przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/46/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 4 LUTEGO 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 11:30
Zakończenie posiedzenia - 12:45

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Awaria SST - przedstawienie aktualnej informacji.
4. Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.
5. Przedstawienie informacji nt.planu modernizacji pl.A.Krajowej.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


punkt przełożono na kolejne posiedzenie


Ad. pkt. 3.
Awaria SST - przedstawienie aktualnej informacji.


Przewodniczący Komisji M. Duklanowski- poinformował, iż zgodnie z ustaleniami z ostatniego posiedzenia komisji komisja  Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska  RM przekaże  do WGK,RIOŚ  przekazuje  pytania  w sprawie Łowczego Miejskiego   z prośbą o udzielenie odpowiedzi w terminie do dnia 20 lutego br.   załącznik nr 3

P. Adamczyk-Dyrektor WGKiOŚ– obecnie trwa procedura wyłonienia firmy "Prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt na terenie m. Szczecina". ww. termin będzie trudny do spełnienia.

Radny M. Duklanowski – prosi o przekazanie na maila, warunków specyfikacji zamówienia.

M. Przepiera Zastępca Prezydenta m. Szczecina - jest gotowa ekspertyza z odcinka torowiska, które wykonywał Strabag, od Basenu Górniczego do pętli Turkusowa, czyli trasy tzw. szybkiego tramwaju w Szczecinie. Najwcześniej wyniki poznamy jednak dopiero 16 lutego, wtedy odbędzie się spotkanie  z wykonawcą. 

Radny W. Dzikowski- kiedy będzie przywrócona prędkość szybkiego tramwaju, skoro z informacji jakie posiada jeździ on 40km/h . Jak jest skorelowany rozkład jazdy?

K. Wawrzyniak-tylko  na pacie obowiązuje 40km/h  (tam gdzie mijają się autobusy i tramwaje). Nie powoduje to specjalnie  dużych odchyleń czy opóźnień w stosunku do obowiązujących rozkładów jazdy.

Radny H. Jerzyk- wnosi o  wydłużenie  linii tramwajowej nr 7 do pętli Turkusowa. 

Komisja przyjęła przez aklamacje ww. wniosek (stanowi załącznik nr 4 do protokołu).

K. Wawrzyniak, prezes Tramwajów Szczecińskich- po naprawach wykonane zostały badania defektoskopowe wszystkich spawów, które wcześniej zgłoszone zostały jako wadliwe. Odnotowaliśmy jednocześnie dwa kolejne pęknięcia już po przywróceniu ruchu tramwajów ( doszło do nich 29 stycznia i 1 lutego)  zostały już naprawione i nie powodowały konieczności wstrzymywania ruchu. Monitorujemy i na bieżąco nadal sprawdzamy stan pozostałych spawów.

J. Geniusz ENERGOPOL- poinformował, iż do instytutu spawalnictwa w Gliwicach, trafił materiał do badań, druga niezależna prośba o opinię trafiła do SGS – badania mają być w pierwszej dekadzie marca.

Przedstawiciel podwykonawcy inwestycji krakowska spółka Taumer– poinformował, iż skierowali również wniosek  o ekspertyzę do Uniwersytetu szczecińskiego. 

Radny  M. Matais- jaki materiał  wysłano do oceny przez instytutu spawalnictwa w Gliwicach spawy czy również szyny.

K. Gawrońska TS- wysłano również  szyny.  Próbki wycinano  wspólnie z wykonawcą robót.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski- podziękował za informacje, komisja nadal będzie pilotować sprawę SST.  


Ad. pkt. 4.
Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.


Radny H. Jerzyk- skoro nieodpłatnie przekazujemy materiały z depozytu to powinniśmy wnioskować o możliwość nieodpłatnego korzystania z parkingu.

A. Grabiec- dzierżawca podpisał umowę z miastem i płaci za dzierżawę terenu.

Radny W. Dzikowski- zapytała dlaczego wstrzymano utwardzanie dróg , skoro mamy frezy w depozycie.

A.Grabiec- z uwagi na warunki atmosferyczne, w IV kwartale pozyskano frezy obecnie jest ok. 1, 5 tys. ton. Frez jest bezwartościowy, niewyceniony.  

Komisja w wyniku głosowania: za – 7, wstrzym.- 2 postanowiła przenieść punkt  na kolejne posiedzenie zaprosić ZBiLK i ZDiTM   


Ad. pkt. 5.
Przedstawienie informacji nt.planu modernizacji pl.A.Krajowej.


A.Jerzykowska Dyrektor BOI- dokonała prezentacji zagadnienia, jest to koncepcja,remont placu jest planowany na lata 2016-2017, mozaika placu ma pozostać bez zmian, podobnie jak fontanny, zieleń i układ drogowy, nawierzchnia jezdni ma być z jasnego betonu. Z najważniejszych proponowanych zmian to przekształcenie placu we wspólną przestrzeń dla pieszych i pojazdów, a z tym jest związane przeniesienie części miejsc parkingowych. Zostanie 6 miejsc dla inwalidów, po jednym dla: kobiet w ciąży i rodzica z małymi dziećmi. Dla gości prezydenta przewidziano pięć miejsc. Miejsca dla radnych mają być przeniesione na obecnie ogólnodostępne miejsca od strony Jasnych Błoni- prezentacja załącznik  nr 5.

Radny J. Posłuszny – propozycja miejsc parkingowych dla radnych wywołała u niego zdziwienie, wyjdzie na to, że radni zabierają miejsca mieszkańcom. Przeprowadźmy konsultacje, urząd jest dla mieszkańców.

Radny M. Wilkocki– a może rozważyć taki pomysł, aby  zrezygnować z wyznaczania specjalnych miejsc dla radnych, a  parkować na podstawie przepustek, na przykład tylko na ulicy Felczaka.

Radny M. Duklanowski– jego  zdaniem, nie będzie możliwości wyegzekwowania zakazu przejazdu i dlatego, gdyby chcieć plac udostępnić głównie pieszym, przejazdy pod bramami muszą zostać zamknięte. Zmiana jest niekompletna i charakteru miejsca nie zmieni w sposób szczególny. Wnosil o przygtowanie  projektu  dopuszczenia dwóch kierunków jazdy na Felczaka przy urzędzie skarbowym i puszczenia autobusu 87 przez Felczaka. Zmiana organizacji wymaga uzgodnień z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego, bo obejmie sąsiednie ulice.

Radny W. Dzikowski-wnosi  o rozważenie przeprowadzenia konkursu obejmującego cały teren wokół urzędu. Ten projekt powinien być podany szerokiej konsultacji.

A.Jerzykowska- projekt był uzgadniany z Powiatową Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, pełnomocnikiem rowerowym, stowarzyszeniem SENS.

Obradom przewodniczy J. Posłuszny

Radna G. Zielińska-  postuluje o przeprowadzenie szerokich konsultacji z udziałem merytorycznych podmiotów (architektów, urbanistów i radnych). 

Radny W. Dąbrowski- sposób procedowania jest nieprawidłowy, brak koordynatora działań. Wnosi o wstrzymanie procedury. Przeprowadzenie  konkursu  winien obejmować cały teren  w odległości  500 m wokół urzędu,  wraz z podaniem rozwiązań komunikacyjnych, organizacji ruchu.

Radny H. Jerzyk- wniosek formalny o wstrzymanie realizacji inwestycji i przekazanie uwag zgłaszanych w trakcie dyskusji Prezydentowi Miasta- załacznik nr  6.

Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) przyjęła ww. wniosek.

Komisja postanowiła przekazać pismo Polskiego Związku Działkowców Okręg w Szczecinie oraz  mieszkanki  Miasta  w sprawie  propozycji zmian zapisów uchwały nr VI/81/15 Rady Miasta Szczecin z dnia 24.03.2015 w sprawie wprowadzenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin, celem przygotowania korekty  ww. uchwały ( albo przynajmniej wypracowania takiego rozwiązania, które będzie godziło z jednej strony interes ogółu mieszkańców rozumiany jako utrzymanie czystości, a z drugiej interes działkowiczów) – pismo stanowi załącznik nr  do protokołu.

Komisja zapoznała się również z pismami:

- Polskiego Związku działkowców  w sprawie schroniska dla zwierząt – załącznik nr do protokołu.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja postanowiła przekazać pismo Polskiego Związku Działkowców Okręg w Szczecinie oraz  mieszkanki  Miasta  w sprawie  propozycji zmian zapisów uchwały nr VI/81/15 Rady Miasta Szczecin z dnia 24.03.2015 w sprawie wprowadzenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin, celem przygotowania korekty  ww. uchwały ( albo przynajmniej wypracowania takiego rozwiązania, które będzie godziło z jednej strony interes ogółu mieszkańców rozumiany jako utrzymanie czystości, a z drugiej interes działkowiczów) – pismo stanowi załącznik nr   7  do protokołu.

Komisja zapoznała się również z pismami:

- Polskiego Związku działkowców  w sprawie schroniska dla zwierząt – załącznik nr 8 do protokołu.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/01/29
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2016/02/18 14:33:33
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2016/02/18 14:33:33 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/02/08 13:45:10 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/02/08 08:39:40 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/02/02 10:37:30 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/29 09:33:23 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/29 09:19:29 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/29 09:17:30 Nowa pozycja