przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.8.101.2018
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 31 STYCZNIA 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 13:45
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Omówienie potrzeb schroniska dla osób przewlekle somatycznie chorych przy ul. Hryniewieckiego 9 w Szczecinie, w tym dostosowanie standardów do nowych zapisów ustawowych.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Omówienie potrzeb schroniska dla osób przewlekle somatycznie chorych przy ul. Hryniewieckiego 9 w Szczecinie, w tym dostosowanie standardów do nowych zapisów ustawowych.


Komisja odwiedziła schronisko przy ul. Hryniewieckiego 9 w Szczecinie (schronisko  dla osób przewlekle somatycznie chorych). Obecnie w schronisku przebywa 85 chorych, bezdomnych osób. Są to osoby chore,  wymagające stałej  opieki.

Przewodnicząca Komisji p. Magdalena Herczyńska poruszyła sprawę standardów, które zgodnie z nowymi przepisami ustawy, powinny w takich placówkach być zachowane. Zgodnie z w/w. wytycznymi -  w placówce nie powinno być  więcej niż  50 chorych. Pyta dyrektor  MOPRu p. Giezek o opinię w tej sprawie.

Pani dyr. M. Giezek przypomniała, jak funkcjonuje  schronisko i skąd trafiają tu  chorzy.  Osoby bezdomne, które zakończyły leczenie szpitalne, a ze względu na ciężki stan zdrowia  nie  nadają  się do noclegowni czy schroniska- trafiają  na Hryniewieckiego. Na dzień dzisiejszy schronisko jest zapełnione w 100%, przebywa tu 85 osób i kilka osób oczekuje już  w kolejce na miejsce. Wszystkie osoby są w złym  stanie. Pani dyrektor poinformowała, że jeżeli jest taka sytuacja jak dziś, że są osoby potrzebujące i nie ma miejsca na Hryniewieckiego- to wówczas pracownicy MOPR szukają pomocy w innych placówkach na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Odnośnie zwiększenia miejsc  w placówce- należałoby wykorzystać potencjał tego miejsca, na zapleczu schroniska  jest duża działka, stoi pusta, teren jest miejski i można się pokusić  o rozbudowę schroniska o tzw. „segment modułowy” , który będzie tani i szybki  w budowie i  sprawdza się w innych sytuacjach (np. żłobki czy przedszkole). Można wówczas zrobić  odrębne wejście  i oznaczyć odrębnym adresem policyjnym. Pani dyrektor przypomniała również , że nowe standardy obowiązywać  będą  w roku 2020, więc MOPR ma jeszcze trochę czasu, aby je wprowadzić w życie.

Następnie pan Kierownik ośrodka Witold  Nowak opowiedział, jak funkcjonuje schronisko, przypomniała, ze maja podpisane jako stowarzyszenie „Złoty wiek” umowę miastem do roku 2019, umowy podpisywane SA na 3 lata, dotacja na jednego chorego to 720,- zł i przekazana jest z miasta. Zatrudniają 20 osób, w tym 17 osób na umowę-zlecenie, a 3 ma  umowę na stałe.

Radny Bazyli Baran zadał pytanie, ile osób wyleczonych odeszło ze schroniska i zaczęło samodzielnie funkcjonować?

W. Nowak- tu nie wyprowadzają z bezdomności, tu się leczy i opiekuje chorymi. Dodał, że raz w tygodniu jest tu ksiądz i siostry Kalkutki.

M. Giezek dodała, że MOPR posiada program wychodzenia z bezdomności, ale jest coraz większy problem z pozyskiwaniem beneficjentów tego programu.

Następnie radni z komisji zwiedzili dom a potem dokonali wizji lokalnej działki, o której wspomniała p. dyrektor.

Przewodnicząca Komisji dodała, że komisja będzie pilotować  budowę nowego modułu oraz będzie wspierać działanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w tym zakresie.

 

 

 


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Maria Magdalena Herczyńska

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2018/01/26
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2018/02/08 12:45:00
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2018/02/08 12:45:00 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/02/05 12:33:45 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/02/05 10:56:06 Nowa pozycja
Rafał Miszczuk 2018/01/29 09:40:33 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/01/26 14:03:42 Nowa pozycja