przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.6.87.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 25 STYCZNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Rafał Niburski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Dom Kultury Klub 13 Muz - prezentacja działalności i plany na przyszłość.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 18.01.17 przyjęto w głosowaniu: za – jednomyślnie.


Ad. pkt. 3.
Dom Kultury Klub 13 Muz - prezentacja działalności i plany na przyszłość.


W. Kulpa – Dyrektor Klubu 13 Muz – przedstawił prezentację stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu.

M. Jacyna - Witt – powiedziała, że pewne działania mogą być realizowane, jeśli będą pieniądze. Przypomniała, że budżet instytucji pozostaje bez zmian. Zapytała, czy p. dyrektor będzie występował o dodatkowe środki, by zrealizować tak ambitny program? Radna powiedziała też, że przedstawiony program to powrót do prawdziwego domu kultury w centrum. Z dużym zainteresowaniem przysłuchiwała się pomysłom inwestycyjnym. Zapytała, skąd pomysł na modernizację tego budynku? Jaki będzie zakres tego remontu?

K. Soska – Zastępca Prezydenta Miasta – przypomniał, że sytuację na naszym rynku kulturalnym znacznie zmieniło powstanie Trafostacji Sztuki - instytucji dedykowanej sztuce współczesnej. Stąd pomysł na pójście w stronę uniwersalnego domu kultury w centrum miasta. Tam się mają nie zamykać drzwi. Dla dzieci, dorosłych i seniorów ma być b. szeroka oferta. Organizacja takiej kultury wbrew pozorom jest tańsza: nie przyciąga gwiazd, nie generuje b. drogich prezentacji. Te działania, które zaproponował dyr. Kulpa, wpisują się w tą wizję. Nawiązując do planów inwestycyjnych powiedział, że temu miejscu potrzebna jest modernizacja. W tym roku zmodernizowano elewację. To będzie podlegało normalnej procedurze, dyrektor będzie składał wnioski, które będą poddane dyskusji w momencie tworzenia budżetu na kolejny rok. Konieczne jest wyremontowanie całego obiektu, z myślą o dostosowaniu do zaplanowanych funkcji. Można to robić stopniowo.

M. Jacyna - Witt – zapytała, co będzie w piwnicy 13 Muz?

K. Soska – przypomniał, że to są pomieszczenia wynajęte. Trzeba sprawdzić zapisy umowy. Decyzje są w wyłącznej kompetencji dyrektora. Z dzisiejszej prezentacji wynika, że jest tam pewna płaszczyzna do współpracy.

G. Zielińska – zapytała, czy przedstawiony program: czy jest na rok?

W. Kulpa – powiedział, że program jest na 4 lata. Wiele wydarzeń będzie realizowanych rytmicznie, systematycznie.

G. Zielińska – powiedziała, że jest mile zaskoczona prezentacją, która pokazała, że w 13 Muzach każdy odbiorca kultury coś dla siebie znajdzie.

W. Dorżynkiewicz – zapytał o doświadczenie dyr. Kulpy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych: ile tych środków udało się pozyskać na działania związane z kulturą? Poprosił też o informacje nt. zaplanowanych wydarzeń – ile osób rocznie skorzysta z oferty 13 Muz? Przypomniał też, że w ub. roku złożone zostało kilkanaście wniosków na dofinansowanie – czego dotyczyły? Jeśli zostaną pozyskane, to czy te cele będą realizowane? Zapytał także, co dalej będzie z Frygą?

U. Pańka – zapytała, czy planowane są odwołania pracowników, zamiana bądź redukcja etatów, wypowiedzenie umów? Zapytała też, czy p. Kulpa nadal pozostaje przewodniczącym Stowarzyszenia „Szczecin dla pokoleń”? Powiedziała też, że bardzo się cieszy z planów remontowych, przypomniała, że na każdej komisji zabiega o zwiększenie środków na ten cel. Martwi się jednak, że w tych samych finansach trzeba będzie wybierać między zadaniami. Zapytała, czy planowane jest zwiększenie budżetu kultury?

W. Kulpa – powiedział, że pracując przez wiele lat w kulturze potrafi dobrać skuteczną, pewną kadrę. Pracowników 13 Muz zna, zna ich dokonania, sporo z nich jest b. wartościowych i na tej bazie będzie budował zespół. Na zastępcę powołał p. Olędzką – osobę b. kompetentną, znającą 13 Muz. Niezależnie od tego wykruszają się osoby z działu programowego lub PR-owego i w to miejsce będą zatrudniane nowe osoby. Zapewnił, że nie ma żadnych zwolnień, wyrzucania pracowników. Większość pracowników zostaje. Powiedział też, że od grudnia nie jest prezesem Stowarzyszenia, zawiesił też działalność gospodarczą oraz prezesowanie w Szczecińskiej Ofensywie Kulturalnej. Odpowiadając na pytania radnego Dorżynkiewicza przypomniał, że nie miał możliwości wpływania na budżet i aplikowania o fundusze wg. swojego programu i zamysłu. Złożono 10 wniosków do ministerstwa i wszystkie mieszczą się w przedstawionym przez niego programie. Wyniki będą prawdopodobnie do końca styczna. W tej chwili pisane są kolejne wnioski, na temat kolejnych projektów (wymiana polsko-niemiecka, język ojczysty itp.). Wiele punktów programowych zostało wniesionych przez współpracujące stowarzyszenia i fundacje, które pozyskują swoje środki. Nawiązując do pytania o Frygę powiedział, że sprawa jest w sadzie. Czekamy na rozstrzygnięcie. Odpowiadając na pytanie dot. ilości uczestników planowanych wydarzeń powiedział, że w strategii są zapisy, można to zsumować. Najbardziej zależy mu na tym, by drzwi były ciągle otwarte. By przychodziły dzieciaki i seniorzy. Podsumowanie będzie można zrobić na koniec roku. Odpowiadając na pytanie dotyczące doświadczenia w pozyskiwaniu funduszy – przypomniał, że jako stowarzyszenie pozyskiwali i rozliczali środki z Miasta, Urzędu Marszałkowskiego. Ale i robił kulturę za własne pieniądze. To jest najtrudniejsze – na własne ryzyko i z sukcesem. Pozyskiwał środki od firm, z biznesu, co pozwalało na organizowanie niekiedy i 150 wydarzeń w roku.

A. Stankiewicz – Dyrektor Wydziału Kultury – przypomniała, że w celu pozyskania środków inwestycyjnych dyrektor musi złożyć wniosek, by wszedł on w procedurę budżetową. Dokumentacja budowlana jest przygotowana, poprzednia dyrekcja jednak nie złożyła takich wniosków. Plan będzie rozłożony na lata. Jeśli udałoby się znaleźć środki już w tym roku – zostaną przeznaczone na doposażenie. W kolejnych latach będziemy myśleć o remoncie poszczególnych pomieszczeń. Środki na dotację podmiotową będą rozpatrywane w kontekście kolejnych lat.

P. Bartnik – uznał, że ograniczenia budynku uniemożliwiają te wszystkie rzeczy, które zaplanował p. dyrektor. Budynek jest malutki. Będzie b. trudno zrealizować tam ten program. Przypomniał, że w tym budynku funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego. Może po wybudowaniu nowej siedziby Teatru Współczesnego i po przejęciu przestrzeni galerii, byłaby możliwość oddechu dla klubu. Uznał też, że ruszenie restauracji na dole nie ma sensu. Musi być takie miejsce. To nie będzie przecież Pałac Młodzieży. Tam przyjdą przecież także i dorośli ludzie.

S. Biernat – powiedziała, że cieszy się z tego, że w programie znalazło się miejsce dla osób niepełnosprawnych. Zapytała, czy w planach modernizacji jest winda? Osoby niepełnosprawne muszą jakoś dostać się na wyższe kondygnacje.

W. Kulpa – zapewnił, że w planach jest winda i przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

M. Gadomska – zapytała, ile z tych propozycji jest nowych? Ile jest kontynuacją dotychczasowych działań klubu? Jak daleko są posunięte rozmowy, by te propozycje wprowadzić w życie?

W. Kulpa – powiedział, że projekty kontynuowane to „Kontrapunkt” i „Tworzę się” oraz, w okrojonej skali, sztuki wizualne. Pozostałe propozycje to nowość w programie Klubu 13 Muz. Te rzeczy są w większości już przygotowane. Pewne punkty w lutym wejdą już w fazę realizacji.

J. Kimber –Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury – przypomniała, że Gmina Miasto Szczecin podpisuje umowę z dyrektorem, powierza mu obowiązki i na tej podstawie jest przygotowany 4-letni program. Co roku dyrektor ma prawo go aktualizować, o czym Wydział będzie na bieżąco informować.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Rafał Niburski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/01/19
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2017/02/09 08:32:10
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2017/02/09 08:32:10 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/01/19 09:35:37 Nowa pozycja