana do potrzeb, powstawała jako sala chóralna.
Należy się zastanowić nad nową siedzibą dla „Słowików”, na razie chór musi funkcjonować w dotychczasowym miejscu. W nowych placówkach kultury nie ma możliwości umieszczenia „Słowików”, jest to mini-szkoła.
Rafał Niburski zapytał o kwestię bezpieczeństwa poruszoną przez Radę Rodziców – w czasie zajęć lekcyjnych klas 4-6 odbywają się zajęcia chóru, opiekunowie chórzystów mają dostęp do koedukacyjnych toalet razem z uczniami.
Małgorzata Łabuń powiedziała, że jest to kwestia organizacyjna, związana z zarządzaniem szkołą i problem będzie rozwiązany.
Jarosław Stala powiedział, że obiekt będzie zgłoszony do termomodernizacji ze środków uniknych w ramach RPO WZ na lata 2014-2020.
Stefania Biernat podsumowując komisję, stwierdziła, że podtrzymuje stanowisko, że placówki powinny być rozdzielone. Zaapelowała o poszukiwanie odpowiedniego obiektu.
Następnie komisja dokonała wizji lokalnej warunków, w jakich uczą się dzieci.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała Katarzyna Świtłyk Główny Specjalista BRM |
|
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/05/05
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2016/06/01 14:21:33
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2016/06/01 14:21:33 | Nowa pozycja |
Katarzyna Niburska | 2016/05/24 14:30:36 | Nowa pozycja |
Katarzyna Niburska | 2016/05/23 16:28:46 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2016/05/12 10:24:21 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2016/05/12 10:20:53 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2016/05/10 11:08:02 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2016/05/05 11:19:50 | Nowa pozycja |