przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/16/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 9 KWIETNIA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Prezentacja zagospodarowania kwartału 21 (założenia prezentowane na Westivalu Architektury).
4. Rozpatrzenie skargi na bezczynność Dyrektora ZDiTM w Szczecinie.
5. Rozpatrzenie pisma dot.prawa opiekunów uczniów realizujących obowiązek szkolny w szkołach specjalnych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.
6. Opinia w sprawie przekazania materiałów z depozytu.
7. Informacja ZDiTM nt. mat 3D na przystankach tramwajowych.
8. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za - 8 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu  23 marca  br. oraz  wyniku głosowania : za - 7 , wstrzym.- 1 protokół z posiedzenia komisji w dniu 26 marca br.


Ad. pkt. 3.
Prezentacja zagospodarowania kwartału 21 (założenia prezentowane na Westivalu Architektury).


Magnus Isaksson szwedzki biznesmen rewitalizujący budynki przy ulicach Śląskiej i Obrońców Stalingradu w Szczecinie dokonał prezentacji wizualnej projektu (bez szczegółów projektu, który przedstawi  w ciągu półtora miesiąca). Na parterze będą 4,5 metrowe witryny sklepowe, aby dostęp do sklepów nie był utrudniony, bez barier architektonicznych. Będą tu mieszkania, lokale biuro-usługowe i także hotel.

Przewodniczący Komisji - zapytał o przewidywane zakończenie prac.

Magnus Isaksson - do końca tego roku będą gotowe elewacje kamienic. Przeciętnie realizacja inwestycji trwa ok.8 lat. Z jego doświadczeniem można skrócić proces do 5-6 lat.Zrobiliśmy wiele rzeczy, których po prostu z ulicy nie widać, każdy będzie mógł zobaczyć efekty naszej pracy po .

Radna  M. Herczyńska- zapytała co stanie się z terenem i budynkiem Szkoły Podstawowej nr 54 , czyli popularnym "Maciusiem".

Zastępca Prezydenta m.Szczecina P.Mync- UM przygotuje przetarg, który zostanie ogłoszony w drugim kwartale tego roku. Teren zostanie wystawiony na sprzedaż w formie przetargu nieograniczonego ofertowego, tzn. chętny na wieczyste użytkowanie będzie musiał przedstawić koncepcję zagospodarowania terenu. "Maciusiem” jest zainteresowany nie tylko szwedzki przedsiębiorca, ale także firma Siemaszko. W rywalizacji o działkę liczyć ma się nie tylko gotówka. Istotną wagą w ocenie oferty sięgającą 30, a nawet 50 procent punktów (decyzja jeszcze nie zapadła) będzie dopasowanie koncepcji inwestora do oczekiwań miasta. W tej chwili opracowujemy kryteria oceny koncepcji, duży nacisk położony zostanie na zachowanie przestrzeni publicznej.

Radna G. Zielińska- prosi o zaprezentowanie kryteriów koncepcji przetargu radnym.

P.Mync- warunki, jakie miasto będzie chciało postawić inwestorom, mają być znane na przełomie kwietnia i maja. Zobowiązał się do powyższego.

M.Isaksson -potwierdził, iż jest chętny do zakupu tego fragmentu. W sercu kwartału mają powstać nowe budynki biurowe, a pod nimi podziemny garaż. Plac z nowymi budynkami ma być połączony pieszymi ciągami z ulicą Jagiellońską i deptakiem Bogusława poprzez dwie bramy już wytypowanych przez miasto kamienic. TBS wytypował dwie kamienice, których bramy będą otwarte, by umożliwić przejście z wnętrza kwartału na deptak lub na ul. Jagiellońską.

Radna G. Zielińska- obecnie na terenie budowy niewiele widać.

M. Isaksson-  wyjaśnił, że do tej pory prowadzone były żmudne prace wewnątrz budynków i pod nimi. Zmieniliśmy każdy fundament kamienic. Wymieniamy wszystkie elementy konstrukcyjne, wszystkie instalacje, w kamienicach będą windy.  Kamienice powstają na nowo, tyle że z zachowanymi fasadami. Na dodatek zupełnie zmienia się konstrukcja parteru. Wejście do zlokalizowanych na parterach lokali ma być wprost z ulicy, bez schodów, tak jak to wygląda w adaptowanych na handel mieszkaniach na parterach podobnych kamienic. Technicznie najtrudniejsza część prac jest już zakończona. W minionym tygodniu rozpoczęliśmy wylewać stropy.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski – zapytał  czy planuje się sprzedaż działek wokół dawnej szkoły MACIUSIA.

Zastępca Prezydenta  P.Mync- na razie nie planujemy sprzedaży, jak wyłoni się nowy właściciel budynku.  Pieniądze ze sprzedaży wnętrza kwartału mają pomóc miastu przeprowadzić przebudowę i zmianę charakteru śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego.

Radna M. Jacyna-Witt- zapytała o przeznaczenie istniejącego obiektu (konstrukcji żelbetonowej) na ul. Bogusława 46. Jej zdaniem to miasto winno stworzyć koncepcję zagospodarowania terenu po byłym Maciusiu i przedstawić swoje założenia w ewentualnym przetargu.

Zastępca Prezydenta P.Mync– jest to teren prywatny, obecnie została przerwana budowa obiektu.

Przewodniczący Komisji - podsumowując dyskusję zaproponował radnym wyjazdowe posiedzenie komisji (połowa czerwca ) na teren budowy, ponadto prosi o przedłożenie komisji kryteriów przetargu. 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi na bezczynność Dyrektora ZDiTM w Szczecinie.


skarga plus postępowanie wyjaśniającej stanowi załącznik nr 4 do protokołu.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie pisma dot.prawa opiekunów uczniów realizujących obowiązek szkolny w szkołach specjalnych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.


Komisja zapoznała się z pismem mieszkanki Miasta w sprawie umożliwienia  opiekunom  uczniów realizujących obowiązek szkolny w szkołach specjalnych , z darmowej  komunikacji miejskiej nie tylko na najkrótszej trasie przejazdu od miejsca zamieszkania ucznia do szkoły. Jako matka osoby niepełnosprawnej, aby odebrać syna ze szkoły musi korzystać z kilku środków transportu, nie może wybrać najdogodniejszej drogi do szkoły.

p.A.Małolepsza ZDiTM- niestety obowiązujące przepisy (Uchwała RM)  pozwalają rodzicom (opiekunom) uczniów realizujących obowiązek szkolnych w szkołach specjalnych na korzystanie z komunikacji miejskiej, tylko na najkrótszej trasie przejazdu od miejsca zamieszkania ucznia do szkoły . Musi zostać znowelizowana uchwała .

Radna J. Bródka- wnosi o przygotowanie nowelizacji uchwały RM w NR XXIX/736/08 (z póź.zm.)  w taki sposób aby opiekun uczniów realizujących obowiązek szkolny w szkołach specjalnych , mógł korzystać z komunikacji miejskiej nie tylko na najkrótszej trasie przejazdu od miejsca zamieszkania ucznia do szkoły.

Komisja w wyniku głosowania : za – 7 (jednogłośnie) przyjęła ww. wniosek (komplet dokumentów stanowi wniosek nr  4   do protokołu).


Ad. pkt. 6.
Opinia w sprawie przekazania materiałów z depozytu.


Komisja w wyniku głosow 6nia : za -  7 (jednogłośnie)  pozytywnie zaopiniowała przekazanie materiałów drogowych z depozytu dla Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Szczecinie - załącznik nr 5    do protokołu.


Ad. pkt. 7.
Informacja ZDiTM nt. mat 3D na przystankach tramwajowych.


Przewodniczący Komisji M.Duklanowski– prosi przedstawicieli ZDiTM o udzielenie informacji nt. zainstalowanych mat 3D w rejonie przystanków komunikacji miejskiej.

 Radna G. Zielińska-  zapytała  ile kosztowało miasto położenie mat.

 Przedstawiciel ZDiTM- firma, która to wykonuje na nasze zlecenie jeszcze nie zgłosiła prac do odbioru, podpisując umowę z wykonawcą wpisaliśmy pięcioletni okres gwarancji czyli do 2020 roku.Na bieżąco monitorujemy prace i nie jesteśmy zadowoleni z części tych realizacji. Maty zostały ułożone na jezdni na całej długości przystanku. Założenie jest takie, że dzięki ich wyróżnieniu kierowca z wyprzedzeniem dowie się, że dojeżdża do przystanku tramwajowego i że musi zachować szczególną ostrożność. Dodatkowym efektem uzyskanym poprzez sposób ułożenia mat powinien być efekt 3D. 

Przewodniczący Komisji poprosił o skierowanie na piśmie swoich pytań w tej sprawie i przesłanie za pośrednictwem BRM do ZDiTM.


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodniczący Komisji M. Duklanowski– na wniosek radnego W. Dzikowskiego zapoznał zebranych z wnioskiem III LO w Dąbiu dotyczący  zmiany nazwy przystanku autobusowego „Plac Słowiański” znajdującego się na osiedlu Dąbie przy ulicy Goleniowskiej, na „Skwer im. K. Świetlińskiego”. Uzasadnienie: Plac Słowiański usytuowany jest w zupełnie innym miejscu niż ww. przystanek autobusowy. Przystanek ten znajduje się tuż przy Skwerze im. K. Świetlińskiego, a ponadto obok przystanku znajduje się pomnik poświęcony pamięci ks. K. Świetlińskiego (pismo stanowi załącznik nr 6  do protokołu)

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele ZDiTM poinformowali, iż przekażą sprawę zgodnie z kompetencjami swoim kolegom – sprawa zostanie załatwiona pozytywnie.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/03/30
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/05/11 12:57:21
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/05/11 12:57:21 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/04/15 12:34:32 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/04/10 09:45:38 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/04/01 11:00:53 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/03/30 09:10:59 Nowa pozycja