przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/28/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 21 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- skład Komisji, funkcjonowanie, zadania.
Cele strategiczne polityki uzależnienia od alkoholu.
Zapoznanie się z ostatnimi zmianami w Regulaminie Komisji.
4. Zaopiniowanie projektu uchwały nr 237/15 zmieniającego uchwałę w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2015".
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły z dnia:

08.09.2015- za-5

09.09.2015- za-5

Protokoły przyjęto bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- skład Komisji, funkcjonowanie, zadania.
Cele strategiczne polityki uzależnienia od alkoholu.
Zapoznanie się z ostatnimi zmianami w Regulaminie Komisji.


Przewodnicząca Komisji M. Herczyńska oddała głos p. Aleksandrze Białonowicz, Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkholowych w Szczecinie.

A. Białonowicz- przedstawiła 11 osobowy skład Komisji, przypomniała radnym o zmianie w Regulaminie polegającej na tym, że "członków Komisji rekomenduje Sekretarz Miasta".

Skład Zespołu: Przewodnicząca Komisji,  3 przedstawicieli policji, 1 os.Straż Miesjka, 1 przedstawiciel MOPR, 2 radnych, 2 pracowników WSS, 1 kurator zawodowy.

Przewodnicząca GKRPA  przedstawiła zadania Komisji, omówiła obowiązki członków powołanych Zespołów,  omówiła ilość wydanych  opinii i zezwoleń. Omówiła zadania grup roboczych, które pracują nieodpłatnie, procedury od.motywacji do leczenia od uzależnień. Poruszyła sprawę likwidacji oddziałów  szpitalnych detoxykacyjnych. Jest to ewenement, jedynie w Szczecinie takich  oddziałów  nie ma. Nie wiadomo, z jakiej przyczyny zostały zamknięte.  W innych miastach polski takie oddziały pracują bardzo skutecznie.

Odnośnie strategii polityki społecznej wypracowane zostały pewne sugestie: brak detoksykacji, brak ośrodka dla młodocianych uzależnionych, brak koordynacji działań służby zdrowia. Są  też pewne przemyślenia odnośnie wykorzystania Miejskiej Izby Wytrzeźwień,  nastąpiła  zmiana myślenia  o spożywaniu alkoholu- koszty społeczne związane z piciem, są  dużo większe niż koszty spożycia alkoholu przez osobę pijącą. Przewodnicząca A. Białonowicz omówiła również 3 założenia-wytyczne  PARPY.

Komisja dyskutowała na temat problemu alkoholowego, coraz wcześniejszej inicjacji młodych ludzi, radna M.Jacyna-Witt poruszyła sprawę Miejskiej Izby Wytrzeźwień i roli miasta oraz zadań w tym zakresie. Przypomniała zebranym, że w Polityce Mieszkaniowej jest zawarta punktacja, dodatkowe punkty przyznawane są  osobom, które leczą się  z alkoholizmu. Zdaniem radnej jest to skandal, rodziny z dziećmi nie mają  się gdzie podziać a tu preferuje się alkoholika.

Radna Stefania Biernar poruszyła sprawę zajęć profilaktycznych w szkołach, częstym problemem wśród młodzieży,  która ma kontakt w domu z alkoholikiem- jest krycie pijaków przez ich rodziny.

Przewodnicząca Komisji M. Herczyńska - alkohlolizm jest nałogiem nie chorobą, jest to takie uzależnienie, jak każde inne. Często alkoholicy otrzymuja rentę od Państwa. Neurolog np..potwierdza napady padaczkowe (poalkoholowe) i jest to podstawa do otrzymania pomocy od państwa. Na 30 pacjentów alkoholików- 5 jest z marska wątroba, takie sa statystyki.

A. Białonowicz- alkoholizm  to nie tylko użaleznienie- to jest choroba, nie można osoby chorej , bez względu na przyczynę- pozbawic renty. Potrzebna jest  jej zdaniem  lepsza akcja  informacyjna.

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie projektu uchwały nr 237/15 zmieniającego uchwałę w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2015".


Komisja zaopiniowała  projekt  uchwały nr 237/15 zmieniający  uchwałę w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2015". Projekt stanowi zał. do protokołu.

Projekt omówiła dyr. WSS- M. Olejnik.

Przewodnicząca poddała pod głosowanie pozytywne zaopiniowanie projektu: (za-4)


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, Przewodnicząca Komisji zapoznała zebranych z projektem uchwały zmieniającym uchwałę w sprawie wprowadzenia świadczenia pieniężnego "Bon opiekuńczy" dla rodzin z dziećmi w wieku do lat 3. Projekt uchwały stanowi zał. nr 4 do protokołu, autor projektu : radna M. Jacyna-Witt

Przewodnicząca przy okazji projektu zgłoszonego przez radną, zapoznała  z korespondencją w tej sprawie od Prezydenta K. Soski. Wynika z niej, że na dzień dzisiejszy brak jest możliwości wprowadzenia ulgi dla rodzin z jednym dzieckiem. Odczytała pismo Prezydenta w tej sprawie. Pismo stanowi zał. nr 6 do protokołu.

Dyr. Olejnik-WSS- odnosnie stanowiska Prezydenta w tej sprawie- nie wyklucza się, że  kiedyś rodzina z jednym dzieckiem z takiej ulgi skorzysta, dziś są  ograniczone środki finansowe, w momencie, gdy wejdzie w życie BON Opiekuńczy- liczba miejsc w żłobkach powinna się  zwiększać stopniowo.

M. Jacyna-Witt- przedstawiła projekt uchwały do zaakceptowania, przygotowała konkretne zmiany w swoim projekcie. uważa, ze to co sie dzieje w tym momencie to dyskryminacja matek z jednym dzieckiem. Jeżeli Komisja Zdrowia nie zaakceptuje tego projektu- to ona sama zgłosi to i poprowadzi jako inicjatywę obywatelską. Namawia do przemyślenia i zastanowienia się nad tym projektem.

Przewodnicząca Komisji postanowiła przekazać  projekt uchwały do zaopiniowania przez prawnika. Po opinii- projekt wróci pod obrady Komisji.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Maria Magdalena Herczyńska

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/10/01
odpowiedzialny/a:
Anna Myślińska
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2015/11/24 09:53:39
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2015/11/24 09:53:39 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/11/06 12:25:55 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/10/15 13:45:25 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/10/01 13:36:13 Nowa pozycja