przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/13/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 9 CZERWCA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Przedstawienie informacji nt.budowy mostu KŁODNEGO.
4. Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta dnia 16 czerwca br.o numerach roboczych; 143,144,145.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku  głosowania, przyjęła protokoły z posiedzeń w dniach:

13.05.2015- za-5, wstrz-2

26.05.2015- za-6, wstrz-1

Protokoły przyjęto bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Przedstawienie informacji nt.budowy mostu KŁODNEGO.


Informacje nt. mającego powstać w Szczecinie Mostu Kłodnego przedstawił komisji z-ca  Prezydenta  Michał Przepiera.

Przedstawił komisji prezentację multimedialną pn.” Wielowariantowa koncepcja programowo-przestrzenna Mostu  Kłodnego w Szczecinie”. Projekt pisemny prezentacji stanowi zał. Nr 4 do protokołu.

Z kilku wariantów propozycji mostu- wantowy, łukowy i kratowy - wybrano  most wantowy. Rolą  podstawową Mostu Kłodnego jest skomunikowanie  lewej części miasta z Łasztownią. Nowa przeprawa posłuży do obsługi zarówno ruchu samochodowego, jak i tramwajowego. Powstanie też na nim ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych. Będzie mieć 150 m długości, a wysokość pylonu wyniesie 100 m. Wygląd obiektu nawiązuje do żagla, stąd nazwa wantowy.  Konstrukcja będzie pozbawiona podpór pośrednich w nurcie rzeki. Prześwit pod mostem wyniesie 5,25  m, co umożliwi swobodny ruch statków wycieczkowych i barek. Wartość inwestycji szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych. Projekt  powstanie do grudnia 2016 r. Opracuje go pracownia projektowa EGIS.

Przewodniczący Komisji Bazyli  Baran otwiera dyskusję.

Głos zabrał radny Arkadiusz Marchewka- uważa, że wariant III wantowy jest to bardzo ciekawa  i odważna koncepcja, może stać się nawet  symbolem Szczecina. Ale do tej inwestycji należy podejść kompleksowo, potrzebne tu są skoordynowane działania aby pogodzić zagospodarowanie obszaru wokół,  zabudowę  obszarów przyległych przy  Łasztowni przy jednoczesnym odciążeniu ul. Jana z Kolna i zmianie ruchu drogowego. Pyta, czy są to działania spójne? Poruszył też kwestie Centrum Kulturalnego   i funkcjonującego  obok portu  Gryf z wielkimi chłodniami. Może powinno wydzielić się tu funkcje portowe i oddzielić te różne działalności, kulturalną i rybacką. 

Radny Robert Stankiewicz- zaznaczył, że dziś, gdyby miał wybierać pomiędzy wariantem „most wantowy” i „most łukowy” miałby problem, chciałby wiedzieć, co zdecydowało o wyborze tej właśnie koncepcji? Wie, że zdania mieszkańców miasta są  podzielone, pyta, czy jest to ostateczna wersja? Kiedy termin realizacji inwestycji?

Radny Piotr Jania zauważył, że  mający powstać most będzie również spełniał rolę przejazdów i przeładunków towarów z Łasztowni do miasta. Zdaniem radnego, nowy most wymaga nowych rozwiązań komunikacyjnych i zmiany infrastruktury wokół.

Radny Bazyli Baran stwierdził w podsumowaniu- most będzie spełniał dwie podstawowe funkcje-  skomunikowanie  Łasztowni  i połączenie jej z lewobrzeżną częścią  miasta oraz nowy ciąg komunikacyjny ul. Jana z Kolna który pozwoli zbliżyć  miasto do Odry. Pyta, czy w aspekcie tej nowej inwestycji można myśleć o wyłączeniu ul. Jana z Kolna z ruchu kołowego? Czy jest to w ogóle możliwe?

Głos zabrał Prezydent Michał Przepiera.

Na Most Kłodny patrzy całościowo. Istnieją  różne przestrzenie do zagospodarowania. Na dzień dzisiejszy brak jest zagwarantowanych środków unijnych, trzeba będzie o nie zawalczyć.  Pan Prezydent przedstawił radnym procedury pozyskiwania  środków unijnych. Wracając do pytań radnego Barana- bez Mostu Kłodnego można zapomnieć o zamknięciu ul. Jana z Kolna.  Najważniejszy jest charakter mostu- połączenie z Łasztownią, rozładowanie ruchu kołowego, zagospodarowanie terenów przyległych. Odnośnie samej Łasztowni-jest część przemysłowa- port, chłodnie i miejsca pracy. Zdaniem Prezydenta- spokojnie można połączyć te funkcje –kulturalną i przemysłową.      

Przejęcie ruchu kołowego od nabrzeża, wzdłuż Podzamcza do mostu Długiego. Możliwość wykorzystania Podzamcza, związanie miasta z Łasztownią- wiązać się to również będzie z przebudową terenu pod Trasa Zamkową. Zaplanowano również po drugiej stronie Odry miejsca parkingowe.

Radny Arkadiusz Marchewka zadał pytanie, czy Most Kłodny będzie to inwestycja sztandarowa dla miasta?

Prezydent Michał Przepiera odpowiadając – tak, będzie na jednym z  pierwszych miejsc  w rankingu inwestycji miejskich, bo załatwia wiele ważnych rzeczy dla miasta.                 

 

 

 


 


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta dnia 16 czerwca br.o numerach roboczych; 143,144,145.


 

Komisja zaopiniowała projekty uchwał o nr: 143/15, 144/15, 145/15:

Projekt uchwały nr 143/15w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum - Piłsudskiego - Mazurska” w Szczecinie. Projekt uchwały stanowi zał. Nr 5 do protokołu.

Projekt uchwały omówiła dyr. Anna Nawacka-Górzeńska- BPPM- poinformowała, że Plan podejmuje się w związku z wnioskiem Urzędu Marszałkowskiego właściciela działek w zaznaczonym planie terenie, na których w obowiązującym planie S.28 zarezerwowany jest teren dla służb ratowniczych i ochrony zdrowia. W związku z planowaną budową przez stację Pogotowia Ratunkowego nowego obiektu- samorząd Województwa wniósł o usunięcie zapisu o rezerwacji. Jednocześnie dyr. poinformowała, że urząd marszałkowski chce zagospodarować budynek przychodni na ul. Piłsudskiego i przekształcić go na swoją siedzibę.

Komisja po wysłuchaniu uzasadnienia- głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały:  (za-7-jednogłośnie)

 144/15- przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum - Brama Portowa 2". Projekt uchwały stanowi zał. Nr 6 do protokołu.

Projekt uchwały omówiła dyr. Anna Nawacka-Górzeńska- BPPM- uzasadniła a potrzebę  podjęcia zmiany, którą podejmuje się na wniosek Spółki REDI z Warszawy. Dotyczy on umożliwienia nadbudowy budynku byłego hotelu PIAST przy pl. Zwycięstwa 3. Zmiana planu ma na celu nadbudowę ponad istniejący gabaryt dachu budynku o jedna kondygnację z zachowaniem zasadniczych gabarytów budynku. Propozycja nadbudowy kondygnacji, dla mającego tam powstać hotelu Hilton- uzyskała akceptację Wojewódzkiego i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Radny Piotr Jania pochwalił pomysł, uważa, że hoteli na wysokim poziomie jest w Szczecinie zdecydowanie za mało.

Przewodniczący  Komisji Bazyli Baran poddał pod głosowanie pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały nr 144/15: głosowanie: (za-7-jednogłosnie)

 

145/15- przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Pomorzany - Floriana Krygiera” w Szczecinie. Projekt uchwały stanowi zał. Nr 7 do protokołu.

Projekt uchwały omówiła dyr. Anna Nawacka-Górzeńska- BPPM- plan podejmuje się  na wniosek PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne a przedmiotem planu jest  wskazanie terenu, w granicach którego realizowana będzie budowa linii elektroenergetycznej od stacji Pomorzany do Krajnika- Glinki.

Komisja bez dyskusji, głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 145/15:  głosowanie- (za-6-jednogłosnie)


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/05/28
odpowiedzialny/a:
Anna Myślińska
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/07/16 11:56:26
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/07/16 11:56:26 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/06/12 14:15:05 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/06/12 14:13:46 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/06/12 11:02:58 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/29 14:52:30 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/28 12:28:44 Nowa pozycja