przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.109.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 2 LISTOPADA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Nieodpłatne przekazanie materiałów z depozytu -opinia komisji.
4. Rozpatrzenie skargi na bezczynność Prezydenta Miasta w sprawie udzielenia odpowiedzi na pismo dot. opłat za groby na cmentarzu komunalnym w Dąbiu.
5. Rozpatrzenie petycji w sprawie zmiany statusu ulic Bulwar Piastowski oraz Bulwar Gdyński z drogi publicznej na bulwar.
6. Rozpatrzenie korespondencji -pismo mieszkańca w sprawie wprowadzenia dla byłych opozycjonistów karty uprawniającej do ulg w instytucjach kulturalnych.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja  w wyniku głosowania :

  • za - 7 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 10.10. br oraz w wyniku głosowania: za - 6, wstrzym.- 1 protokół z posiedzenia komisji  w dniu 19. 10.br. bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Nieodpłatne przekazanie materiałów z depozytu -opinia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za - 6, wstrzym- 1 pozytywnie zaopiniowała przekazanie materiałów drogowych z depozytu dla:

1. ZUK   (  pismo WGKiOŚ.XIII.7234.D.12.2017. AG),

2. ZUK  (  pismo WGKiOŚ.XIII.7234.D.8.2017. AG)- załącznik nr 3 do protokołu.

Radna M. Jacyna-Witt - prosi o zaprotokołowanie, iż komisja zaopiniowała pozytywnie przekazanie materiałów z jednostki miejskiej do jednostki miejskiej. Jej zdaniem, powinniśmy opiniować tylko przekazanie materiałów drogowych z depozytu dla osoby prywatnej.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski  - kilka kadencji temu komisja podjęła taką decyzję i nic nie stoi na przeszkodzie, aby dalej podtrzymywać taki zwyczaj.

Radna G. Zielińska-poparła wypowiedź Przewodniczącego Komisji


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi na bezczynność Prezydenta Miasta w sprawie udzielenia odpowiedzi na pismo dot. opłat za groby na cmentarzu komunalnym w Dąbiu.


Komisja  w wyniku głosowania: za – 7  uznała ww.  skargę za zasadną – skarga plus postępowanie wyjaśniające  stanowi załącznik nr 4 do protokołu.  


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie petycji w sprawie zmiany statusu ulic Bulwar Piastowski oraz Bulwar Gdyński z drogi publicznej na bulwar.


Marcel Duda z Młodych dla Wolności i Stowarzyszenie KoLiber Szczecin-dokonał wprowadzenia do tematu, wydanie pozwolenia  na sprzedaż alkoholu to kwestia odpowiedniego zakwalifikowania prawnego i zmiany nazwy z ulicy na bulwar w świetle innej ustawy o ochronie przyrody. Zgodnie z prawem na drodze  nie można spożywać alkoholu, ale bulwar – traktowany jako nadrzeczny teren „zielony” – takich obostrzeń nie powoduje. W związku z tym wnoszą jak na piśmie- petycja stanowi złącznik nr 5 do protokołu.

Radca Prawny J. Martyniuk- Placha- jako wyjście z sytuacji  przytoczyła postanowienie Sądu Najwyższego w podobnej sprawie warszawskiej ze stycznia br. Sąd odniósł się m.in. do kwestii tego, co jest ulicą a co nie. I stwierdził, że by mówić o ulicy musi być jezdnia i na niej ruch pojazdów. A bulwary w wielu miejscach nie spełniają tego kryterium. De facto więc nie są ulicą. A jeśli nie są, nie można mówić o zakazie picia alkoholu. Rada Miasta może  wyznaczyć te miejsca, gdzie pić nie wolno.

Radny Ł. Tyszler-  każde wypicie alkoholu zmienia opcję patrzenia na świat, ale jest przeciwko zakazowi spożywania alkoholu na bulwarach.  Powinniśmy pójść w kierunku, który daje możliwość spożywania go w kulturalny sposób w miejscach publicznych, decyzję powinna poprzedzić szersza dyskusja. Przypomniał, że  Ministerstwo Zdrowia  ma już prawie gotowy przepis, który w praktyce zablokuje picie alkoholu w miejscach publicznych. Umożliwi też samorządom ograniczenie handlu w nocy, między godz. 22 a 6.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski- zaproponował, aby wrócić do tematu, ale poszerzając wiedzę o opinię komisji zdrowia. Martwe prawo jest najgorszym prawem, jest zakaz ale nierespektowany.

Radny W. Dorżynkiewicz-  „z racji wieku” często bywa latem na bulwarze.  Wielokrotnie był świadkiem picia tam alkoholu, ale nigdy nie widział próby zaczepek, widział za to ludzi tańczących salsę.

Radny W. Dąbrowski- musimy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, jakie bulwary chcemy mieć? Nie możemy mówić o kulturalnym piciu, skoro zawsze zostaje tam tyle śmieci. Czy to mają być bulwary tylko dla młodzieży, czy też dla rodzin z dziećmi?

K. Kamiński Zastępca Komendanta Straży Miejskiej- dokonał prezentacji audiowizualnej.

Przedstawiciel Żeglugi Szczecińskiej-  nie widzi w alkoholowych spotkaniach nad rzeką większego problemu. Problemem była „kultura” spożywania alkoholu objawiająca się setkami butelek pozostawianych gdzie popadnie.

S. Frisch Zastępca Dyrektora ZDiTM- nie wszystkie  drogi leżą w pasie drogowym, drogą wewnętrzną tez jest ulica, zmiana kategorii nic nie da, bo to mu mówimy o   ciągu pieszym przy jezdni. Definicja ulicy zawiera równiez pojęcie chodnika, a jezdnia to jezdnia – zupełnie inne definicje.

Rada M. Jacyna-Witt-  petycja jest niepotrzebna bo sąd najwyższy usankcjonował picie na bulwarach. Powinniśmy wydać opinię, że bulwary są miejscem gdzie można spożywać alkohol.

Radny H. Jerzyk- uzasadnienie wyroku warszawskiego, skłania go do pozytywnego załatwienia sprawy. Prosi  o skierowanie sprawy do Prezydenta celem przedstawienia propozycji  rozwiązania sprawy, jako kierunek załatwienia sprawy przyjąć wyrok sądu warszawskiego.

Wnioskodawca-bałagan wynikał z braku pojemników na odpady, teraz są już ustawione w większej ilości, przepis jest w części nadal  martwy, ludzie nadal dostają mandaty. W kwestii zachowania zawsze znajdzie się osoba zakłócająca porządek, nieprzestrzegająca bałaganu  od tego jest Straż Miejska i Policja, która winna mandatować takie osoby.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski-  zwrócił się do mecenas J. Martyniuk-Placha o znalezienie  formuły prawnej, która doprecyzuje, w jakich miejscach nie wolno pić alkoholu. Zakaz objąłby wszystkie nabrzeża z wyjątkiem odcinka przy Izbie Celnej po stronie Łasztowni . To tam kumulują się latem alkoholowe imprezy. Chcemy wyjść oczekiwaniom wnioskodawcy, czy mieszkaniec może się napić alkoholu czy nie może. Jednocześnie w kwestii petycji wnosi o uznanie jej jako bezzasadnej kontekście przedstawionych uwarunkowań prawnych.   

Komisja  w wyniku głosowania : za – 5 , wstrzym.- 2 uznała petycję za bezzasadną.

 

 


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie korespondencji -pismo mieszkańca w sprawie wprowadzenia dla byłych opozycjonistów karty uprawniającej do ulg w instytucjach kulturalnych.


Komisja po zapoznaniu się z pismem mieszkańca miasta w sprawie   wprowadzenia przez Radę Miasta  ulg  w instytucjach kulturalnych dla byłych opozycjonistów i  osób represjonowanych  postanowiła przesłać je do komisji Kultury z prośbą o rozpatrzenie wg. kompetencji ( załącznik nr 6 do protokołu , nr 755 w rejestrze BRM). 


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


      Komisja postanowiła przesłać wnioski do WGKiOŚ w   nawiązaniu do ustaleń z wyjazdowego posiedzenia komisji poświęconemu organizacji ruchu wokół rynku POGODNO, wnosząc o udzielnie informacji nt. ich realizacji:

  • poprawne wymalowanie „ sierżanta rowerowego” na ul. Paderewskiego (po lewej stronie wolnej części jezdni, czyli przy jej osi lub poprzez zmianę organizacji ruchu w taki sposób, by pojazdy mogły parkować po prawej stronie jezdni, a wtedy kontraruch rowerowy odbywałby się po naniesieniu znaków poziomych P-27 po lewej stronie jezdni)
  • wyznaczenie przejścia dla pieszych na wysokości Szkoły Podstawowej przy ul. Reymonta
  • przywrócenie przejść dla pieszych we wskazanych podczas wizji miejscach oznakowania pasów przejść dla pieszych: skrzyżowanie ul. Grzegorza z Sanoka / Reymonta z ul. Mickiewicza (w ciągu chodnika wzdłuż jezdni ul. Mickiewicza) oraz w ciągu ul. Grzegorza z Sanoka przy Banku PKO BP.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/10/25
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/11/10 09:06:52
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/11/10 09:06:52 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/11/02 14:41:04 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/11/02 14:37:44 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/25 13:39:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/25 10:22:52 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/25 09:47:14 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/25 08:47:48 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/25 08:46:25 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/25 08:45:36 Nowa pozycja