PROTOKÓŁ NR 0063-4/8/15
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 12 LUTEGO 2015 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Rozpatrzenie sprawy zawarcia umowy najmu komunalnego lokalu użytkowego. |
4. | Opiniowanie wykazu nieruchomości nr 10/2015. |
5. | Procedura sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców - c.d. |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Radny Marek Duklanowski zapytał kiedy na Komisji będziemy zajmowali się zagospodarowaniem Deptaku Bogusława.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że ma informację z TBS Prawobrzeże o trwających pracach nad koncepcją zagospodarowania ogródków letnich przy lokalach. Za tydzień na posiedzenie Komisji poprosi o informację nt. postępu prac.
Przewodniczący zgłosił wniosek o poszerzenie porządku obrad o opiniowanie projektów uchwał: 5,6,7,8,9,11,12/15.
Komisja przez aklamację przyjęła ww. wniosek.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
W wyniku głosowania: za- 8, przeciw-0, wstrzym.- 0 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 5 lutego 2015 r.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie sprawy zawarcia umowy najmu komunalnego lokalu użytkowego.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynął wniosek Zastępcy Prezydenta Miasta Mariusza Kądziołki w sprawie zawarcia umowy najmu komunalnego lokalu użytkowego przy ul. Wł. Łokietka 14 (znak: WGN-XV.7153.16.2014.US, UNP: 78014/WGN/-XVII/14, zał. nr 3 do protokołu).
Renata Matusiak z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami przedstawiła uzasadnienie z wniosku.
Radny Marek Duklanowski zapytał od kiedy najemca miał problemy finansowe i jaka jest ich skala.
Renata Matusiak odpowiedziała, że kłopoty zaczęły się w 2008 roku. Najemca zalega wraz z odsetkami ponad 70 000 zł. Należność ta została rozłożona na raty, począwszy od grudnia 2014 roku. Pierwsza rata została uiszczona, styczniowa jeszcze nie wpłynęła.
W wyniku głosowania: za-7, przeciw-0, wstrzym.-1 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie wykazu nieruchomości nr 10/2015.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynął wykaz nieruchomości nr 10/2015 (znak: WGN-III.6840.87.2015/IŁ, UNP: 48326/WGN/-XIV/14, zał. nr 4 do protokołu).
W wyniku głosowania: za-7, przeciw-0, wstrzym.-1 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wykaz.
Ad. pkt. 5.
Procedura sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców - c.d.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że jest to kolejne spotkanie w tej sprawie. Na dzisiejsze spotkanie zaproszony został Sekretarz Miasta Ryszard Słoka. Proponuje, że na podstawie dokumentacji przekazanej z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami oraz protokołów z Komisji sporządzi wnioski, które przedłoży do przegłosowania.
Małgorzata Waszak Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedziała, że przekazała Komisji już dwie informacje w sprawie procedury sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców. Jedna ogólna informacja, druga natomiast bardzo szczegółowa. Procedurę sprzedaży reguluje zarządzenie prezydenta miasta. Obecnie jest 2300 wniosków o sprzedaż. Realizacją tych wniosków zajmuje się w Wydziale 11 osób. Dodatkowo dwie osoby mają pełnomocnictwo do reprezentowania prezydenta u notariusza. Także osoby, które pracują przy wnioskach mają takie pełnomocnictwa, żeby w razie potrzeby reprezentować miasto. Przyjrzano się w Wydziale co można zrobić, aby przyspieszyć procedurę. Odbyło się spotkanie z dyrektorem Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych Marcinem Posadzym. Zastanawiano się co można zmienić, by sytuację poprawić. Jest ważna kwestia weryfikacji wniosku składanego w ZBiLKu. Pojawiają się w nich błędy różnego rodzaju. Przesłanie do WGN wniosku z błędami powoduje, że Wydział musi z powrotem odesłać dokumentację do ZBiLK celem poprawienia. Z dyrektorem ZBiLK ustalili, że chcą doprowadzić do sytuacji, że wnioskodawca będzie oświadczał, że nie posiada np. tytułu do innego lokalu, nie ma w lokalu samowoli budowlanej etc.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że sprawę prywatyzacji mieszkań kontrolowało CBA. Co znalazło się w protokole pokontrolnym.
Małgorzata Waszak powiedziała, że nie przygotowywał się na posiedzenie z tego raportu. Może go dostarczyć na kolejne posiedzenie.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że przekaże Komisji wystąpienie pokontrolne do skrytek.
Małgorzata Waszak powiedziała, że wnioski CBA były brane pod uwagę przy planowanych zmianach. Najlepiej by było, żeby pracownik który ma sprzedać lokal nie był zaangażowany w prostowanie dokumentacji technicznej. To można robić pracownikami technicznymi Wydziału i Zarządu. Rozważany jest pomysł oddelegowania dwóch pracowników do tego. Pozostanie wtedy 9 pracowników do realizacji przygotowanych wniosków. Propozycja ta wynika z dbałości o najemców. Jeżeli teraz odesłaliby 1700 wniosków z powrotem do ZBiLK celem poprawy to byłby chaos, przy czym, każdego wnioskodawcę trzeba zawiadomić pisemnie o tej czynności.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że ten i inne wnioski poprosi pisemnie do Komisji celem włączenia ich w prace nad ostatecznym wnioskiem. Ambitnym planem jest zrealizowanie 3600 wniosków do końca kadencji i dalej procedowanie bieżących wniosków.
Małgorzata Waszak powiedziała, że do tego celu potrzebna będzie ścisła współpraca z Zarządem celem weryfikacji wniosków. Przyjmują założenie, że w ciągu 3-4 lat zniwelują kolejkę i będą realizowali wnioski na bieżąco. Dużo wniosków wpłynęło po zmianie polityki mieszkaniowej. W 2014 - 500 wniosków wpłynęło do ZBiLKu. Średnio około 540 mieszkań jest sprzedawanych rocznie. Pojawił się pomysł nadgodzin dla tych pracowników, do 150 godzin w roku
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że boi się systemu nadgodzin, żeby pracownicy specjalnie nie przedłużali procedury, żeby brać nadgodziny.
Małgorzata Waszak powiedziała, że średnio pracownik w roku sprzedaje 60 mieszkań. To co więcej sprzeda, ponad średnią, może wyrobić w dodatkowym wymiarze czasu pracy.
Anna Szotkowska z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych powiedział, że ZBiLK wykonał dokumentację odtworzeniową znacznej części lokali. W oparciu o tę dokumentacje można w Zarządzie, na pierwszym etapie procedowania wniosku, dokonywać ich weryfikacji.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski zapytał dlaczego do tej pory nie było to robione.
Anna Szotkowska powiedziała, że nie byli w posiadaniu dokumentacji technicznej budynków. Dopiero w ciągu dwóch ostatnich lat zlecono i wykonano dokumentację odtworzeniową większości zasobu. Może ona teraz posłużyć do weryfikacji wniosków.
Radna Grażyna Zielińska zaproponowała, żeby te dwie osoby do weryfikacji technicznej zostały w Wydziale, bo zawsze lepiej jak całość jest w jednym miejscu. Zapytała, czy każdy budynek ma kartę nieruchomości dotyczącą inwentaryzacji budynku i podstawowych informacji o nim.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że zasób docelowo-czynszowy obejmuje 7500 mieszkań w tym te które najemcy chcieliby wykupić.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że sprawą zasobu zajmiemy się na osobnym posiedzeniu.
Anna Szotkowska powiedziała, że do każdego budynku mają dane podstawowe, które są rocznie aktualizowane. Po pozytywnej weryfikacji wniosku, może się okazać że w czasie jego procedowania powstała samowola i na to wpływu już nie mają.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że poruszał kiedyś sprawę obsługi Klienta w Wydziale. Rozmawiał o tym swego czasu z ówczesnym dyrektorem Marcinem Wajdziakiem, który twierdził, że pracownik poświęca 80% czasu pracy na rozmowy z wnioskodawcami i informowaniu ich o stanie realizacji sprawy. Sugerował zrobienie dokumentu, który edytowany przez pracowników, zawierałby dane o stanie realizacji wniosku. Wtedy jedna osoba mogłaby odbierać telefony i informować zainteresowanego o stanie realizacji.
Małgorzata Waszak powiedziała, że te sprawy są na tyle skomplikowane, że bez sięgnięcia do teczki i wiedzy prowadzącego pracownika nie da się udzielić wyczerpującej informacji. W jej ocenie taki pomysł nie sprawdzi się.
Ryszard Słoka powiedział, że będzie w tej sprawie szczegółowo rozmawiał z osobami odpowiedzialnymi za prywatyzację mieszkań. Każda propozycja mająca na celu likwidację kolejki jest do rozpatrzenia. Powinna być też szybka ścieżka procedowana dla wniosków które są złożone bez wad i można je szybko zrealizować.
Małgorzata Waszak powiedziała, że Wydział dąży do sytuacji w której sprawy nieskomplikowane będą załatwiane w 6-8 miesięcy.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski poprosił Małgorzatę Waszak o przedstawienie na piśmie pomysłów Wydziału. W oparciu o nie oraz dokumenty już przesłane do Komisji i dyskusje na posiedzeniach, przygotuje projekt stanowiska i przedłoży Komisji pod obrady.
Ad. pkt. 6.
Opiniowanie projektów uchwał nr 5,6,7,8,9,11,12/15.
Projekt uchwały nr 5/15 w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od pierwszej opłaty, naliczanej z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości, położonej w Szczecinie, przy ul. Władysława Stanisława Reymonta.
W wyniku głosowania: za-10, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 6/15 w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowych sprzedawanych w trybie bezprzetargowym na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych.
W wyniku głosowania: za-10, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 7/15 w sprawie zmiany uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowych sprzedawanych w trybie bezprzetargowym na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych.
W wyniku głosowania: za-10, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 8/15 w sprawie przyznania pierwszeństwa w nabyciu garaży.
Projekt uchwały nr 9/15 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej, oznaczonej numerem działki 33/7 z obrębu ewidencyjnego nr 3082 (Nad-Odrą 82), położonej w Szczecinie w rejonie ulicy Duńskiej.
W wyniku głosowania: za-10, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 11/15 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Niebuszewo 3" w Szczecinie,
W wyniku głosowania: za-10, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 12/15 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Żelechowa - Bogumińska" w Szczecinie
Maria Latkowska z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedziała, że o ten teren pytają się inwestorzy, ale droga publiczna na nim zaplanowana utrudnia projektowanie przyszłemu nabywcy. Chcą dokonać zmian w planie aby teren był bardziej atrakcyjny.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski zapytał czy to pod dyktando dewelopera.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że średnio mu się podoba ten pomysł. Jest plan dla tego terenu, Wydział ani razu nie próbował zbyć teren. Gdyby tak było i nie byłoby chętnych to inna sprawa a teraz mamy sytuację w której deweloper chce zmiany planu.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że to nie jest zła działka. Jest dobre sąsiedztwo.
Radny Marek Duklanowski jak zmienimy ten plan to potem znowu się okaże że rynek i zainteresowani chcą innych zapisów i znowu będziemy zmieniać plan. Wystarczyło raz na przetarg wystawić i zobaczyć co tak naprawdę rynek chce.
Radny Jan Posłuszny powiedział, że dzisiaj łatwiej małe działki sprzedać niż duże.
W wyniku głosowania : za-4, przeciw-2, wstrzym.-4 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt nieruchomości.
Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do wiadomości Komisji wpłynął wniosek Pana Sebastiana Graczyka złożony do BPPM w sprawie zmiany mpzp "Park Kasprowicza - Jasne Błonia". Wniosek został przesłany członkom Komisji drogą elektroniczną (zał. nr 5 do protokołu).
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołował | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Rafał Miszczuk Podinspektor BRM | Władysław Dzikowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2015/02/06
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Rafał Miszczuk
- dnia:
- 2015/03/09 11:38:09
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Rafał Miszczuk | 2015/03/09 11:38:09 | Nowa pozycja |
Rafał Miszczuk | 2015/02/06 10:45:52 | Nowa pozycja |