przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.9.60.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 20 MARCA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:15

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Witold Dąbrowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Wybór Wiceprzewodniczącego Komisji.
4. Podsumowanie roczne Policji - prezentacja.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za - 5 ( jednogłośnie ) przyjęła protokół z  posiedzenia komisji w dniu  6 marca br.


Ad. pkt. 3.
Wybór Wiceprzewodniczącego Komisji.


Przewodniczący Komisji  W.Dąbrowski  -  zgłosił kandydaturę S.Biernat  na stanowisko Wiceprzewodniczącej  Komisji:( radna wyraziła  zgodę na kandydowanie)

Komisja w  wyniku głosowania : za -4, wstrzym.- 1  dokonała wyboru Stefani Biernat  na stanowisko Wiceprzewodniczącej Komisji.

 


Ad. pkt. 4.
Podsumowanie roczne Policji - prezentacja.


prezentacji audiowizualnej dokonał P. Makuch Komendant Miejski Policji (prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu) -  przedstawił główne  priorytety, jako pierwsze wskazując konsultacje społeczne, kolejno debaty i opracowanie mapy zagrożeń, na drugim miejscu wskazany został poziom bezpieczeństwa na drogach. Ten obszar działania pozostawał i nadal pozostaje w szczególnym zainteresowaniu szczecińskiej Policji.Kolejnym ważnym obszarem aktywności jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, szkolenia policjantów, kreowanie pozytywnego wizerunku policji, eliminacja niepożądanych zachowań na obiektach sportowych a także zwalczanie współczesnych zagrożeń w tym cyberprzestępczości.W ramach realizacji kampanii społecznej „Dzielnicowy bliżej nas” szczecińska policja czynnie propaguje inicjatywy ułatwiające kontakt z dzielnicowym i w ten sposób poprawia relacje ze społeczeństwem. Od 1 grudnia 2016r.  zwiększono stan etatowy dzielnicowych z 87 do 94. Dzięki Prezydentowi i Radzie Miasta Szczecin zostaną oni ponownie doposażeni  w telefony komórkowe co jeszcze bardziej ułatwi mieszkańcom  kontakt   z nimi. Służyć ma temu także szeroko propagowana aplikacja Moja Komenda, którą prezentowano podczas wielu spotkań ze społeczeństwem. Funkcjonariusze zanotowali za to spadek w wykrywalności skradzionych samochodów. W zeszłym roku w Szczecinie doszło do 78 takich przypadków. Najczęściej giną audi, volkswageny, które są rozbierane na części. Na ulicach Szczecina w 2016 roku doszło do 101 rozbojów, z czego wykrywalność dotyczy około 90 procent przypadków.  Wiele daje nam monitoring. Jeśli mamy dobre nagranie, po trzech dniach mamy sprawcę. Bójki i pobicia najczęściej generują lokale. Jak mówi komendant, policjanci bardzo często interweniują pod Senso, albo na ul. Jagiellońskiej. W zeszłym roku doszło do 49 takich bójek. Szczecińska policja może się pochwalić prawie stuprocentową wykrywalnością przestępstw gospodarczych.  Najczęściej przestępstwa dotyczą funduszy unijnych, podatku VAT, zamówień publicznych, akcyzy, podróbek perfum czy ubrań. Zabezpieczono też dziesiątki kilogramów narkotyków w ponad 500 postępowaniach. 

Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski- zwrócił uwagę na potrzebę zmiany procedur dot. przyjmowania zgłoszeń kradzieży mienia (często zdarza się tak, że policjanci zza biurka przyjmują zgłoszenie nie uczestnicząc w oględzinach). Wzrost liczby zatrzymanych praw jazdy - co jest przyczyną? Odniósł się również do postępowania policjantów w czasie popełnienia wykroczenia drogowego, być może czasem wystarczy zatrzymać się na pouczeniu, nie musimy zawsze podpierać się  paragrafem.

Radny H. Jerzyk– odniósł się do wypadków śmiertelnych na pasach, które miały miejsce w Szczecinie, często jest tak, że to piesi nie zachowują ostrożności.

Radna S. Biernat-  cieszy sie z wprowadzenia  kampanii społecznej „Dzielnicowy bliżej nas”. Podoba jej się zwrócenie uwagi na zagrożenia terrorystyczne, nie wiemy co nas może spotkać.  Poinformowała, że Miejska Komisja Alkoholowa będzie wnosiła do Komisji ZiOS oraz BPiS o wspólne posiedzenie komisji nt. punktów sprzedaży alkoholu.

Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski– prosił na wniosek radnego W. Dzikowskiego o zgłoszenie problemu pędzących  TIR-ów  przez ulicę prof.  Żuka, Tczewską, Bałtycką – jest ograniczenie tonażu samochodów do 12 ton.

P. Makuch Komendant Miejski Policji P.Makuch- ostatni wniosek radnego W. Dzikowskiego zanotował.  Radnemu W. Dąbrowskiemu wyjaśnił, iż łącznie nałożono 32,5 tysiąca mandatów karnych. Większość dotyczyła tych kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem wpływali negatywnie na bezpieczeństwo na naszych drogach. Wśród nich tacy co jechali  z prędkością 162 km/h.   W wyniku działań profilaktycznych i edukacyjnych systematycznie eliminowane jest zjawisko przyzwolenia na kierowanie pojazdem po uprzednim spożyciu alkoholu. W minionym roku zatrzymano 782 praw jazdy i 5261 dowodów rejestracyjnych, ale również  za zły stan techniczny pojazdów i ta liczba znacznie wzrosła. Jeżeli chodzi o przyjmowanie zgłoszeń o kradzieży mienia, to jego  priorytetem jest skierowanie policjanta operacyjnego na miasto.

Wiceprzewodniczący RM T.Hinc- czy policja zwracała się o zmianę organizacji  ruchu  do miasta w tych miejscach, gdzie doszło do śmiertelnych wypadków ul. 26-Kwietnia i Ku Słońcu? Jeżeli tak, to prosi o kopie pisma.

P. Makuch Komendant MiejskiPolicji –zwracali się w tej sprawie do miasta, przekaże kopie pism.

Sz. Stempiński Doradca Prezydenta ds. Bezpieczeństwa- w sprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym  jest raport przygotowany przez NIK. Sytuacja była zdecydowanie lepsza w rejonie ul. Ku Słońcu i 26 Kwietnia jak można było instalować urządzenia do pomiaru prędkości, niestety ich likwidacja powoduje bezkarność kierowców. Nikt  nie podjął  inicjatywy aby przywrócić ten stan. Zapytał Komendanta czy są  wakaty w służbach policyjnych? Kiedy zostaną wyeliminowanie.  Dodał, iż  miasto  obecnie finalizuje instalowanie monitoringu na terenie miasta.

P. Makuch Komendant MiejskiPolicji Makuch – jest 75 wakatów, główną przyczyną jest niska płaca,  stara się aby vakatów nie było przede wszystkim  wśród dzielnicowych


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła do wiadomości treść pisma dot. sprzedaży  alkoholu na obszarze ulic  3 Maja , Narutowicza oraz placu Zawiszy (załącznik nr 3 do protokołu nr w rejestrze BRM 231).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Witold Dąbrowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/03/13
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/04/25 08:04:57
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/04/25 08:04:57 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/21 10:25:16 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/14 09:49:14 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/14 09:44:47 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/13 12:18:22 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/13 12:18:03 Nowa pozycja