przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.6.81.2016
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 23 LISTOPADA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Robert Stankiewicz - Wiceprzewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Kino Pionier - historia i plany na przyszłość.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 15.11.16 przyjęto w głosowaniu: 10 – za, 0 – przeciw, 1 – wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 16.11.16 przyjęto w głosowaniu: za – 8, przeciw – 0, wstrzym. – 3.
 


Ad. pkt. 3.
Kino Pionier - historia i plany na przyszłość.


J. Miśkiewicz – przypomniał historię Kina „Pionier” – najstarszego na świecie, działającego bez przerw od roku 1907. Przypomniał, że kino jest członkiem Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych. Kino posiada 2 sale: salę główną /na 82 miejsca/ oraz "Kiniarnię" /na 44 miejsca/- powstałą w 2002 roku. Obie sale przystosowane są do organizacji kameralnych imprez z wykorzystaniem najnowocześniejszych nośników audiowizualnych. Główny repertuar to kino europejskie, azjatyckie, południowo-amerykańskie . Od początku roku odwiedziło ich 42 tys. widzów, odbyło się 185 premier podczas 2400 seansów. Średnia cena biletu to 14,30 zł, z czego ponad 60% przekazywane jest dystrybutorom. Głównymi problemami, z którymi boryka się kino, jest brak maluchów na filmach dla dzieci (poranki) oraz magazyn pełen starych filmów i projektor 35 mm który pozwoli na ich pokaz. P. Miśkiewicz chciałby zrealizować specjalne pokazy dla młodzieży, wraz z prelekcjami nt. np. historii i z towarzyszeniem tapera.

R. Stankiewicz – zapytał co powoduje, że „Pionier” może konkurować z multipleksami?

J. Miśkiewicz – odpowiedział, że są to dwie kameralne sale, brak popcornu i repertuar odmienny od oferowanego przez multipleksy, kierowany do innej publiczności. Kino gra nawet dla 1-2 osób.

P. Bartnik – ad. poranki dla dzieci zauważył, że w „Pleciudze” na spektakle chodzą w tygodniu dzieci przedszkolne i szkolne i cieszy się to ogromnym powodzeniem. Może to jest pomysł do wykorzystania.

M. Jacyna – Witt – powiedziała, że otoczenie kona powinno zachęcać do jego odwiedzin. Po sąsiedzku jest Mediateka, dobra cukiernia i nowy budynek biurowy. Zaapelowała do radnych, by przy okazji dyskusji nt. rewitalizacji al. Wojska Polskiego pamiętać i o tym odcinku ulicy, doprowadzić do remontu chodników i poprawy estetyki.

J. Balicka – nawiązując do zbliżającej się 110 rocznicy istnienia kina zapytała, jakie są oczekiwania p. Miśkiewicza w stosunku do Miasta?

J. Miśkiewicz – powiedział, że kino nie otrzymało nigdy z Urzędu Miasta ani grosza. Jednak z okazji 100-lecia kina Miasto zorganizowało uroczyste obchody, co było oczywiście pewną formą dotacji.

M. Liktoras – zapytała czy szkoły i przedszkola korzystają z możliwości przyprowadzania dzieci na poranki? Zapytała też, czy p. Miśkiewicz rozważał zorganizowanie w Pionierze European Film Festival wspólnie ze Stowarzyszeniem Officyna?

J. Miśkiewicz – powiedział, że miesięcznie ok. 400 uczniów korzysta z programu edukacji filmowej. Jednak dzieci w kinie jest b. mało. Bardzo zależy mu na wsparciu i rozpropagowaniu tego pomysłu wśród szkół i przedszkoli.

R. Stankiewicz – zaproponował, by 110-lecie kina powiązać z regatami The Tall Ships’ Races 2017.

P. Bartnik – podkreślił, że w interesie Szczecina jest wykorzystywanie wszelkich rocznic tego kina, by promować Miasto. Warto na to wydać pieniądze.

J. Kimber – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury – przypomniała, że obchody 100-lecia Kina Pionier to ponad 50 tys. zł z budżetu Miasta. Wtedy, przez kilka dni prezentowano bezpłatnie kilka b. dobrych tytułów, odbył się benefis Kina i bankiet w Hotelu Radisson. Do tego projekcje filmów niemych, muzyka na żywo i świetna promocja. Powiedziała, że nic nie stoi na przeszkodzie, by przymierzyć się do następnego jubileuszu. Przyznała też, że faktycznie od dwóch lat kino nie ma wsparcia. Jednak nie wyobraża sobie, by Miasto nie wsparło nadchodzącego jubileuszu.

R. Stankiewicz, B. Baran – zaproponowali przyjęcie wniosku o treści: „Komisja Kultury Rady Miasta Szczecin zobowiązuje Wydział Kultury do współpracy z Kinem Pionier w przygotowaniach obchodów jubileuszu 110-lecia kina”.

Powyższy wniosek przyjęto w głosowaniu: za – jednomyślnie.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Wiceprzewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Robert Stankiewicz

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/11/16
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2017/01/11 10:47:27
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2017/01/11 10:47:27 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/11/30 15:11:45 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/11/16 14:18:19 Nowa pozycja