przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-11/11/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI REWIZYJNEJ
Z DNIA 7 LIPCA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 13:30
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Henryk Jerzyk - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Kontrola w przedmiocie sposobu wyłonienia operatora na wykonanie usługi "Prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego dla zwierząt chronionych na terenie położonym w obrębie granic administracyjnych Gminy Miast Szczecin i rehabilitację dla tych zwierząt z terenu Gminy Miasto Szczecin w roku 2015"- realizacja uchwały Nr VII/153/15 w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej przeprowadzenia kontroli.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


W tym punkcie porządku obrad, Przewodniczący Komisji Henryk Jerzyk zawnioskował, aby wprowadzić dodatkowy punkt porządku obrad p.3 "Powołanie zespołu kontrolującego rady osiedla". Wniosek przyjęto   przez aklamację.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły z dnia:

02.06.2015- za-6- jednogłośnie

26.06.2015- za-6- jednogłośnie

Protokoły przyjęto bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Powołanie Zespołu Kontrolującego Rady Osiedli


Przewodniczący Komisji  Henryk Jerzyk poinformował zebranych, że wpłynęły do komisji dwa pisma, skierowane z Rad Osiedli z wnioskiem o zbadanie sprawy. jedna z nich dotyczy   Rady Osiedla Pomorzany i zarzutów jednego z członków RO oraz 8 podpisanych radnych.  Pisma zostały skierowane do radnych 5.07.2015 droga mailową.

Przewodniczący proponuje powołać  zespół składający się   z członków komisji do skontrolowania sprawy. Chciałby, aby Mecenas Martyniuk oceniła ten materiał.

Mecenas Joanna Martyniuk chciałaby przypomnieć,  że odnośnie kwestii finansowych, nadzór nad tym pełni Prezydent, tylko Zarząd RO podlega nadzorowi i ocenie radnych.

Radny Jan Stopyra proponuje, aby zanim zajmie się tą  sprawą  Komisja Rewizyjna- zwrócić  się  do referatu samorzadów osiedlowych o opinię w tej sprawie. Dopiero po weryfikacji tych zarzutów- Komisja powinna się nad tym pochylić.

Propozycje radnego poparli: radna Zielińska, radny Duklanowski i radny Matias.

Przewodniczący Komisji w związku z tym, wycofuje swój wniosek o powołanie na tym etapie Zespołu Kontrolującego. Komisja postanowiła wystapic z pismem do dyr. BRM i RSO.

Komisja Rewizyjna przekaże   wniosek  p. Andrzeja Grodeckiego członka Rady Osiedla Pomorzany oraz 8 członków tej rady dotyczący przeprowadzenia kontroli działalności RO Pomorzany za lata 2011-2015r. Wniosek dot. kompleksowej kontroli pod kątem legalności, celowości, rzetelności, terminowości  i gospodarności w zakresie wydatkowanych środków finansowych oraz działalności bieżącej.  Wnioskodawca przedstawia kilkanaście zarzutów, uwag i uchybień.Komisja postanowiła zwrócić się do Referatu Samorządów Osiedlowych o    szczegółowe ustosunkowanie się, do  przedstawionych nieprawidłowości oraz odniesienie się do zawartych tam uwag. Komisja powróci do procedowania w tej sprawie, dopiero po uzyskaniu przedmiotowej opinii z Referatu. Komisja wnosi o przekazanie tego materiału  do 31 lipca br.


Ad. pkt. 4.
Kontrola w przedmiocie sposobu wyłonienia operatora na wykonanie usługi "Prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego dla zwierząt chronionych na terenie położonym w obrębie granic administracyjnych Gminy Miast Szczecin i rehabilitację dla tych zwierząt z terenu Gminy Miasto Szczecin w roku 2015"- realizacja uchwały Nr VII/153/15 w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej przeprowadzenia kontroli.


Przewodniczący Komisji  Henryk Jerzyk poinformował, że jest kolejna kontrola-  realizacja uchwały Nr VII/153/15 w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej przeprowadzenia kontroli. porposił dyr. Matejskiego o zreferowanie tematu dot. procedury wyłonienia operatora na wykonanie usługi "Prowadzenie  całodobowego pogotowia interwencyjnego dla zwierząt chronionych na terenie położonym w obrębie granic administracyjnych Gminy Miast Szczecin i rehabilitację dla tych zwierząt z terenu Gminy Miasto Szczecin za rok 2015r."

Z-ca dyr. WGKiOŚ Dariusz Matejski- przytoczył zapisy ustawy o zamówieniach publicznych, wartość zamówienia była mniejsza niz 30 tys euro, więc nie podlegała ustawie o zamówieniach publicznych. Zarządzeniem  Prezydenta  wysłano zapytania ofertowe do co najmniej 3 oferentów. Byli to: P. Kudawski-firma LARUS, p. Czeraszkiewicz firma LUPAR i do Szczecińskie Towarzystwo Weterynaryjne. Oferta wysłana  09.12.2014r. drogą mailową, oraz informacja o w/w ukazała się w BOIP na stronach Urzędu Miasta. 11.12.2014 wpłynęły 2 oferty, firmy LUPAR i LARUS. Pozostali nie złożyli oferty w terminie. Termin składania ofert- 17.12.2014r. godz. 12.00.

Następnie dyr. Matejski zapoznał  Komisję z zapytaniem ofertowym, które stanowi zal. do protokołu. Omówił dokumenty od oferentów, które wpłynęły do Wydziału. W zapytaniu ofertowym wykonawca był zobowiązany złozyć w ofercie oświadczenie o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej i od następstw nieszczęśliwych wypadków w zakresie świadczonej usługi, na kwotę nie mniejszą niż kwota umowy. Obaj oferenci złożyli stosowne umowy z lekarzem weterynarii, decyzje o mozliwości prowadzenia ośrodka rehabilitacyjnego. W przypadku ubezpieczenia: p. Kudawski poinformował o wysokosci ubezpieczenia ok 30 tys zł (wartość zamówienia to ok.111tys zł), pan Czeraszkiewicz miał ubezp. na kwotę 20 tys zł (wartość zamówienia 20.664,- zł). W obu przypadkach kwota ta nie spełniała warunków zapytania ofertowego,  choć w przypadku p. Czeraszkiewicza odchylenia były minimalne.

Dyr. Matejski stwierdził, że WGKiOŚ miał dylemat, czy unieważnić całą procedurę, ale zachodziło ryzyko,że miasto pozostanie bez opieki nad zwierzętami.

Radna Grażyna  Zielińska - brak jej dokumentów, które zmobilizowały członków Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska do podjęcia działań, tzn.do skierowania tej sprawy do zbadania pzrez Komisję  Rewizyjną. Bez tych dokumentów trudno będzie oceniać tą sprawę, bo na podstawie dwóch ofert komisja nie zbada tego, czy zaistniały nieprawidłowości czy też nie. Pyta, czy Wydział GKIOŚ sprawdził,  czy p. Czeraszkiewicz ma warunki do realizacji tego zamówienia?

Przewodniczący Komisji poprosił o głos panią Mecenas Joannę Martyniuk. Stwierdziła, że co do zasady- nie złamano przepisów prawa w tym postępowaniu. Ale samo postępowanie ofertowe przygotowane było bardzo niechlujnie, mocno nieprecyzyjnie określona była cena zamówienia. Nie sprecyzowano wysokości polisy. Zdaniem pani mecenas, do takiego postepowania mógł przystapić każdy. Bardzo ogólne warunki sprawiły,że każdy mógł wygrać,  oferta p. Czeraszkiewicza jest oczywiście  zgodna z zapytaniem ofertowym.  Nie jest winą  wykonawcy, że źle doprecyzowano zapisy. Obie oferty spełniały warunki umowy.  Z punktu widzenia formalnego WGKiOŚ dochował warunków, procedura była przeprowadzona poprawnie. Wadą tej oferty jest zbyt  niskie ubezpieczenie.

Dariusz Matejski- dla niego  złożona oferta  jest jasna i czytelna. Poza drogą mailową, pojawiły się  ogłoszenia w BIP. Niekt się więcej nie zgłosił, poza wspomnianymi oferentami.

Radny Marek Duklanowski  poruszył kwestie wysokości świadczonej usługi, jak również  wspólnej decyzji Ministra Środowiska zezwalającej na prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt na  terenie posesji w Szczecinie dla p. Michała Kudawskiego i dla p. Czeraszkiewicza. W samym zamówieniu -zbyt szeroko otwarta furtka dla oferenta.

Radni poruszyli również  kwestię braku ośrodka rehabilitacji w Szczecinie, ranne zwierzęta  będą musiały odbyć  transport do Czempinia, gdzie stacja badawcza zdeklarowała gotowość  przyjmowania zwierząt dostarczanych przez firmę LUPAR.

Dyrektor Matejski poinformował, że  nie było przypadku przewożenia zwierzęcia do tego ośrodka.

Radna G. Zielińska zadała pytanie, czy ktokolwiek był w tym ośrodku w Czempiniu? czy ktoś sprawdził warunki, jakie tam są?

Dyr. Matejski odpowiedział, że w drodze postępowania nie było takiej potrzeby, wystarczyła rekomendacja Ministra  Środowiska.

Radna Zielińska stawia wniosek, aby na kolejnym posiedzeniu Komisji był obecny p. Michał Kudawski, jako współautor skargi, do wyjasnienia niektórych kwestii.

Przewodniczący Komisji zauważył, że Komisja Rewizyjna bada tylko i wyłącznie kwestie wyłonienia operatora, nic więcej. I na  podstawie procedury wyłaniania operatora nie widzi potrzeby zapraszania p. Kudawkiego i p. Czeraszkiewicza na komisję.

Grażyna Zielińska- chce, aby p. Czeraszkiewicz opowiedział o swoim ośrodku, chce usłyszeć jak pełni pieczę nad zwierzętami, niech opowie, jak pełni swoje obowiązki.

Przewodniczący  Henryk  Jerzyk stwierdził, że to  nie jest przedmiotem kontroli komisji. Odczytał treść uchwały RM Nr VIII/153/15 w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie kontroli, oraz zapoznał z przedmiotem badania.

Radny Marek Duklanowski zwrócił się   do dyr. WGKiOŚ o przedstawienie sprawozdań, które wykonawca miał w obowiązku składać co miesiąc. Prosi o taki wykaz za rok 2014.

Komisja zwróci się  do dyr. Matejskiego o w/w pismem:

 W związku z toczącą się  kontrolą dot. wyłonienia operatora na wykonanie usługi "Prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego dla zwierząt chronionych na terenie Gminy Miasto Szczecin i rehabilitację dla tych zwierząt w roku 2015"   oraz ustaleniami, jakie zapadły na posiedzeniu - Komisja Rewizyjna  zwraca się  o przedstawienie sprawozdań z działalności Wykonawcy tej usługi za rok 2014. Sprawozdanie ma obejmować  informacje o ilości interwencji, ilości zwierząt w ośrodku oraz skład gatunkowy dla zwierząt podjętych z terenu Szczecina.

Wniosek przyjęto przez aklamację.

Radna Grazyna Zielińska  zwróciła sie o przegłosowanie wniosku w sprawie zaproszenie oferentów na komisję.

Wniosek przegłosowano: za-2, przeciw-2, wstrz-2.

Głosem Przewodniczącego Jerzyka, wniosek został zaopiniowany negatywnie.

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, Przewodniczący Komisji ustalił terminy następnych spotkań Komisji Rewizyjnej.

Proponuje, aby spotkać się w sierpniu 18.08.2015, i będzie to analiza sprawozdań przedstawionych przez  WGKiOŚ oraz dalsza  kontrola w sprawie Łowczego . Chciałby również zająć  sie  sprawą pisma Rady Osiedla Pomorzany (zapoznanie się z opinią RSO).

25.08- proponuje spotkanie i przyjęcie protokołu pokontrolnego (kontrola remontu chodnika na ul. Grzegorza z Sanoka).

Radny Duklanowski poruszył również  sprawę  dodatkowych wyborów uzupełniających do Rady Osiedla Żelechowa. Termin wyborów jest współny z terminem referendum 06  września. Czy można łączyć te dwa wybory  ?

Mecenas Martyniuk- jeśli są dwa odrębne lokale wyborcze to tak, wspólny ternim tu nie przeszkadza.

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Henryk Jerzyk

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/06/26
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2015/09/07 11:39:48
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2015/09/07 11:39:48 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/06/29 10:29:19 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/06/26 11:09:57 Nowa pozycja