przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.10.54.2016
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 4 PAŹDZIERNIKA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Małgorzata Gadomska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Budżet Obywatelski 2017- zapoznanie się z projektami.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokół  z  dnia 20.09.2016 (za-6) jednogłożnie


Ad. pkt. 3.
Budżet Obywatelski 2017- zapoznanie się z projektami.


Budżet Obywatelski- zasady i realizacja- omówił pan Dyr. Paweł Szczyrski- BOP.

Poinformował, że nad całoscią Budżetu Obywatelskiego czuwa Biuro Organizacji Pozarządowej. Przed wakacjami odbyło się 8 spotkań gdzie przepracowano nowe zasady i nowe propozycje dotyczące rozwiązań odnośnie BO. Przypomniał o uchwale RM podjętej w lipcu a dotyczącej konsultacji społecznych.

W opracowaniu jest Zarządzenie Prezdenta do uchwalenia nowej edycji 2017r. W budżecie zaplanowano na wszystkie zwycięskie zadania  kwotę 7 mln zł. Odnośnie samego głosowania- planuje się nieograniczony zakres wieku, co budzi dużo kontrowersji. Głosować będzie mogło i dziecko i dorosły.  W chwili obecnej BOP wspólnie z prawnikami pracują nad procesem głosowania. Odbędzie się ono z pewnością w sposób tradycyjny oraz poprzez głosowanie elektroniczne. Każdy głosujący będzie miał  tylko 3 głosy.

Dyrektor poinformował również, że do końca września wpłynęło około 200 projektów (z tego 70% w ostatnich kilku dniach). Z przyczyn formalnych, część tych projektów będzie zweryfikowana lub odrzucona. Pojawiaja się też niestety  projekty tzw"nieinwestycyjne" co automatycznie wyklucza dany pomysł z konkursu. Dyrektor przypomnial, że na stronie miejskiej  pod hasłem "konsultuj szczecin.." jest załączony link gdzie można zapoznać  się  ze zgłoszonymi wnioskami do BO. W najbliższy poniedziałek tj 10.10 Zespół ds. BO spotyka się, aby ocenić pierwsze 30 projektów. Nowością w tej edycji jest tzw. "karta oceny formalnej".

Radna M. Herczyńska przypomniała,że na sesji poprawka zgłoszona odnośnie wieku głosujących została odrzucona, ma wrażenie , że Prezydent nie miał świadomości jakie mogą  być skutki takiej sytuacji.  Aby zagłosować nad danym projektem - trzeba mieć zdolność  do podejmowania świadomej decyzji. Zdaniem radnej to co sie  stało jest nieodpowiedzialne. Skutek tego  będzie taki, że duże wielodzietne rodziny mogą ewidentnie zyskać na głosach, dlatego uważa, że granice wieku w tym przypadku są bardzo ważne. Dziecko ma samodzielnie podejmować decyzję? Konsultacje co innego- głosowanie co innego. Głosować  powinniśmy z peselem.

Tę wypowiedź poparł radny W. Dorżynkiewicz, zgadza się  z radną Herczyńską że jest to nieprzemyślane.

P. Szczyrski zauważył,że Zarządzenie Prezydenta nie zostało jeszcze podjęte. Ustosunkował się do orzecznictwa w tej sprawie oraz problemów natury prawnej. Decyzja nie zapadła, Prezydent ostatecznie nie podjął decyzji w tej sprawie.

Radna Joanna Bródka- przypomniała, że była to decyzja Zespołu ds Budżetu Obywatelskiego, zgłoszona poprawka przepadła. Został zapis że  głosować  może każdy i to z pewnością zmieni ostateczne wyniki głosowań. Ale odpowiedzialność  spadnie na tych, którzy takie decyzje podjęli. Poruszyła kwestię frekwencji- jak będzie liczona?

Głos zabrał H. Jerzyk, stwierdził, że jeżeli głosowanie ma się  odbyć bez ograniczeń wiekowych, to on chce pełnej informacji o tym, ile osób niepełnoletnich wzięło udział w głosowaniach nad Budżetem Obywatelskim.

Wniosek ten został przegłosowany przez Komisję:

za- 4, przeciw-3, wstrzymał się- 1

W wyniku głosowania,  Komisja podjęła stanowisko o treści:

Komisja Inicjatyw Społecznych stoi na stanowisku, że jeżeli głosowanie nad  wyborem  projektów do   Budżetu Obywatelskiego odbędzie się bez ograniczeń wiekowych - komisja wnosi o pełną  informację, ile osób niepełnoletnich wzięło udział w  tym głosowaniu.

 Dyr. Paweł Szczyrski-  pomimo obietnic brak jest rozstrzygnięć prawnych odnośnie budżetu partycypacyjnego. Każdy samorząd w Polsce rządzi sie innymi przepisami i mają inne pomysły na to, jak ma to wyglądać. Jest w trudnej sytuacji, ma do wykonanie zadanie i nie chce zarzutów formalnych, że BOP czegoś nie wykonał albo zrobił coś źle. Chciałby aby wszystko odbyło się zgodnie z prawe. Opierają się w swoich działaniach na decyzjach innych samorządów w Polsce.

Prezydent Michał Przepiera-  Jest tu dziś na Komisji raczej w charakterze realizatora zadań wybranych z BO. Uczestniczył w pracach Zespołu w poprzednich 3 edycjach budżetu , ilość problemów narasta z roku na rok. Idea Budżetu jest taka, że jest  to decyzja mieszkańca! I o tym trzeba pamiętać. Reguły powinny być opracowane przez  mieszkańców i wiek to nie jest największy problem w tym wszystkim. Ważne jest to, jaki projekt ostatecznie jest realizowany. Wątpliwości zgłoszone dziś na posiedzeniu komisji będą przekazane dalej. Ale to ostatecznie Prezydent podejmuje decyzje i bierze odpowiedzialność za wszystko. Uwagi dziś zgłoszone są słuszne- ale te wartości trzeba dobrze  ważyć.

P. Szczyrski  odnośnie liczenia frekwencji :  brak jest bazy mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Radny M. Wilkocki- odniósł się do  kart oceny zadań- pyta, czy jest dużo niezgodności?

Paweł Szczyrski- BOP- trochę jest, podał przykłady takich zadań. Zaznaczył, że decyzje muszą być merytoryczne a nie uznaniowe. Poinformował również o kartach oceny zadań  - zostały podpięte do 29 projektów.

Joanna Bródka poruszyła również kwestię  dotyczącą  składania wniosków do projektu BO przez radnych miejskich. Dotyczyć to powinno również  członków Zespołu BO.  Radna uważa, że  radni nie powinni składać wniosków piastując swój urząd, wszelkie propozycje czy pomysły na rozwiązania dot. miasta- mogą w trakcie pełnienia swojej funkcji zgłosić na bieżąco Prezydentowi. Budżet partycypacyjny powinno się zostawić mieszkańcom miasta, nie uwikłanym politycznie.

Radny Wojciech Dorżynkiewicz ma zdanie odrębne, sam zgłosił kilka projektów i zdaniem radnego- jest to kwestia ukazania pewnej ważkości tematu. Uważa, że radny zgłosić wniosek może, ale bez dalszego lobbowania.

Przewodnicząca Komisji M. Gadomska zadała pytanie odnośnie upowszechniania budżetu, jak to ma wyglądać?

P. Szczyrski BOP- częścią promocyjną zajmie się Biuro Promocji i Agencja Artystyczna, prawdopodobnie będzie tak jak w latach poprzednich tj: plakaty, ulotki, media społecznościowe.

Przewodnicząca zadała pytanie odnośnie tego, jak dużo jest projektów, które są kontynuacją zadań?

P. Szczyrski- dziś jeszcze nie ma takiej wiedzy, z pewnością jakieś będą, ale nie chce wprowadzać w błąd, potrzebuje trochę czasu by odpowiedzieć na to pytanie.

 

 

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad komisja zapoznała się  z pismem Rady Osiedla Kijewo w sprawie dofinansowania inicjatywy społecznej. Pismo RO stanowi zał. nr 6 do protokołu.

Komisja udzieliła nastepującej odpowiedzi na pismo:

 W odpowiedzi na  wniosek  skierowany do Komisji Inicjatyw  Społecznych  dot.dofinansowania inicjatyw społecznych (organizacja imprez Mikołaji, Wigilia dla seniorów) informuję, że srodki finansowe  (małe dotacje)  zostały w tym roku w całości wykorzystane.Komisja sugeruje, aby wzorem innych Rad Osiedli i organizacji pozarządowych  organizujących podobne imprezy świateczne, skorzystać ze wsparcia finansowego  podmiotów komercyjnych (sponsoring). Kolejne  środki finansowe z tzw "małych dotacji" zostaną przyznane Radom  Osiedlowym w lutym przyszłego roku.

Głosowanie stanowiska: za- jednogłośnie.

 

 

Innych spraw nie zgłoszono

.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Małgorzata Gadomska

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/09/20
odpowiedzialny/a:
Anna Myślińska
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2016/11/07 13:15:21
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2016/11/07 13:15:21 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2016/09/20 14:39:21 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2016/09/20 14:38:24 Nowa pozycja