przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.4.74.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 19 STYCZNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji.
3. Rozpatrzenie skargi na bezczynność Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie w zakresie zamiany lokalu socjalnego z uwagi na zły stan techniczny.
4. Opiniowanie projektów uchwał:
• 7/17 - wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej będącej własnością Gminy Miasto Szczecin, położonej w Szczecinie w rejonie ul. Szarych Szeregów, stanowiącej działki nr 327/9 i 528/2 z obr. 3011
• 8/17 - przyznania pierwszeństwa w nabyciu garażu
• 9/17 - zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Szczecin na lata 2016-2020
• 10/17 - przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Nowe Miasto – Plac Grodnicki” w Szczecinie
• 11/17 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Żelechowa – skrzyżowanie Wkrzańska” w Szczecinie.
5. Informacja nt. wniosku dot. inwestycji polegającej na budowie zespołu mieszkalnego wielorodzinnego z budynkiem handlowo - usługowym wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną na nieruchomości położonej przy ul. Południowej i ul. Floriana Krygiera w Szczecinie.
6. Zapoznanie się z korespondencją.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia w dniu 15 grudnia 2016 r. został przyjęty w wyniku głosowania: za-4, przeciw-0, wstrzym.-2.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi na bezczynność Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie w zakresie zamiany lokalu socjalnego z uwagi na zły stan techniczny.


Skarga stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik nr 4 do protokołu.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał:


• 7/17 - wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej będącej własnością Gminy Miasto Szczecin, położonej w Szczecinie w rejonie ul. Szarych Szeregów, stanowiącej działki nr 327/9 i 528/2 z obr. 3011

Wprowadzenia dokonała Maria Latkowska Dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem. Dodała, że w rejonie ulicy dojazdowej cena netto m2 gruntu wynosi od 240 do 360 zł.

W wyniku głosowania: za-5, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.

• 8/17 - przyznania pierwszeństwa w nabyciu garażu

Wprowadzenia dokonała Małgorzata Waszak Zastępca Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomościami. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.

Radny Witold Dąbrowski powiedział, że jest to marnotrawstwo placu, ponieważ połowa została już sprzedana, a można byłby uzyskać korzystniejszą cenę sprzedając cały teren.

Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta odpowiedział, że zgodnie z procedurą z 1993 r. na Gminę został nałożony obowiązek sprzedaży garaży wcześniej dzierżawionych bez względu na zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego.

W wyniku głosowania: za-4, przeciw-0, wstrzym.-1 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.

• 9/17 - zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Szczecin na lata 2016-2020

Wprowadzenia dokonał Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin zgodnie z uzasadnieniem. Powiedział, że osoby bezrobotne ubiegające się o obniżkę czynszu komunalnego lokalu mieszkalnego muszą do wniosku dołączyć zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy. W przypadku braku kompletnego wniosku, z powodu braku udokumentowania bezrobocia poprzez wydanie odpowiedniego zaświadczenie przez PUP, wnioski o obniżkę rozpatrywane są odmownie. Taka sytuacja zmusza niejednokrotnie najemców/użytkowników do fikcyjnych działań umożliwiających uzyskanie obniżki. W związku z powyższym, z uwagi na powtarzające się trudności w udokumentowaniu bezrobocia przez jednego z rodziców zajmujących się wychowaniem kilkorga dzieci, zaszła konieczność ponownego przeanalizowania i rozważenia rezygnacji w części przypadków z wymogu udokumentowania pracy lub bezrobocia (rejestracja w PUP, oświadczenie o woli podjęcia pracy) obojga rodziców (opiekunów) w sytuacji, gdy jedno z nich zajmuje się wychowaniem dzieci. Ponadto doprecyzowany został katalog osób uprawnionych do obniżek czynszu, m. in. o użytkowników lokali nieposiadających umowy najmu (np. w związku z regulacją stanu prawnego lokalu), a którzy nie zalegają z opłatami za lokal oraz katalog lokali w stosunku do których nie stosuje się obniżki.

W wyniku głosowania: za-5, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.

• 10/17 - przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Nowe Miasto – Plac Grodnicki” w Szczecinie

Wprowadzenia dokonał Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin. Uzupełnienia dokonała Angelika Szerniewicz – Kwas zgodnie z uzasadnieniem. Powiedziała, że dosporządzenia planu przystępuje z uwagi na potrzebę dokonania kompleksowych regulacji funkcjonalno-planistycznych i krajobrazowych dla terenu dworca autobusowego PKS w Szczecinie. Projekt planu rozstrzygnie sposób obsługi komunikacyjnej terenu, zakres dopuszczalnych funkcji wraz z określeniem sposobu zagospodarowania i zabudowy terenu, która będzie stanowić oprawę placu Tobruckiego.

W wyniku głosowania: za-5, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.

• 11/17 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Żelechowa – skrzyżowanie Wkrzańska” w Szczecinie.

Wprowadzenia dokonał Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin. Powiedział, że plan zmienia przeznaczenie dwóch terenów elementarnych, ustalonych w mpzp „Żelechowa - Łączna” w Szczecinie. Pierwszego, z zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z dopuszczeniem usług, na teren zabudowy usługowej z dopuszczeniem realizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży nie większej niż 2000 m2. Drugiego, z zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z dopuszczeniem usług, na teren zabudowy usługowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. W drugim terenie powierzchnia sprzedaży obiektów handlowych nie może być większa niż 400 m2. Przeznaczenie terenu dla drogi publicznej, ustalone w mpzp „Żelechowa - Łączna” zostaje utrzymane. Dodał, że projekt uchwały ponownie zostaje wprowadzony na sesję bez zmian i na wniosek mieszkańców, którzy chcą na tym terenie handel, jednak zamiast w parterze budynków, przeniesiony tylko w jedno miejsce.

Ilona Łobno Kierownik Zespołu Urbanistycznego Północ w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta powiedziała, że pod wnioskiem podpisało się ok 120 mieszkańców. Dodała, że we wniosku mieszkańcy domagają się usług, jednak nie w budynku mieszkalnym oraz proszą, aby plan uchwalić w obecnym kształcie.

Radna Grażyna Zielińska zapytała czy podpisy pod wnioskiem są razem z numerem ewidencyjnym PESEL.

Ilona Łobno odpowiedziała, że tak.

Radny Marek Duklanowski przejrzał wniosek podparty podpisami i stwierdził, że pod wnioskiem nie ma podpisów mieszkańców osiedla Małe Błonia, a są podpisy mieszkańców całego miasta oraz gmin ościennych.

W wyniku głosowania: za-1, przeciw-4, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała negatywnie ww. projekt uchwały.

·      195/16 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Gumieńce - Słowieńsko 2” w Szczecinie

Wprowadzenia dokonał Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin. Powiedział, że do planu zostanie przekazana autopoprawka, zgodnie z wnioskiem Komisji. Dodał, że zmienia się rzędną z 28,0 m.n.p.m. na 25,38 m.n.p.m. oraz wprowadza w załączniku nr 4 do uchwały w §3 pkt 1, w części „Uwaga częściowo uwzględniona”, w drugim akapicie tekst: „do 2 kondygnacji lecz nie wyżej niż 28 m.n.p.m.” zmienia się na: „do 2 kondygnacji lecz nie wyżej niż 25,38 m.n.p.m.

Anna Sokołowska Kierownik Zespołu Urbanistycznego Zachód w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta uzupełniła informację i powiedziała, że Komisja wnioskowała również o wprowadzenie zakazu „...nasypywania gruntów w celu uniknięcia zasypania i podniesienia poziomu terenu...”. powiedziała, że wniosek ten nie wymaga wprowadzenia autopoprawki, gdyż w projekcie planu, w części „Ustalenia ogólne” są zamieszczone ustalenia chroniące przez nasypami. W § 6 ust. 2 pkt 7 znajduje się ustalenie o treści: „...zakazuje się nasypywania gruntu, z wyłączeniem niezbędnych nasypów do metra związanych z realizacją zabudowy i dojazdów...” oraz w § 6 ust. 3 pkt 10 o treści: „...ustala się strefę ochrony konserwatorskiej historycznej struktury przestrzennej, określoną na rysunku planu, w obrębie której obowiązuje ochrona wartościowego krajobrazu w tym zachowanie harmonijnej panoramy z zakazem zmiany rzeźby terenu; w obrębie strefy obowiązują określone planem ustalenia szczegółowe mające na celu podtrzymanie istniejącej kompozycji przestrzennej i zieleni...”.

W wyniku głosowania: za-3, przeciw-0, wstrzym.-1, jedna osoba nie brała udziału w głosowaniu, Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały z autopoprawką.


Ad. pkt. 5.
Informacja nt. wniosku dot. inwestycji polegającej na budowie zespołu mieszkalnego wielorodzinnego z budynkiem handlowo - usługowym wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną na nieruchomości położonej przy ul. Południowej i ul. Floriana Krygiera w Szczecinie.


Wprowadzenia dokonała Wiesława Rabińska Dyrektor Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej. Przedstawiła informację, nt. wpływających wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości położonej w Szczecinie przy ul. Południowej i ul. Floriana Krygiera zgodnie z pismem, które stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Radny Marek Duklanowski powiedział, że dając warunki zabudowy dla tylu mieszkań, nie zabezpieczamy interesów dla 9 tys. mieszkańców na niezbędną infrastrukturę: szkołę, przedszkole, komunikację miejską. Dodał, że na tym etapie można wyegzekwować na inwestorze zabezpieczenie tej infrastruktury.

Przewodniczący Władysław Dzikowski zwrócił się do dyrektor Rabińskiej, aby uwzględnić sugestie Komisji na zapotrzebowanie obiektów użyteczności publicznej na tym terenie. Dodał, że należy zastanowić się nad wszczęciem procedury planistycznej dla tego obszaru.

Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta powiedział, że WUiAB przekazuje wnioski do Wydziału Oświaty.

Radny Marek Duklanowski powiedział, że uczestniczył w Komisji ds. Edukacji w związku z reformą oświaty, na którym dyrektor Rogaś omawiała rejon Gumieniec. Dyrektor wiedziała o inwestycji, ale nic nie mówiła o zapotrzebowaniu na te placówki.

Anna Sokołowska Kierownik Zespołu Urbanistycznego Zachód w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta powiedziała, że zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta to jest teren usługowy i tam wydaje się decyzję o warunkach zabudowy.

Wobec powyższego Komisja w wyniku głosowania: za-5, przeciw-0, wstrzym.-0 przyjęła wniosek o przystąpieniu do sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu uwzględniającego obszar zawarty między ulicami: Południową i Floriana Krygiera.


Ad. pkt. 6.
Zapoznanie się z korespondencją.


Komisja zapoznała się z korespondencją w następujących sprawach:

  1. zał.6 wnioskiem o ochronę przed wykupem podwórka przy ul. Łokietka 27.
  2. zał.7 informacją WUiAB nt. wpływających wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2 z dnia 03.01.2017 r.
  3. zał.8 informacją WUiAB nt. wpływających wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2 z dnia 09.01.2017 r.
  4. zał.9 informacją WUiAB nt. stacji bazowych z dnia 03.01.2017 r.
  5. zał.10 informacją WUiAB nt. stacji bazowych z dnia 09.01.2017 r.
  6. zał.11 informacją WUiAB nt. wpływających wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2 z dnia 5.12.2016 r.
  7. zał.12 informacją WUiAB nt. wpływających wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2 z dnia 27.12.2016 r.


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radny Witold Dąbrowski zaproponował, aby w najbliższym czasie zorganizować wyjazdowe posiedzenie na ul. Dunikowskiego 38-38b. Powiedział, że tam powstała inwestycja polegająca na wybudowaniu garażu podziemnego przy budynku mieszkalnym i wyjazd z garażu zajął część drogi. Dodał, że teren został zrujnowany, nie ma prawidłowego dojazdu. Powiedział również, że w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona na tym terenie inna inwestycja, polegająca na wymianie wodociągu i może w związku z tą inwestycją udałoby się rozwiązać problem zajęcia części drogi przez wyjazd z garażu.

Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski zaproponował, aby najpierw zająć się tematem na posiedzeniu stacjonarnym, gdyż mogą już istnieć rozwiązania o których na dzień dzisiejszy Komisja nie wie.

Radna Grażyna Zielińska zaproponowała zajęcie się tematem zagospodarowania Doliny 7 Młynów. Powiedziała, że był to kiedyś przepiękny teren. Zapytała czy miasto myśli o odtworzeniu i wypromowaniu tego miejsca.

Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta powiedział, że finansowanie na rewitalizację tych terenów znajdują się u Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Anna Sokołowska Kierownik Zespołu Urbanistycznego Zachód w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta powiedziała, że na dla tego terenu podjęty jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i można tę rewitalizację już rozpoczynać.

Radny Witold Dąbrowski zapytał czy miasto nie może przeprowadzić tam inwestycji i później oddać w dzierżawę.

Radny Marek Duklanowskidodał, żeby zrobić tak jak na bulwarach.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Władysław Dzikowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/01/10
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Czapiewska
dnia:
2017/02/02 12:04:50
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2017/02/02 12:04:50 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2017/02/02 12:03:54 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2017/02/02 10:30:09 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2017/01/12 08:44:09 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2017/01/11 13:20:23 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2017/01/10 14:17:09 Nowa pozycja