przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/17/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 13 MAJA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 11:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Informacja nt. wyników naboru do przedszkoli.
4. 6-latki w szkołach.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Wniosków nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 06.05.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. wyników naboru do przedszkoli.


L. Rożek – Wydział Oświaty – przedstawiła prezentację stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu.

P. Bartnik – podkreślił, że przedszkola niepubliczne także są elementem systemu edukacji w mieście. Zabrakło mu informacji na ten temat w prezentacji.

M. Rożek - wyjaśniła, że pokazała w prezentacji to, co jest obowiązkiem gminy. Informacja o placówkach niepublicznych także się tam znalazła. "Dotujemy te placówki, współpracujemy z nimi. Wspieramy je i cieszymy się, że one są".

M. Jacyna - Witt – uznała, że dopóki nie będziemy dofinansowywać prywatnych przedszkoli nie możemy mówić, że są one elementem naszej edukacji przedszkolnej. Wybór rodzica powinien być przez nas dofinansowywany. Opieka przedszkolna nie powinna być tylko dla rodziców pracujących bądź tych bogatych. Ponieważ podobna sytuacja jest ze żłobkami, w których brakuje ponad 1140 miejsc, radna zaproponowała wspólne posiedzenie z Komisją Zdrowia na ten temat.

M. Mazurczak – NSZZ Solidarność - zapytała, czy jest możliwe, by porozmawiać z komercyjnymi przedszkolami, by przeznaczyć część pomieszczeń dla dzieci żłobkowych. W tych placówkach jest ponad tysiąc miejsc wolnych.

S. Biernat – poinformowała, że jest to możliwe: Komisja Edukacji wyraziła taka zgodę na ostatnim posiedzeniu.

B. Stępień – Solidarność'80 -  poinformowała, że w jej szkole rodzice 5-latków (13 osób) zostali odprawieni z kwitkiem w wyniku decyzji WOś: pierwotnie była decyzja o utworzeniu jednego oddziału zerowego: szkoła miała 7 wniosków w systemie + 7 wniosków złożonych po terminie. Wydział Oświaty podjął w tym momencie decyzję o zamknięciu oddziału zerowego. Propozycja Wydziału była taka, by 1 dziecko przekazać do SP14 (5 km od naszej szkoły), 5 dzieciom zaproponowano szkołę w Skolwinie (4 km od nas), 1 dziecko miało czekać w zawieszeniu. Po kilku dniach zapadła kolejna decyzja o powrocie dziecka z SP14 i oddaniu ich dokumentów. Potem "na telefon" przyszła decyzja o otwarciu oddziału. Dyrektor dostał propozycję, by te dzieci ściągać z powrotem do szkoły na ul. Dąbrówki. Warunek był jeden: jeśli uda się odzyskać tą 13-tke to szkoła dostanie ten oddział. Pracownikom udało się skompletować 13-osobową grupę, jednak to co przeżyliśmy, zmienne decyzje i huśtawka nastrojów, sposób w jaki to się działo, traktowanie nauczycieli i rodziców, jest karygodne. Nie można w te sposób postępować.

L. Rożek – wyjaśniła, że podczas naboru do tej placówki system elektroniczny wykazał 7 dzieci do oddziału. Dlatego też nie zorganizowano go dla tak małej grupy dzieci. Dyrektor dostała projekt zadań rzeczowych, nabór trwa do końca sierpnia, decyzję są podejmowane do ostatniego dnia. Zgodnie z ustawą dyrektor szkoły robi listę dzieci, które nie dostały miejsca w szkole. Dyrektor poinformowała o 7 dzieci, które nie dostały tych miejsc. P. Rożek cały czas była z nią w kontakcie, prosząc o zorganizowanie 10-osobowej grupy tak, by można było otworzyć dla nich oddział. Dyrektor Wydziału Oświaty wyraziła zgodę na takie rozwiązanie. W tej chwili do tego oddziału zapisują się kolejne dzieci. Jest to najmniej liczny oddział w całym Szczecinie.


Ad. pkt. 4.
6-latki w szkołach.


L. Rożek - przekazała informację nt. liczby 6-latków w szkołach. W roku 2014/15 utworzono 191 oddziałów klas I, w szkołach podstawowych jest 1833 6-latków i 2586 7 - latków.  Łącznie uczniów klas I jest 4419, a liczba wydanych odroczeń wynosi 286.

S. Biertan – zapytała, gdzie dziecko realizuje "zerówkę jeśli ma odroczenie poradni i nie idzie do 1. klasy?

L. Rożek – wyjaśniła, że niekoniecznie odbywa się to w tej samej placówce. Może się zdarzyć, że dyrektor informuje Prezydenta o braku miejsc w "zerówce" i Prezydent wskazuje miejsce w innej placówce.

M. Liktoras – zapytała na ile jesteśmy przygotowani na odroczenia, które teraz wpłyną?

L. Rogaś – zapewniła, że na ten cel są pozostawione rezerwy. Dodatkowo niektórzy dyrektorzy, mając wiedzę od rodzica że czeka na takie orzeczenie, rezerwują miejsca w swoich zerówkach.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła do wiadomości treść pisma Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w spr. wyposażenia wykorzystywanego w procesie szkolenia kadr morskich w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW (załącznik nr 4 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/05/07
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2015/05/29 12:03:50
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2015/05/29 12:03:50 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/05/07 12:36:06 Nowa pozycja