przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.5.96.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 8 MARCA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Wstępna informacja nt. naboru do przedszkoli publicznych na rok 2017/18.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dnu 01.03.17 przyjęto w głosowaniu: za – 7, przeciw – 0, wstrzym. – 1.

Protokół z posiedzenia Komisji w dnu 28.02.17 przyjęto w głosowaniu za: jednomyślnie.
 


Ad. pkt. 3.
Wstępna informacja nt. naboru do przedszkoli publicznych na rok 2017/18.


L. Rogaś – Dyrektor Wydziału Oświaty – przedstawiła prezentację pt. „Rekrutacja do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2017/2018” (załącznik nr 3 do protokołu).

M. Jacyna - Witt – Zapata o przedszkole „Calineczka” i „Literackie”: czy nie lepiej będzie ogłosić konkurs na prowadzenie tych przedszkoli przez jednostkę zewnętrzną, przy wygenerowaniu pewnej puli na dopłaty na prowadzenie tych placówek na zasadach publicznych?

L. Rogaś – przypomniała, że od tego roku wchodzi w życie przepis dot. dzieci 3-letnich: każdemu rodzicowi chętnemu, który weźmie udział w procesie rekrutacji, Prezydent musi wskazać miejsce w przedszkolu publicznym. Gmina nie ma uprawnień, by wskazać to miejsce w przedszkolu, które nie jest przez nią prowadzone.

S. Biernat – zapytała, czy ktoś już był zainteresowany prowadzeniem „Calineczki”?

L. Rogaś – powiedziała, że nie przypomina sobie zapytań o to przedszkole.

S. Biernat – zapytała, na jakiej zasadzie będzie zatrudniany personel w tych dwóch przedszkolach?

L. Rogaś – wyjaśniła, że będzie to rozwiązanie umowy z dotychczas zatrudnionymi osobami i nowy nabór na nowe miejsca pracy. Decyzję podejmą nowe dyrektorki.

G. Zielińska – zapytała, co się stało z tymi dziećmi?

L. Rogaś – powiedziała, że nie ma ich w „Calineczce” od kilku lat. Budynek wrócił do ZBiLK-u 3 lata temu. W „Literackim” jest ok. 40 dzieci i te umowy także będą musiały zostać rozwiązane. Prawdopodobnie sporo dzieci skończy to przedszkole już w tym roku. „Myślimy o tym, by stworzyć warunki preferencyjne dla nich w naborze”.

S. Biernat – przypomniała, że w tej placówce są też oddziały żłobkowe.

M. Jacyna - Witt – zapytała, dlaczego „Calineczka” stała pusta przez 3 lata?

L. Rogaś – powiedziała, że udało im się znaleźć miejsca trochę inaczej.

U. Pańka – zapytała, czy organ prowadzący może podpisać umowę z przedszkolem niepublicznym i wskazać rodzicom to przedszkole?

L. Rogaś – przypomniała, że bardzo istotną była zmiana dot. rozpoczęcia wieku szkolnego. Kiedy okazało się, że 6 latek zostanie w przedszkolu, przedszkola niepubliczne doszły do wniosku, że taka propozycja nie jest dla nich opłacalna. Liczyły na to, że podwyższenie wieku szkolnego wypełni miejsca w przedszkolach. W proponowanym rozwiązaniu nie mogą pobierać czesnego, jedynie opłaty jak w przedszkolach publicznych – 1 zł. Dyrektor zobowiązała się sprawdzić, czy zgodnie z prawem można podpisać umowę z przedszkolem niepublicznym oraz publicznym prowadzonym przez inny organ.

G. Zielińska – nawiązując do kwestii GM10 i SP53 zapytała, czy przewiduje się tam dodatkowe miejsca dla przedszkolaków?

L. Rogaś – przypomniała, że podstawówka jest dwuzmianowa. W przyszłym roku szkolnym nie będzie możliwości utworzenia tam nowych oddziałów dla dzieci 3 i 4 letnich.

G. Zielińska – zapytała, kiedy będą znane kryteria i zasady naboru?

L. Rogaś – poinformowała, że uchwała w tej sprawie jest kierowana na najbliższą sesję Rady Miasta. Zmiana będzie dotyczyła podstawy prawnej, kryteria pozostaną te same.

B. Baran – zapytał, ile miejsc zabraknie we wrześniu?

L. Rogaś – powiedziała, że wszystko zależy od tego, ile dzieci 6-letnich rozpocznie naukę w szkołach (w kl. I oraz w „0)”. Orientacyjne informacje będą znane kwietniu.

G. Zielińska – przypomniała, że Miasto dopłaca rodzicom do żłobka bądź zatrudnienia opiekunki. Zapytała, czy można takie rozwiązanie zastosować dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla których zabraknie miejsc w gminnych placówkach?

L. Rogaś – wyjaśniła, że te rozwiązania dotyczą tylko dzieci do 3. roku życia.

J. Stala – Dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych – przedstawił prezentację „Plan inwestycyjny zwiększenia bazy przedszkolnej przedszkoli publicznych Gminy Miasto Szczecin na lata 2017-2018” (załącznik nr 4 do protokołu).

M. Duklanowski – nawiązując do propozycji rozbudowy Przedszkola Nr 10 (ul. Wołogoska) uznał, że teren planowany na miejsca parkingowe powinien być przekazany na cele rekreacyjne dla obu przedszkoli. Poprosił o rozważenie ograniczenia ilości miejsc parkingowych.

J. Stala – wyjaśnił, że przepisy obligują go do utworzenia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Zapewnił, że zaprojektowane zostanie niezbędne konieczne minimum.

M. Duklanowski – zapytał, w jaki sposób zostało wyłonione biuro projektowe, które opracowało prezentowane koncepcje?

A. Hofman – wyjaśniła, że było to zapytanie o cenę. Inne oferty były mniej konkurencyjne.

G. Zielińska – poprosiła o przekazanie, w formie pisemnej, informacji nt. kosztów planowanych zadań, w tym – adaptacji nieruchomości po przedszkolu „Calineczka”. Zapytała też, w jaki sposób będzie funkcjonować przedszkole przy ul. Unisławy w trakcie budowy nowego obiektu?

A. Hofman – wyjaśniła, że podobnie jak w innych placówkach remontowanych w trakcie roku szkolnego, w umowie zostaną zabezpieczone zapisy dotyczące np. godziny pracy. Można też odgraniczyć strefę budowy. Innej możliwości niestety nie ma.

U. Pańka – zapytała, czy przedstawione w prezentacji zadania były uwzględnione w budżecie zabezpieczonym na reformę edukacji? Czy też będą na to przesuwane środki z już zaplanowanych zadań inwestycyjnych?

A. Hofman – wyjaśniła, że mniejsze zadania są realizowane z „Poprawy stanu technicznego obiektów oświatowych”. Rozbudowa przedszkoli (oszacowana na 18.5 mln zł) to będzie prawdopodobnie I kwartał 2018 roku i budżet BIiRO nie przewiduje takiego planu na rok 2018. Prawdopodobnie w maju/ czerwcu będą wnioskować o przesunięcia na rok 2018. Działania zaplanowane na 2017 r. takie jak bursy i internaty są zabezpieczone finansowo. Wszystkie inne działania zaplanowane do realizacji na rok 2017 będą realizowane. Ostateczną analizę finansową będą mogli wykonać, jak wpłyną pełne dokumentacje.

G. Zielińska – poprosiła o informację, na piśmie, nt. historii budynku po „Calineczce”: kiedy został opuszczony, ile kosztowało nas utrzymanie pustostanu, ile będzie kosztować jego remont?

M. Duklanowski – zapytał, czy w nowych przedszkolach będą własne kuchnie czy catering?

J. Stala – powiedział, że po przebudowie obie placówki mają mieć zabezpieczoną obsługę z własnej kuchni.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/03/02
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2017/03/15 15:16:45
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2017/03/15 15:16:45 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/03/02 08:13:30 Nowa pozycja