przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.1.108.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 25 WRZEŚNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Analiza "Informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2017 r." - Edukacja i nauka, Pomoc społeczna i ochrona zdrowia.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 04.09.17 przyjęto w głosowaniu: jednogłośnie (5 – za).

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 11.09.17 przyjęto w głosowaniu: jednogłośnie (5 – za).


Ad. pkt. 3.
Analiza "Informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2017 r." - Edukacja i nauka, Pomoc społeczna i ochrona zdrowia.


A.Baran – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty - omówiła wykonanie budżetu Wydziału Oświaty w części dotyczącej wydatków bieżących (załącznik nr 3 do protokołu). Omówiła też wydatki majątkowe realizowane przez Wydział Oświaty

J. Balicka – zapytała o zakup wyposażenia do szkolnych kuchni.

A.Baran – powiedziała, że w tym roku realizowany jest drugi etap tego zadania. Placówki kupują ten sprzęt, którego potrzebują i nie są to tylko piece konwekcyjne. Większość wydatków będzie realizowana w 2. połowie roku.

M. Matias – zauważył, że subwencje i dotacje rosną. Zapytał, z czego to wynika?

L. Rogaś – Dyrektor Wydziału Oświaty – powiedziała, że rosną koszty wykształcenia jednego ucznia, tzw. standard A. Co roku ten przelicznik jest nieco wyższy.

A.Baran – dodała, że wprowadzono też subwencje na dzieci przedszkolne, co niestety skutkowało zmniejszeniem subwencji na pozostałych uczniów.

L. Rogaś –przypomniała, że subwencja jest naliczana wg. danych SIO z września. W przypadku szkół niepublicznych pojawia się duży problem: dotacja powinna być wypłacana co miesiąc, wg. rzeczywistej liczby uczniów, dotację dostajemy jednak wg. liczby wrześniowej i są tu duże rozbieżności, co powoduje nadmierne wydatki budżetu w tej części.

J. Balicka – zapytała, czy prowadzone są kontrole?

A.Baran – powiedziała, że tak. Wydział pracuje też nad zmianami zapisów uchwały: chce wprowadzić elektroniczny system przesyłania i nadzoru danych. Przypomniała, że placówek niepublicznych jest 175, stąd skala problemu jest duża.

J. Stala – Dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych – omówił materiał stanowiący załącznik nr 4 do protokołu ( Wydatki majątkowe w układzie zadaniowym – Edukacja i nauka), w części realizowanej przez BIiRO.

J. Balicka – zapytała o przetarg na wejścia do budynków oświatowych i nawierzchnie.

A. Hofman – Biuro Inwestycji i Remontów Oświatowych – poinformowała, że dokumentacja na to zadanie jest opracowana, przetarg za chwilę będzie ogłaszany.

H. Jerzyk – ad. modernizacja sali gimnastycznej w Płoni: podziękował p. J. Stali (BIiRO) oraz p. Kowalewskiej (WIM) za wykonanie tego zadania, tak potrzebnego uczniom tej szkoły. Podkreślił, że zdanie zostało wykonane 2,5 miesiąca przed terminem.

M. Matias – ad. poprawa staniu technicznego: zauważył, że budżet wykonano tylko w kwocie 555 tys. zł. Zapytał, czy to oznacza, że ten budżet zostanie zrealizowany w roku 2018?

J. Stala – powiedział, że pierwsze miesiące roku to była faza organizacyjna. Budżet zostanie wykonany terminie.

A. Hofman – poinformowała, że mają już podpisane umowy na 12 mln zł. Niektóre umowy są przełomowe, są to jednak przypadki jednostkowe. Także tylko kilka zadań jest zadaniami przechodzącymi.  Realizacja umów generalnie nastąpi w tym roku. Rozstrzygnięte jest kolejnych 8 przetargów, gdzie umowy jeszcze nie zostały podpisane.

M. Matias – poprosił o przekazanie takiego zestawienia, wraz z informacją jaki jest stopień realizacji trwających zadań.

M. Mastalerz – Dąbrowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Inwestycji Miejskich - omówiła budżet inwestycyjny WIM w części „Edukacja i nauka” (załącznik nr 4 ).

B. Bugajska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych – omówiła materiał stanowiący załącznik nr 5 do protokołu (Wykonanie wydatków budżetu Miasta Szczecin wg. zadań), w części dot. wydatków bieżących.

A. Ciemniak– omówił wydatki majątkowe WSS.

J. Balicka – zapytała o „Program ochrony zdrowia prokreacyjnego”.

B. Bugajska – powiedziała, że wprowadzony zostanie do projektu budżetu na 2018 rok. Pilotażowo Miasto chce dołożyć na diagnostykę, która nie jest refundowana przez NFZ, już w roku bieżącym.

P. Bartnik – zapytał co można zrobić w przypadku osoby starszej, która leży w szpitalu kilka tygodni i nie można jej odwieźć do domu, bo nie ma żadnej rodziny, ani nikogo kto może się nią zaopiekować. Czy mamy jakieś możliwości przejęcia takiej osoby do DPS-u?

B. Bugajska – wyjaśniła, że z perspektywy kompetencji gminy mamy b. mało możliwości manewru. Takich przypadków jest sporo. Możemy jedynie lobbować u Wojewody, by coś zrobił z Zakładami Opiekuńczo-Leczniczymi, w których można przebywać kilka miesięcy. MOPR robi w takich przypadkach co może, jednak nie jest w stanie rozwiązać tych problemów. DPS-y nie mogą pełnić funkcji ZOL-i.

H. Jerzyk – zapytał, czy jest plan remontu budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Przyszłości? Poinformował, że dachy są tam w b. opłakanym stanie.

B. Bugajska – wyjaśniła, że jest to budynek organizacji pozarządowej. Zobowiązała się zorganizować spotkanie w tej sprawie.

J. Balicka – zapytała o planowaną lokalizację dla nowego żłobka.

B. Bugajska – powiedziała, że ostateczna decyzja padła na „Wrzosowe wzgórza”. Wydział szuka też lokalizacji na Niebuszewie, rozważana jest ul. Pszczelna. Być może tam uda się zrobić projekt.

P. Bartnik – zapytał, ile miejsc brakuje?

B. Bugajska – powiedziała, że około tysiąca.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/09/19
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2017/10/03 12:21:18
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2017/10/03 12:21:18 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/09/29 08:55:23 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/09/19 13:52:42 Nowa pozycja