PROTOKÓŁ NR 0012.4.68.2016
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 17 LISTOPADA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał:
• 229/16 - sprzedaży w drodze bezprzetargowej zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Goleniowskiej 65 • 230/16 - wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej zabudowanej, będącej własnością Gminy Miasto Szczecin, położonej w Szczecinie przy ul. Pomorskiej 104, stanowiącej działkę nr 18/13 z obrębu 4065 • 231/16 - wyrażenia zgody na udzielnie bonifikaty od cen netto nieruchomości gruntowych sprzedawanych w trybie bezprzetargowym na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych • 232/16 - przyznania pierwszeństwa w nabyciu garaży • 233/16 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Niebuszewo 2” w Szczecinie • 234/16 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Żelechowa-Bogumińska” w Szczecinie • 235/16 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu „Warszewo - Dzierżonia” w Szczecinie |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia w dniu 3 listopada 2016 r. został przyjęty w wyniku głosowania: za-8, przeciw-0, wstrzym.-0.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał:
• 229/16 - sprzedaży w drodze bezprzetargowej zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Goleniowskiej 65
Wprowadzenia dokonała Maria Latkowska Dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.
Radny Witold Dąbrowski powiedział, że wartość metra kwadratowego jest trzy razy mniejsza nić cena w śródmieściu. Dodał, że w 2011 r. za metr kwadratowy proponowano 210 zł. Poprosił o informacje nt. aktualnych wycen za wieczyste użytkowanie.
Maria Latkowska odpowiedziała, że zgodnie z wyceną rzeczoznawcy koszt metra kwadratowego to prawie 189 zł.
Radna Grażyna Zielińska zapytała kto występuje o tę dzierżawę.
Maria Latkowska odpowiedziała, że wnioskodawca.
W wyniku głosowania: za-6, przeciw-1, wstrzym.-1 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały. Radna Grażyna Zielińska zagłosowała przeciw.
• 230/16 - wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej zabudowanej, będącej własnością Gminy Miasto Szczecin, położonej w Szczecinie przy ul. Pomorskiej 104, stanowiącej działkę nr 18/13 z obrębu 4065
Wprowadzenia dokonała Maria Latkowska Dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.
W wyniku głosowania: za-8, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
• 231/16 - wyrażenia zgody na udzielnie bonifikaty od cen netto nieruchomości gruntowych sprzedawanych w trybie bezprzetargowym na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych
Wprowadzenia dokonała Maria Latkowska Dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.
W wyniku głosowania: za-9, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
• 232/16 - przyznania pierwszeństwa w nabyciu garaży
Wprowadzenia dokonała Małgorzata Waszak Zastępca Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomościami. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.
W wyniku głosowania: za-9, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
• 233/16 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Niebuszewo 2” w Szczecinie
Wprowadzenia dokonał Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin. Powiedział, że zmiany w mpzp zlokalizowane są w różnych częściach osiedla. Dodał, że m.in. na wniosek Wydziału Sportu zmienia się sposób użytkowania terenu, tak aby mogło powstać Centrum Sportu przy ul. Bandurskiego. Projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem omówiła Anna Nawacka – Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta. Powiedziała, że zmiany dotyczą 8 obszarów. 1) Teren ul. Bandurskiego – Kresowa – Warcisława. Powiedziała, że plan umożliwia budowę nowego kompleksu sportowego według koncepcji zagospodarowania terenu, na wniosek Wydziału Sportu UM Szczecin. Dodała, że na terenie znajdują się boiska treningowe, kompleks garaży blaszanych. Plan odstępuje od obowiązku sytuowania parkingu samochodowego w północno-wschodniej części terenu. Dodała, że ustalenie wynikało z potrzeby zapewnienia miejsc postojowych dla terenu boiska sportowego po wschodniej stronie ul. Bandurskiego. Powiedziała też, że Miasto rozważa możliwość likwidacji boiska i budowę nowych obiektów na terenie po zachodniej stronie ulicy. Plan odstępuje od wyznaczania obowiązującej linii zabudowy i dopuszcza lokalizację jednego obiektu stacji paliw, a także zmienia przeznaczenie terenu z pompowni wody na zabudowę usługową. Na ostatnim wymienionym terenie funkcjonuje już myjnia samochodowa. Dodała, że jest to wniosek Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Radny Jan Posłuszny zapytał dlaczego wpisujemy w tym obszarze stację benzynową, na którą tam nie ma miejsca. Dodał, że po co dopuszczać taką możliwość, skoro nie będzie to realizowane. Powiedział, że ma wielkie wątpliwości co do zasadności wpisywania na tych gruntach stacji paliw.
Anna Nawacka – Górzeńska przeszła do omawiania obszaru 2) zlokalizowanego u zbiegu ulic: Przyjaciół Żołnierza i Warcisława na terenie Starej Cegielni. Powiedziała, że plan dopuszcza przebudowę parterowego budynku. Dodała, że na terenie znajdują się obiekty usługowe, w tym obiekt handlowy Biedronka. Plan utrzymuje przeznaczenie terenu dla usług, zgodnie z aktualnym zagospodarowaniem 3) obszar to teren ulic Sosnowej i Krasińskiego. Plan zmienia zapisy dotyczące obsługi komunikacyjnej zespołu zabudowy jednorodzinnej, w tym nieruchomości położonej przy ul. Sosnowej 29, na wniosek właściciela nieruchomości. 4) plan zmienia linię zabudowy, na wniosek użytkownika działki położonej ul. Sosnowej 6e. Plan utrzymuje przeznaczenie terenu dla usług, zgodnie z obowiązującym planem.
Marek Duklanowski zapytał ile kondygnacji może mieć budynek, który zostanie wybudowany w tym miejscu. Zapytał również jaka jest wysokość skarpy i jakie są różnice rzędnych.
Anna Nawacka – Górzeńska odpowiedziała, że maksymalna zabudowa terenu to 60% i 2 kondygnacje do 16 m.
Ilona Łabno Kierownik Zespołu Urbanistycznego Północ w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta uzupełniła informację. Powiedziała, że aktualnie jest 16 m i to się nie zmienia.
Grażyna Zielińska zapytała czy zmiana linii zabudowy może dopuszczać budowę w górę.
Anna Nawacka – Górzeńska odpowiedziała, że tak oraz kontynuowała omawianie projektu. Przeszła do obszaru 5) zlokalizowanego przy ul. Warcisława. Powiedziała, że plan dopuszcza zachowanie i odbudowę garaży murowanych, znajdujących się w terenie przeznaczonym dla drogi publicznej, na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom”. Obszar 6) zlokalizowany w rejonie ul. Barlickiego i Daszyńskiego. Powiedziała, że plan zmienia linie zabudowy, na wniosek użytkownika działki położonej przy ul. Barlickiego 30. Plan utrzymuje przeznaczenie terenu dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zgodnie z aktualnym zagospodarowaniem.
Grażyna Zielińska wyraziła wątpliwość w kwestii umożliwienia zbliżenia budynków.
Anna Nawacka – Górzeńska odpowiedziała, że jest to zabudowa jednorodzinna i to jest jeden przypadek, gdzie złożono wniosek. W tym wnioskowanym miejscu stoi aktualnie blaszany garaż, a właściciel nieruchomości chciałby w tym miejscu postawić garaż murowany. Przeszła do omawiania obszaru 7) zlokalizowanego w rejonie ul. Komuny Paryskiej. Powiedziała, że plan dopuszcza zagospodarowanie części terenu zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej na miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Dodała, że docelowa przebudowa ulicy Komuny Paryskiej wywołuje potrzebę likwidacji istniejących parkingów służących okolicznym mieszkańcom. W zamian planowana jest budowa nowych miejsc postojowych w granicach nieruchomości SM „Wspólny Dom”, która wystąpiła z wnioskiem o zmianę planu. Obszar 8) to teren ZWiK’u przy ul. Warcisława 29. Powiedziała, że plan dopuszcza wydzielenie z terenu położonego przy Warcisława 29, działki dla istniejącego budynku z przeznaczeniem na cele usług, na wniosek Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Szczecinie. Plan pozwoli na dostosowanie rozgraniczeń terenów do stanu po przebudowie ulicy Warcisława. Dodała, że plan generalnie utrzymuje przeznaczenie terenu dla pompowni i zbiornika wody, zgodnie z obecnym użytkowaniem.
Marek Duklanowski powiedział, że łączy się kilka drobnych części na jednym obszarze i zmienia plan. Część z nich jest mocno kontrowersyjna, np. obszar 4), gdzie ustanowić mamy nieprzekraczalną linię zabudowy na 16 m. Dodał, że nie podoba mu się ten plan.
Witold Dąbrowski zapytał o obszar 1), na którym aktualnie są garaże blaszane. Zapytał ile ich tam jest. Dodał, że po ich zlikwidowaniu i przeznaczeniu terenu pod budowę boisk będzie problem z miejscami parkingowymi.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski zaproponował, w związku z kilkoma wątpliwościami do mpzp, aby przegłosować każdą zmianę osobno. I w przypadku uwag, aby BPPM wprowadziło poprawki i z tymi poprawkami plan mógłby być przegłosowany na sesji.
Anna Nawacka – Górzeńska odpowiedziała, że można tak zrobić w przypadku obszarów, które nie będą prowadziły do ponownego jego wyłożenia.
Wobec powyższego Przewodniczący Komisji zapytał o zmiany w poszczególnych obszarach zmienianego mpzp:
1) Wniosek o skreślenie stacji paliw. Wniosek przyjęty przez aklamację. Anna Nawacka – Górzeńska powiedziała, że zostanie skreślony autopoprawką.
2) Bez uwag. Przyjęto przez aklamację.
3) Bez uwag. Przyjęto przez aklamację.
4) Wniosek o szczegółowy zapis wysokości – do 16 m. Wniosek przyjęty przez aklamację. Anna Nawacka – Górzeńska powiedziała, że ww. wniosek zostanie zweryfikowany z wnioskodawcą i w przypadku braku uwag zostanie wpisana proponowana zmiana.
5) Bez uwag. Przyjęto przez aklamację.
6) Bez uwag. Przyjęto przez aklamację.
7) Bez uwag. Przyjęto przez aklamację.
8) Bez uwag. Przyjęto przez aklamację.
W wyniku głosowania: za-9, przeciw-0, wstrzym.-1 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały z wniesionymi poprawkami.
• 234/16 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Żelechowa - Bogumińska” w Szczecinie
Wprowadzenia dokonała Anna Nawacka – Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.
W wyniku głosowania: za-8, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
• 235/16 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu „Warszewo - Dzierżonia” w Szczecinie
Wprowadzenia dokonała Anna Nawacka – Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.
W wyniku głosowania: za-8, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Czapiewska Główny Specjalista BRM | Władysław Dzikowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/11/10
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Czapiewska
- dnia:
- 2016/11/28 09:29:56
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Czapiewska | 2016/11/28 09:29:56 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2016/11/18 10:49:42 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2016/11/10 09:04:42 | Nowa pozycja |