przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.107.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 10 PAŹDZIERNIKA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 11:15
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności załącznik nr 1.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji.
3. Opinia w sprawie oświadczenia woli.
4. Opinia w sprawie zmian kwot na realizację zadań w ramach programu Opieki nad zwierzętami bezdomnymi.
5. Funkcjonowanie systemu komunikacji miejskiej na prawobrzeżu po oddaniu pętli Turkusowa.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji.


Komisja  w wyniku głosowania :

  • za - 7 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 21.09.br oraz w wyniku głosowania: za - 6, wstrzym.- 1 protokół z posiedzenia komisji  w dniu 5.10.br. bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Opinia w sprawie oświadczenia woli.


Komisja  w wyniku głosowania: za - 7 (jednogłośnie)  pozytywnie zaopiniowała przekazanie materiałów drogowych z depozytu dla P.Chwalisz  (  pismo WGKiOŚ.XIII.7234.D.11.2017. AG) - załącznik nr 3 do protokołu.


Ad. pkt. 4.
Opinia w sprawie zmian kwot na realizację zadań w ramach programu Opieki nad zwierzętami bezdomnymi.


Wprowadzenia do tematu dokonał D. Matejski Zastępca Dyrektora WGKiOŚ – wydział  wnosi o zaopiniowanie zmiany wysokości wydatków przewidzianych na realizację zadań w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi (wymagane zmiany nie wymagają zmiany uchwały Rady Miasta) – materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 4   do protokołu.  

Radna M. Jacyna-Witt– zapytała o opiekę nocna weterynaryjną, dlaczego nikt nie obsługuje prawobrzeża w zakresie  leczenia kotów wolno żyjących? Prosi o informację na piśmie.

D. Matejski Zastępca Dyrektor WGKiOŚ- w zakresie nagłych wypadków, zadanie opieki  nocnej  dla bezdomnych zwierząt jest realizowane  przez ZUK. Brak opieki na terenie prawobrzeża w zakresie  leczenia kotów wolno żyjących wynika po prostu z braku zainteresowania gabinetów weterynaryjnych, nikt nie odpowiedział na ich ofertę.

Przewodniczący M. Duklanowski-  podsumowując temat prosi o informację  wraz ze wskazaniem  do kogo zwrócili się na  prawobrzeżu z zapytaniem  o utworzenie gabinetu; a także przeprowadzenie kwerendy po stronie gabinetów weterynaryjnych w Szczecinie z ofertą usług nocnych. Prosi o tą informację na dzień 9 listopada br. 

Komisja  przyjęła  do  wiadomości informację Zastępcy Dyrektora  D. Matejskiego nie zgłaszając uwag. 


Ad. pkt. 5.
Funkcjonowanie systemu komunikacji miejskiej na prawobrzeżu po oddaniu pętli Turkusowa.


prezentacji  siatki połączeń  (stanowi złącznik nr  6    do protokołu) dokonała A. Ortel ZDiTM - linia nr 54 - bez zmian częstotliwości, Linia nr 54 ma kursować na trasie pętla "Turkusowa" - Kijewo - Zakłady Mięsne 55 - na nowej trasie z osiedla Bukowego do Turkusowej w godzinach szczytu w dni powszednie co 20 minut, na zmianę z linią nr 65. 56 (do Dąbia) i 96 (Os. Kasztanowe) kursujące z Basenu Górniczego - z 24 na 30 minut 64 - pojedzie na dłuższej trasie i zakończy bieg na pętli "Klucz", przez cały dzień co 20 minut 65 - obsługująca szpital w Zdrojach przez cały dzień co 20 minut, będzie kursować na trasie Turkusowa - Rondo Ułanów Podolskich przez ul. Kolorowych Domów i Mączną. 66 - w zamian za linię 55, w godzinach szczytu pojedzie do Żydowiec, będzie jeździć z osiedla Bukowego przez Podjuchy do Żydowiec 71 - co 20 minut przez cały dzień, ma kursować na trasie Turkusowa - Rondo Ułanów Podolskich po skróconej trasie: przez Łubinową i Struga do ronda. 72 - nie będzie kursować w dni świąteczne, z Basenu Górniczego do "Śmierdnica pętla" przez ul. Balińskiego. 73/93 bez zmian 77 - żadnych zmian 79 - przez ulicę Jasną do Turkusowej 84- częstotliwość bez zmian, będzie dowozić pasażerów z Kijewa do Turkusowej. 85 - likwidacja, jest pomysł, żeby trasę przejęła linia nr 95 - telebus Nowa linia nr 91 - co 20 minut z Turkusowej przez Łubinową - pomocniczą jezdnię ul. Struga - Pomorska do Zakładów Mięsnych. Pojedzie tylko w godzinach szczytu i będzie wspomagać linię nr 71.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski-  czy spółka SPA Dąbie w przedłożonej wersji siatki połączeń obsłuży prawobrzeże, czy są fundusze na zabezpieczenie wozokilometrów, czy jest wystarczający  tabor?

K. Miller ZDiTM - obecnie nie ma planów zmian w kursowaniu autobusów pospiesznych. Dotyczy to także linii D i E, których zamiar likwidacji wzbudził kontrowersje jest to sprawa  otwarta. Podczas obowiązywania nowej siatki połączeń, po oddaniu pętli Turkusowa, chcieliby się przyjrzeć potokom pasażerskim, co robimy już teraz.

W. Sołtysiak  Prezes SPA "Dąbie" - wciąż czeka na testy nowych linii i pętli na Turkusowej. Obecnie  nie wiedzą, jakim taborem te linie mają być obsługiwane. Być może w niektóre relacje czy w niektóre ulice autobusy przegubowe, które mamy dzisiaj, nie wjadą.

Radny W. Dzikowski-  obecne badania potoków pasażerów nie są wiarygodne  były robione jak były remontowane  drogi dojazdowe,  remontu Mostu Cłowego. Wnosi o poprawienie połączenia  Dąbie/Słoneczne.

Radny H. Jerzyk- wystąpił w sprawie  częstotliwości kursowania linii obsługującej Załom, jest to jedno z osiedli najdalej położonych poza miastem, rozwijają się tam firmy, obsługa jest potrzebna nie tylko dla mieszkańców, ale również pracowników. Brak połączenia Osiedla Jezierzyce ze szkołą, przesiadka w Smerdnicy dla  małych dzieci jest nietrafionym pomysłem. Zauważył, że zmiany ze szczegółowym rozkładem jazdy powinny trafić minimum dwa tygodnie przed wdrożeniem do rad osiedli.

Radna M. Jacyna-Witt— często linie obsługujące peryferia miasta nie są w pełni niewykorzystane, być może należy zastąpić je  małymi  busami.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski-  najpierw chciałby poprosić przewodniczącego RO Podjuchy, żeby ten go dobrze zrozumiał i powtórzy raz jeszcze, co już kiedyś w kontekście transportu na żądanie mówił. Transport na żądanie kosztuje nas dzisiaj kilkakrotnie drożej niż normalna, regularnie kursująca linia. Jest tak, że dzisiaj jeden pasażer dowieziony do pętli w Podjuchach, kosztuje podatnika około 30 złotych. Wobec powyższego zaproponował rozważenie wprowadzenia linii o stałej trasie kursującej co 15 minut w miejsce telebusa, czyli transportu na żądanie, który obsługuje Podjuchy. Obecne rozwiązane jest zbyt kosztowne. W ten sposób interes pasażerów byłby zabezpieczony, mieszkańcy mieliby stały rozkład jazdy, a jednocześnie byłoby to tańsze rozwiązanie. Dlaczego z niego nie skorzystać?

M. Biskupski RO Majowe- omawiana siatka połączeń zostanie przedłożona mieszkańcom celem konsultacji. Na bieżąco zgłosił uwagi: linia 66  przejazd  przez ul. Botaniczną, która jest bardzo wąska, koło przedszkola zastawionego samochodami czy nie zmienić  trasy  przez  ul. Iwaszkiewicza.

S. Petri RO Zdroje– najlepszym wskaźnikiem SST jest parking przy ZUS-e, stoi tam ok.60 samochodów; powstał nowy kompleks szpitalny Zdroje brak skomunikowania. Obawia się o obsługę linii 65 ( wjazd na pętle od Selgrosa; zbyta wąska nitka).  Likwidacja linii z Załomia –  nie jest dominatem dla prawobrzeża . III LO w Dąbiu – zgłosiło  problem  komunikacji osiedla  Bukowego ze szkołą.

M. Szyszko RO Podjuchy– mieszkańcy Podjuchy są zadowoleni z nowej linii autobusowej. Uważa, iż linia 85 na żądanie jest dobrym połączeniem, położenie osiedla jest górzyste nie da się zrobić  jednego połączenia. Linia obsługująca  Żydowce- Klucz-pozytywnie oceniają  przedłużenie linii 84. Kwestią omówienia jest linia  85 i 95. Dlaczego nie zostały zaproszenie na posiedzenie komisji wszystkie RO Osiedla z prawobrzeża?

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski- nie chcemy być kolegium, które będzie rozstrzygać o siatce połączeń na prawobrzeżu,  w związku z tym nie zostały  zaproszone wszystkie RO z tego rejonu, skupiliśmy  się na tematyce połączeń  wokół pętli Turkusowa - bo to interesuje komisje ( zgodnie z ustaleniami podczas wyjazdowego posiedzenia komisji). Obecnie w przedmiotowej sprawie  są konsultacje z RO i tam jest miejsce na zgłaszane uwag przez mieszkańców.

Radna Jacyna- Witt Szczecin– Szczecin  jest bardzo rozległy każda RO  dba o swój interes – lepszym miejscem dla konsultacji są szkoły; proponuje jednak zamiast konsultacji badania i monitoring linii autobusowej.

 

.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła  do wiadomości treść  pism nie zajmując stanowiska:

  •    informacji na stacji bazowych z WUiAB ( z dnia 09.10.2017) - załącznik nr 6 do protokołu
  •    RO Pogodno dot. modernizacji i jezdni na ul.Libelta ( nr w rejestrze BRM nr 818)- załącznik nr 7 do protokołu.



 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/10/05
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/11/02 14:14:20
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/11/02 14:14:20 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/10 14:02:32 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/10/06 14:54:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/05 14:54:29 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/05 14:02:16 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/05 13:52:59 Nowa pozycja