PROTOKÓŁ NR 0063-9/38/16
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 9 MAJA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Witold Dąbrowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Nazewnictwo ulic. |
4. | Przedstawienie proponowanych zmian organizacyjnych w ZBiLK-u. |
5. | Opiniowanie projektu uchwały nr 118/16. |
6. | Sprawy różne wolne wnisoki. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w w wyniku głsoowania: za - 7 , wstrzym.- 1 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 21 marca br. bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic.
Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski – zapoznał zebranych z wnioskami skierowanymi do komisji w sprawie nazewnictwa ulic:
- wniosek Alseco –Nowa Cukrownia Sp z o.o. o nadanie nazwy ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego (teren jest własnością Skarbu Państwa – jest zgoda Prezydenta Miasta na nadanie nazwy, spółka jest wieczystym użytkownikiem) komplet dokumentów stanowi załącznik nr 3 do protokołu
W. Wnuk Geodeta Miasta– pozytywnie opiniuje nadanie nazwy.
Radny R. Niburski- ranga tej ulicy nie odpowiada zasługom tego polityka, jego prestiżowi. Planował by ulica Kwiatkowskiego znajdowała się np. na Łasztowni.
Przedstawiciel firny Alseco- wyjaśnił, iż docelowo przy ulicy Kwiatkowskiego może zamieszkać nawet ponad 1300 osób, planują też, by w tym miejscu powstał budynek biurowy i supermarket.
Radny R. Niburski- ta odpowiedź go satysfakcjonuje.
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego, zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M.
- wniosek TBS Prawobrzeże o nadanie nazwy ulicy FREGATY (teren jest własnością Sp z o.o. TBS Prawobrzeże) komplet dokumentów stanowi załącznik nr 4 do protokołu
W. Wnuk Geodeta Miasta– pozytywnie opiniuje nadanie nazwy.
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy Fregaty. zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M.
- wniosek mieszkańców Miasta o nadanie nazwy ulicy Klimatyczna (teren jest własnością miasta) komplet dokumentów stanowi załącznik nr 5 do protokołu
W. Wnuk Geodeta Miasta– pozytywnie opiniuje nadanie nazwy, proponuje jednak wydłużenie jej o sąsiednie działki, co uporządkuje nazewnictwo.
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy Klimatyczna ( wraz z sugestią Geodety Miasta), zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M.
- pismem Przewodniczącego Rady Miasta z prośbą o decyzję w sprawie inicjatywy uchwałodawczej w zakresie projektu uchwały nr 317/14 dot. nadania nazwy urzędowej ulicy ( ks. abp. Kazimierza Majdańskiego) - załącznik nr 6 do protokołu
W. Wnuk Geodeta Miasta- omówił położenie działki, wyjaśnił, iż nie ma adresów na tym obszarze, problem może dotyczyć tylko położenia ulicy, bowiem przecina ona ul. Wszystkich Świętych i ta byłaby w dwóch odcinkach.
Radny M. Duklanowski- analogiczna sytuacja ma miejsce przy ul. Staromłyńskiej.
Komisja w wyniku głosowania: za -9 (jednogłośnie) podtrzymała inicjatywę uchwałodawczą w zakresie projektu uchwały nr 317/14 w sprawie nadania nazwy urzędowej ulicy ( ks. abp. Kazimierza Majdańskiego)
- wnioskiem Rady Osiedla Kasztanowe- Załom dot. nazwania ronda u zbiegu ulic Lubczyńskiej i Goleniowskiej- załącznik nr 7 do protokołu
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy rondo Gryfa, zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M.
P. Malec Przewodniczący RO Załom-Kasztanowe - zwrócił uwagę na fakt, iż zwracali się z wnioskiem do UM o przeniesienie na rondo u zbiegu ulic Lubczyńskiej i Goleniowskiej rzeźby "Gryfa", proszą o pomoc w tej sprawie.
Komisja postanowiła w tej sprawie zwrócić się do Prezydenta m. Szczecina z zapytaniem ( jaki jest stan realizacji wniosku)-pismo załącznik nr 8 do protokołu).
Ad. pkt. 4.
Przedstawienie proponowanych zmian organizacyjnych w ZBiLK-u.
Wprowadzenia do tematu dokonała L.Królikowska –Zastępca Dyrektora ZBiLK-u
projekt zakłada zmianę dotychczasowej struktury organizacyjnej z 10 rejonów zarządzania na utworzenie pionowej struktury zarządzania i skupienie procesów w merytorycznych działach. Wprowadzono następujące zmiany: Utworzenie centrum windykacji poziom I, poziom II; Wyodrębnienie Działu Inspektorów Nadzoru; Połączenie rejonów 2 i 3 w Rejon Północ (siedziba przy ul. Komuny Paryskiej); Połączenie Rejonów 4,5,6,8 w Rejon śródmieście Niebuszewo (siedziba ul. Kadłubka); połączenie Rejonów 7,9,10,13,14,15 (siedziba ul. Szpitalna); Wyodrębnienie Działu Czynsze Media (siedziba ul. Jagiellońska 33).Prócz tego przy ul. Goszczyńskiego powstała siedziba zajmująca się sprawami niemieszkalnymi, czyli – lokalami użytkowymi, dzierżawami gruntów i garaży i ich windykacją. Główna siedziba ZBiLK przy ul. Mariackiej w całości obsługuje sprawy związane z mieszkaniami komunalnymi (zasiedlenia, zamiany, regulacje stanów prawnych, windykację, wspólnoty mieszkaniowe, realizację wyroków eksmisyjnych).
Radny W. Dąbrowski- docierają do nas różne informacje w sprawie przekształceń, mówi się o nawet o tym, że ZBiLK ma być zlikwidowany by włączyć go do TBS-u. Rada Miasta winna wiedzieć wcześniej o proponowanych zmianach w strukturze ZBiLk-u.
Radny W. Dzikowski– czy lokalizacja przy ul. Jagiellońskiej jest logistycznie przemyślana, co z parkingami? Nie wszystkie zmiany są dobre, wyprowadzenie dzierżawa UM było poprzedzone chaosem.
A. Szotkowska ZBiLK- przeniesienie referatu dzierżaw do ZBiLK-u przyniosło wymierne efekty, dochody zwiększyły się o ok. 1 mln. zł.
Radny H. Jerzyk–brak mu materiałów w formie pisemnej, prosi o informację na piśmie i wtedy proponuje powrócić do tematu.
Komisja postanowiła powrócić do tematu po przesłaniu prezentacji przez ZBiLK (materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 10 do protokołu).
Ad. pkt. 5.
Opiniowanie projektu uchwały nr 118/16.
wprowadzenia do tematu w imieniu wnioskodawców dokonał Przewodniczący Klubu PIS M. Duklanowski - postanawia się usunąć Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej, który posadowiony jest w al. Jana Pawła II w Szczecinie. Pomnik nie ma poparcia społecznego, co przejawia się pojawiającymi się przejawami wandalizmu. Od wielu też lat w oficjalnych wystąpieniach szeroko rozumiane środowiska patriotyczne, w tym wnioskujący, wielokrotnie podnosili sprawę konieczności usunięcia tego obcego w miejskiej przestrzeni jej elementu. . Możliwość relokacji lub usunięcia pomnika została określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. O usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej apelowali również wielokrotnie przedstawiciele IPN, a w ostatnim czasie do jego usunięcia wezwał organ wykonawczy Gminy Miasta Szczecin dyrektor miejscowego oddziału IPN. W datowanej na 22 kwietnia 2016 roku odpowiedzi na zapytanie posła ze Szczecina Artura Szałabawki Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jednoznacznie stwierdza, że "Umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen represji], ma zastosowanie jedynie do rosyjskich/sowieckich miejsc pochówku, a nie do obiektów mieszczących się poza obrębem cmentarzy wojennych lub obiektów nie kryjących szczątków ludzkich. Tym samym dalsze losy, np. pomnika w Szczecinie, winny być rozstrzygane jedynie w odniesieniu do prawa Rzeczypospolitej Polskiej". A zatem "relokacja lub usunięcie Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Szczecinie nie wymaga uzyskania zgody Federacji Rosyjskiej, decyzja o relokacji lub rozbiórce wymienionego wyżej pomnika leży w kompetencjach właściwego terytorialnie samorządu, w tym przypadku - Gminy Miasta Szczecin".
W trakcie dyskusji radni wyrażali swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie:
Radny P. Bartnik- nie chodziło o wdzięczność, ale pokazanie potęgi, dominacji związku radzieckiego. Doprowadziliśmy do tego, poprzez budowę Trasy Zamkowej, że gdy wjeżdża się do Szczecina od razu „wpada" się na ten obiekt. Intencja, by go przenieść jest słuszna. Uważa, iż Prezydent winien poinformować wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Radny R. NIburski– umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen represji], ma zastosowanie jedynie do rosyjskich / sowieckich miejsc pochówku, a nie do obiektów mieszczących się poza obrębem cmentarzy wojennych
Radny W. Dzikowski- problem jest szalenie delikatny, nie czuje się władny do podjęcia decyzji, winna być przeprowadzona konsultacja społeczna w tej sprawie.
Radny J. Stopyra- wypowiada się jako senior. Jest to pomnik dla „szarych” ludzi, którzy ginęli. Jeżeli obraża czyjeś uczucia nie likwidujmy go tylko przenieśmy w ustronne miejsce. Jest przeciwny likwidacji pomnika.
Radny M. Duklanowski- wnioskodawcy chcą, by pomnik Wdzięczności został przeniesiony z placu Żołnierza w inne miejsce, proponuje Centrum Dialogu Przełomy lub Cmentarz Centralny. Z kolei dotychczasowe lokalizacja powinna zamienić się w strefę przyjazną dla mieszkańców: z fontannami, ławeczkami.
Radny M. Kopeć- pomnik jest elementem zniewolenia, młodzież protestuje przeciwko jego obecności w przestrzeni naszego Miasta.
Radny J. Stopyra- wpiszmy w projekt uchwały, że przenosimy pomnik.
Radny M. Duklanowski- jest otwarty na sugestie, ale pozostawmy decyzję na sesji.
Komisja w wyniku głosowania : za -6,przeciw- 2, wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Ad. pkt. 10.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja przyjęła do wiadomości treść pism:
- pismo RO Warszewo skierowane do SM w sprawie zwiększenia patroli wokół placu zabaw przy ul. Złotowskiej (załącznik nr 11 do protokołu )- nr 511 rejestr BRM
- pismo RO Warszewo w sprawie placu zabaw przy ul. Złotowskiej ( załącznik nr 12 do protokołu ) - nr 510 rejestr BRM.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Witold Dąbrowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/04/01
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2016/05/30 12:48:03
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2016/05/30 12:48:03 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/05/23 12:18:04 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/05/10 14:35:39 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/05/04 11:57:42 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/29 10:01:17 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/28 11:38:30 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/26 13:28:05 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/15 13:25:13 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/15 13:24:05 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/12 10:08:07 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/11 08:15:23 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/11 08:10:50 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/01 09:38:35 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/01 09:30:18 | Nowa pozycja |