PROTOKÓŁ NR 0012.8.66.2017
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 11 STYCZNIA 2017 ROKU
Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Działania prorodzinne w mieście. Omówienie programu "Szczecin Przyjazny Rodzinie".
Realizacja Bonu Opiekuńczego, Szczecińskiej Karty Seniora, Szczecińskiej Karty Rodzinnej |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania, przyjęła protokół z dnia 20.12.2016r.
Ad. pkt. 3.
Działania prorodzinne w mieście. Omówienie programu "Szczecin Przyjazny Rodzinie".
Realizacja Bonu Opiekuńczego, Szczecińskiej Karty Seniora, Szczecińskiej Karty Rodzinnej
Działania prorodzinne w mieście Szczecinie i realizację zadań WSS przedstawiła pani dyrektor Beata Bugajska- WSS. Przedstawiła radnym materiał pisemny, który stanowi zał. nr 3 do protokołu.
Z zadań realizowanych przez Wydział Spraw Społecznych :
a)prowadzenie placówek wsparcia dziennego ( w tym opiekuńczych i specjalistycznych);
b)organizacja wypoczynku letniego, w szczególności dla dzieci i młodzieży z rodzin w których występuje problem uzależnień;
c) realizacja programów profilaktycznych, korekcyjnych i terapeutycznych, grup wsparcia, promocja wartości, zasad i metod wychowywania bez przemocy;
d) zapewnienie opieki nad dziećmi do lat 3 (w tym realizacja świadczenia pieniężnego "Bon Opiekuńczy"
Realizacja programu "Szczecin Przyjazny Rodzinie", w tym:
- udostępnianie Szczecińskiej Karty Rodzinnej członkom rodziny, w której rodzice mają na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci, upoważniającej do:
- korzystania z szeregu ulg i zniżek udzielanych przez Instytucje kultury, obiekty sportowe oraz podmioty prywatne, czyli partnerów Programu, którzy podpisali porozumienie o współpracy;
- ulg za przejazdów komunikacją miejska, w tym zakup biletów za 1 zł dla uczniów szkół podstawowych;
- korzystania z ulgi za pobyt dziecka w żłobku/przedszkolu;
- bezpłatnego wypożyczania podręczników szkolnych oraz zeszytów ćwiczeń przez uczniów szkół podstawowych w rodzina, gdzie rodzice mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci; oraz realizacja programu "Dom Dużej Rodziny", kierowanego do rodzin mających na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.
Jeżeli chodzi o wsparcie rodziny poprzez działania na rzecz dzieci i młodzieży:
1) prowadzenie placówek wsparcia dziennego ( w tym opiekuńczych i specjalistycznych);
2) organizacja wypoczynku letniego, w szczególności dla dzieci i młodzieży z rodzin w których występuje problem uzależnień;
W 2016 roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie zakwalifikował735dzieci na kolonie letnie, których organizatorami były organizacje pozarządowe wyłonione w drodze otwartego konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta Szczecin na wypoczynek letni z elementami profilaktyki uzależnień dla dzieci rodzin objętych wsparciem MOPR, w tym przebywających w środowisku pieczy zastępczej.
Podczas tegorocznej Akcji „Lato - 2016 r.” w 15 turnusach wzięło udział 722 dzieci w wieku od 7 – 17 r. ż.
Ponadto, sześć podmiotów niepublicznych, prowadzących w trakcie roku placówki wsparcia dziennego, zorganizowało dla 410 podopiecznych placówek wypoczynek w miejscu zamieszkania. Organizacje otrzymały dotację od Gminy Miasto Szczecin z przeznaczeniem na wzbogacenie oferty spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Na uczestników półkolonii czekały liczne atrakcje sportowe, rekreacyjne, turystyczne i artystyczne.Łącznie na organizację wypoczynku letniego Gmina Miasto Szczecin przeznaczyła kwotę 850 000 zł.
3) promocja wartości, zasad i metod wychowywania bez przemocy;
W 2016 r. po raz pierwszy realizowane było, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, zadanie publiczne pn. „Szkoła dla rodziców”. Zadanie polegało na prowadzeniu kursów i szkoleń dla rodziców i osób spodziewających się dziecka, w celu podnoszenia umiejętności i kompetencji rodzicielskiej, poszerzania wiedzy
o psychofizycznych i społecznych uwarunkowania rozwoju dziecka, z elementami edukacji ekonomicznej, szeroko rozumianego planowania budżetu gospodarstwa domowego, podnoszenia umiejętności rodzicielskiej szczególnie w zakresie motywowania, wzmacniania postaw pozytywnych bez udziału przemocy, mediacji i umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sporów i konfliktów, wyznaczania celów wychowawczych, umiejętności wytyczania granic i jasnego stawiania wymagań, rozpoznawania, wyrażania i akceptacji uczuć, modyfikowania niepożądanych zachowań dziecka, stymulowania rozwoju i budowania poczucia własnej wartości członków rodziny, a także nabywania oraz pogłębiania wiedzy i umiejętności w zakresie przygotowania do porodu, zdrowego stylu życia w okresie ciąży oraz czynności opiekuńczo-pielęgnacyjno-higienicznych w stosunku do dziecka. Adresatami zadania byli rodzice małych dzieci, bądź osoby spodziewające się dzieci, w szczególności osoby pozostające pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. W zajęciach, organizowanych przez Stowarzyszenie „Zrozumieć”, Fundację „Rodzina-Rozwój-Sukces”, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Mediatorów oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” udział wzięły ogółem 83 osoby, z czego 29 osób były pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Dyrektor Bugajska przedstawiła również program "Szczecin Przyjazny Rodzinie", który funkcjonuje od roku 2012r. Celem Programu jest:
- zwiększenie dostępności różnego rodzaju dóbr kultury oraz usług związanych z wypoczynkiem, sportem, rekreacją, turystyką i edukacją, oferowanych przez jednostki organizacyjne Gminy Miasto Szczecin,
- zwiększenie dostępności usług i towarów oferowanych przez inne podmioty biorące udział w Programie, wsparcie rodzin w procesie wychowawczym.
Program SPR składa się z dwóch Kart:Szczecińskiej Karty Rodzinnej (SKR), która przeznaczona jest dla rodzin posiadających dwoje i więcej dzieci i 2. Szczecińskiej Karaty Seniora (SKS),o którą mogą ubiegać się osoby 65+
Ilość beneficjentów: - 34 911Szczecińskich Kart Rodzinnych oraz - 11 415Szczecińskie Karty Seniora, co stanowi łącznie 44 715 wydanych Kart. Wielkość udzielonych ulg i zniżek beneficjentom Programu do końca 2016 r. wyniosła około 10 mln.
Kwestię realizacji Bonu Opiekuńczego omówiła z-ca dyr. Szczecińskiego centrum Świadczeń Rodzinnych pani Małgorzata Sandej. Poinformowała,że Centrum pracuje nad ewaluacją Bonu Opiekuńczego.
Liczba dzieci, które zostały objęte powyższym świadczeniem, wyniosła w pierwszym okresie rozliczeniowymłącznie 382, w tym:
- 134 dzieci objętych opieką w niepublicznym żłobku;
- 60 dzieci objętych opieką w klubie dziecięcym;
- 4 dzieci objętych opieką u opiekuna dziennego;
- 184 dzieci objęte opieką niania
Łączna kwota przekazana na wypłatę świadczenia w pierwszym okresie rozliczeniowym wyniosła 1 250 176,12 zł
- 176 dzieci objętych opieką w niepublicznym żłobku;
- 27 dzieci objętych opieką w klubie dziecięcym;
- 3 dzieci objętych opieką u opiekuna dziennego;
- 179 dzieci objętych opieką niani.
W powyższym okresie rozliczeniowym wypłacono łącznie 1 472 świadczeń, w tym:
- 640 świadczeń na zapewnienie dziecku opieki w niepublicznym żłobku;
- 109 świadczenia na zapewnienie dziecku opieki w klubie dziecięcym;
- 7 świadczenia na zapewnienie dziecku opieki u dziennego opiekuna;
- 649 świadczenia na dofinansowanie zatrudnienia niani.
Kwota jaką wykorzystano na wypłacenie świadczeń w okresie od 1 września do dnia 31 grudnia 2016 r. wyniosła 723 112,14 (zał. nr 2).
Komisja po zapoznaniu się z danymi przedstawionymi przez Wydział Spraw Społecznych oraz Szczecińskie Centrum Świadczeń Rodzinnych dyskutowała nad możliwością pomocy matkom z jednym dzieckiem, będących w trudnej sytuacji rodzinnnej.
Przewodnicząca Komisji Magdalena Herczyńska przypomniała,że rok temu gdy miasto Szczecin wprowadzało Bon Opiekuńczy ona jako radna postulowała o to, aby objąć pomocą również matki z jednym dzieckiem. Wtedy również ważne było kryterium dochodowe. Otrzymała odpowiedź od Prezydenta,że w ramach Szczecińskiej Karty Rodzinnej bon należy się tylko rodzinom z dwojgiem dzieci i powyżej.
Radna zauważyła, że samotne matki z 1 dzieckiem albo rodziny wychowujące 1 dziecko mają dziś w Polsce najtrudniej, nie obejmuje ich żadna pomoc, nawet 500+.
Chciałaby wystapić ponownie do Prezydenta o analizę sytuacji szczecińskich rodzin z 1 dzieckiem i ewentualnej pomocy w tym zakresie. Chciałaby wiedzieć, ile jest rodzin z jednym dzieckiem z niskimi dochodami i czy jest mozliwość wsparcia tych osób.
Wniosek poparł radny M. Matias, analiza zdaniem radnego jest jest potrzebna, aby podjąć mądrą decyzję o ewentualnej pomocy.
Dyrektor WSS p. Bugajska podjęła się przygotować taki materiał, można będzie wykorzystać listę osób oczekujących na żłobek.
Dyrektor MOPR M. Giezek poruszyła kwestię wysokości dochodów i tzw.niskiego dochodu. Na dzień dzisiejszy jest np. 1600 rodzin objętych pomocą z MOPRu, są to jakieś dane.
Dyr. M. Sandej poruszyła również temat punktów żłobkowych w przedszkolach- w tym przypadku matkom nie należy się żadna pomoc finansowa, brak dofinansowania tej formy opieki nad małym dzieckiem, jest to niedopracowane prawnie.
Dyrektor Bugajska proponuje rozważyć możliwość "wyłączenia" Bonu Opiekuńczego z Karty Rodzinnej, wówczas kryterium dwojga dzieci nie będzie brane pod uwagę.
Komisja powróci do tematu "Bon Opiekuńczy" po zapoznaniu się z analizą przygotowaną przez Wydział Spraw Społecznych.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad Komisja zapoznała się z pismem Stowarzyszenia Chorych na Jaskrę. Pismo stanowi zał. nr 4 do protokołu.
Komisja przyjęła pismo do wiadomosci, bez zajmowania stanowiska w sprawie.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Maria Magdalena Herczyńska |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/12/21
- odpowiedzialny/a:
- Anna Myślińska
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2017/01/19 10:35:53
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2017/01/19 10:35:53 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2016/12/21 12:19:16 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2016/12/21 12:18:34 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2016/12/21 12:11:46 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2016/12/21 12:09:39 | Nowa pozycja |