PROTOKÓŁ NR 0012.1.133.2018
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 18 CZERWCA 2018 ROKU
Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marcin Matias - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał o numerach:
125/18 - zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2018 rok, 126/18 - zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na 2018 rok i lata następne, 143/18 - zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2018-2022 z perspektywą do 2023 roku, 128/18 - wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji i złożenia wniosku aplikacyjnego dla Projektu pn.: „Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin – etap II” ze środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Osi priorytetowej II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi, KONKURS NR POIS.02.02.00-IW.02-00-206/18, 129/18 - podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Szczecińsko - Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Policach, 132/18 - przyznania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, 134/18 - wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Miasto Szczecin do projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. "Akademia Kompetencji - doskonalenie kluczowych kompetencji uczniów szczecińskich szkół", 138/18 - wprowadzenia na terenie Gminy Miasto Szczecin świadczenia pieniężnego „Bon opiekuńczy: Wieloraczki”, |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 11.06.18 przyjęto w głosowaniu: za-4, wstrzym-1, przeciw-0.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał o numerach:
125/18 - zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2018 rok,
126/18 - zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na 2018 rok i lata następne,
143/18 - zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2018-2022 z perspektywą do 2023 roku,
128/18 - wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji i złożenia wniosku aplikacyjnego dla Projektu pn.: „Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin – etap II” ze środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Osi priorytetowej II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi, KONKURS NR POIS.02.02.00-IW.02-00-206/18,
129/18 - podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Szczecińsko - Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Policach,
132/18 - przyznania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków,
134/18 - wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Miasto Szczecin do projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. "Akademia Kompetencji - doskonalenie kluczowych kompetencji uczniów szczecińskich szkół",
138/18 - wprowadzenia na terenie Gminy Miasto Szczecin świadczenia pieniężnego „Bon opiekuńczy: Wieloraczki”,
M. Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – przypomniał, że zmiana budżetu w zakresie WPF ma za zadanie realizację zadań możliwych do wykonania w br. i latach następnych. Połowa roku to potrzeba dużych zmian. Wynika ona z sytuacji rynkowej: po otwarciu ofert ceny są często wyższe od zakładanych, kosztorysowych.
S. Lipiński – Skarbnik Miasta – poinformował, że w piątek został ogłoszony rating Miasta. Poziom A- został utrzymany, co potwierdza dobry stan finansów Miasta. Przypomniał, że jest to najwyższy możliwy w Polsce poziom i tylko kilka miast w Polsce ma tak wysoki rating.
Projekt uchwały nr 125/18 w spr. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2018 rok,
W. Daniłkiewicz – Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności - omówił zmiany budżetu w sferze „Bezpieczeństwo i porządek publiczny w mieście”.
J. Balicka – zapytała o sale edukacyjne „Ognik”.
W. Daniłkiewicz – wyjaśnił, że w Szczecinie jest to pilotaż. W tym roku powstanie jedna taka sala. Podobna jest w Policach i doskonale się sprawdza.
J. Jagielski –zapytał, czy „Ognik” jest współfinansowany z programu rządowego?
W. Daniłkiewicz – poinformował, że są to wyłącznie środki własne Miasta.
A. Baran – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, oraz A. Hofman – Kierownik Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych – omówiły zmiany w budżecie w sferze „Edukacja i nauka”.
M. Przepiera – omówił wydatki sfery „Finanse i rożne rozliczenia”: zwroty dotacji do budżetu państwa.
J. Balicka – zapytała, czy mieszkańcy zakwalifikowani do programu „Kawka” będą mogli być przesunięci do nowego programu „Mewa”?
M. Przepiera – wyjaśnił, że program „Kawka” niedługo się kończy i mieszkańcy o tym wiedzieli. Natomiast do programu „Mewa” jest b. dużo wniosków. Przekracza to jego budżet, co dobrze rokuje dla tego programu na kolejne lata.
P. Adamczyk – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, B. Kowalewska – Dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich oraz A. Hofman – omówili zadania ze sfery „Gospodarka komunalna”.
M. Matias – zapytał o program „Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych”: dlaczego przenosi się środki na kolejny rok, czy ze względu na brak ofert?
M. Przepiera – powiedział, że tylko jeden przetarg jest powtórzony. Generalnie przyczyną jest połączenie modernizacji dachów z rynkiem ogniw fotowoltaicznych. To są zupełnie różne dziedziny i potencjalni oferenci prawdopodobnie muszą tworzyć konsorcja, szukać podwykonawców. Druga kwestia to terminy wynikające z dofinansowania: okazuje się, że trzeba je wydłużać (do 2019 roku).
Następnie A. Szotkowska – Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości oraz M. Przepiera omówili zmiany w budżecie w sferze „Gospodarka mieszkaniowa” oraz „Kultura fizyczna, turystyka i rekreacja”.
Następnie A. Stankiewicz – Dyrektor Wydziału Kultury oraz M. Przepiera – omówili zmiany w budżecie w sferze „Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego”.
M. Matias – nawiązując do wydłużonego czasu realizacji zadania „Centrum Aktywności Lokalnej w Podjuchach” stwierdził, że termin realizacji zadania (450 dni) pozwoli na wyłonienie odpowiedzialnego i solidnego wykonawcy.
M. Przepiera – powiedział, że już w tej chwili, tuż po podjęciu uchwały, wyłoniona firma może od razu wejść na teren budowy.
J. Balicka – przypomniała, że są 4 oferty. Na kwoty nie mamy wpływu. Uznała, że należy się cieszyć, że przy dzisiejszym trudnym rynku mamy kilku oferentów.
Następnie A. Stankiewicz, M. Przepiera oraz S. Horoszko – Dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji – omówili zmiany w budżecie w sferze „Ład przestrzenny i gospodarka nieruchomościami”.
Następnie K. Markiewicz – Kierownik Zespołu ds. Ekonomiczno-Finansowych Wydziału Spraw Społecznych omówiła zmiany budżetu w sferze „Pomoc społeczna i ochrona zdrowia”.
Następnie P. Adamczyk, B. Kowalewska oraz M. Przepiera – omówili zmiany budżetu w sferze „Transport i komunikacja”.
M. Matias – ad. zadanie „program elektromobilności Miasta Szczecin” zapytał, czy w ramach tego programu jest możliwe zakupienie pojazdów z napędem gazowym?
M. Przepiera – wyjaśnił, że realizację programu narzuciły Miastu zapisy ustawowe, w których postawiono na elektromobilność. Dodatkowym argumentem za takim wyborem jest to, że nie ma dofinansowania na „gazowce”, jest tylko na „elektryki”. Miasto prowadzi rozmowy z firmami gazowymi, jednak rozbicie transportu na gaz i elektrykę będzie trudne.
M. Matias – powiedział, że analizował przetargi rozpisywane w innych miastach i tam często stawia się jednak na gaz. Zaproponował, by przeprowadzić debatę lub odrębne posiedzenie Komisji poświęcone temu tematowi.
M. Przepiera – powtórzył, że to są wytyczne rządu. Musimy się do tego dostosować.
J. Balicka – zaproponowała, by ten temat przekazać Komisji Gospodarki Komunalnej: zaprosić przedstawicieli rządu i poprosić o wyjaśnienia tych wytycznych.
Następnie M. Przepiera – omówił zmiany budżetu w sferze „Wspieranie rozwoju gospodarczego”.
Projekt uchwały Nr 126/18 - zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na 2018 rok i lata następne
Projekt uchwały Nr 143/18 - zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2018-2022 z perspektywą do 2023 roku
M. Matias – zapytał o założenia makroekonomiczne wpisane do ww. uchwał: są z kwietnia 2017 roku. Zauważył, ze są już dostępne aktualne założenia.
I. Bobrek – Dyrektor Wydziału Zarządzania Finansami Miasta – poinformowała, że jest to związane z komunikatem Ministra Finansów. W nowym materiale, szykowanym na koniec czerwca, będą już uwzględnione założenia aktualne.
Wobec braku dalszych głosów w dyskusji Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały Nr.125/18. oraz powiązane z nim projekty Nr 126/18 i 143/18.
Projekt uchwały Nr 125/18 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za- jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 126/18 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie
Projekt uchwały Nr 143/18 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie
Projekt uchwały nr 128/18 w spr. wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji i złożenia wniosku aplikacyjnego dla Projektu pn.: „Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin – etap II” ze środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Osi priorytetowej II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi, KONKURS NR POIS.02.02.00-IW.02-00-206/18,
P. Adamczyk – omówił projekt uchwały, zgodnie z uzasadnieniem.
Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący Komisji poddał ww. projekt pod głosowanie.
Projekt uchwały Nr 128/18 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 129/18 w spr. podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Policach.
P. Adamczyk – omówił projekt uchwały, zgodnie z uzasadnieniem.
J. Jagielski – zapytał, ile mamy udziałów w tej spółce?
M. Przepiera – poinformował, że ponad 40%.
Projekt uchwały Nr 129/18 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 132/18 w spr. przyznania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.
Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący Komisji poddał ww. projekt pod głosowanie.
Projekt uchwały Nr 132/18 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 134/18 w spr. wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Miasto Szczecin do projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. "Akademia Kompetencji - doskonalenie kluczowych kompetencji uczniów szczecińskich szkół",
Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący Komisji poddał ww. projekt pod głosowanie.
Projekt uchwały Nr 134/18 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 138/18 w spr. wprowadzenia na terenie Gminy Miasto Szczecin świadczenia pieniężnego „Bon opiekuńczy: Wieloraczki”,
B. Bugajska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych – omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.
J. Jagielski – zapytał, ile osób obejmie projekt? Czy jest jakieś dofinansowanie zewnętrzne?
B. Bugajska – poinformowała, że projekt finansowany jest ze środków własnych gminy. Jest to nasz pomysł i budżet. W ostatnich latach było to 1-3 rodziny rocznie. Rezerwujemy na to 5 tysięcy na dziecko jednorazowo.
Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący Komisji poddał ww. projekt pod głosowanie.
Projekt uchwały Nr 138/18 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Marcin Matias |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2018/06/12
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2018/10/05 12:34:48
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2018/10/05 12:34:48 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2018/06/12 14:42:07 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2018/06/12 14:25:17 | Nowa pozycja |