przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/6/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 15 STYCZNIA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Informacja nt.rozwiązań parkowania wokół SP Nr 16 w Szczecinie.
4. Informacja nt. składowiska odpadów na terenie po byłym UNIKONIE.
6. Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora ZDiTM.
Rozpatrzenie skargi na niezałatwienie w terminie wniosku skierowanego do Prezydenta
w sprawie nakazania właścicielowi działki oczyszczenia jej z gruzu.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja  wyniku głosowania : za- 7, wstrzym.- 1 przyjęła protokół z posiedzenia komisji  w dniu  8 stycznia br.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt.rozwiązań parkowania wokół SP Nr 16 w Szczecinie.


Przewodniczący Komisji  p. M. Duklanowski– dokonał  wprowadzenia do tematu  mieszkańcy domów przy ulicy Chobolańskiej w Szczecinie protestują przeciwko kierowcom, którzy nieprawidłowo parkują przy Szkole Podstawowej nr 16. Niektórzy rodzice odwożący swoje dzieci do szkoły zatrzymują się jak najbliżej szkoły, blokując jednocześnie chodnik lub wjazdy do posesji. Mimo znaków zakazu postoju i zatrzymywania się, rano i po południu przy szkole każdy kawałek pobocza i chodnika zostaje wykorzystany przez kierowców. Zdarza się nawet, że rodzice stają na przejściu dla pieszych czy zastawiają wjazdy na posesję i do garaży. Warto dodać, że ul. Chobolańska od skrzyżowania z ul. Poronińską jest jednokierunkowa, o czym świadczy znak drogowy. Jednak fakt ten jest często ignorowany przez osoby podjeżdżające do szkoły, co powoduje dodatkowe zagrożenie dla innych. Szkoła ma miejsca parkingowe, otwarto też teren od strony hali sportowej. Ale rodzice nie chcą korzystać z takiego sposobu rozwiązania, prosi p. M. Charęzę o przedstawienie swoich propozycji w zakresie rozwiązania problemu.

p. M Charęza –przedstawił prezentację audiowizualną nowej organizacji ruchu. Zmiany organizacji ruchu spowodują zawężenie jezdni  a to da tylko 6 miejsc parkingowych. Potrzebne jest systematyczne bezwzględne   egzekwowanie prawa. Wprowadzenie zakazu postoju a nie zatrzymywania, spowoduje,  iż rodzice  w ogóle nie mogą się zatrzymać i wysadzić dziecka (projekt stanowi załącznik nr 3  do protokołu).

Radny M.  Wilkocki - mieszkańcy postulowali o  nowe miejsca parkingowe, jeżeli się  nie da go wykonać  to wnoszą o otworzenie parkingu szkoły, dla potrzeb rodziców. Sytuacja jest napięta dochodzi do rękoczynów, wjazdy mieszkańców są zastawiane.

p. Długosz Kierownik w SP nr 16 -  szkoła ma ponad 1 tysiąc uczniów, jako szkoła starają  się przeprowadzać akcje prewencyjne, propagujące dzień bez samochodu zwłaszcza jak są imprezy szkolne. Został  uruchomiony parking z tyłu szkoły  dla rodziców.  Teren z tyłu  jest  nieogrodzony, należy do szkoły. Jest brama wjazdowa gotowy przejazd, ale nie mają funduszy na wykonanie parkingu.

M. Charęza- rano nikt nie wjedzie na parking ;  parking można zrobić, wtedy  kiedy są wywiadówki lub dodatkowe zajęcie sks-y. Wizytował teren kilka razy.

M. Kasznia- myśląc o rozwiązaniu problemu  parkowania w tym rejonie, musimy wziąć pod uwagę kilka  rozwiązań: min. budowę kilku miejsc postojowych, co  uwolni  miejsca na parkowanie typu  Kiss&Ride. Jako przykład podała ul. Jagiellońską, gdzie zastosowano tego typu rozwiązanie. Ważnym elementem jest uświadamianie rodziców w zakresie parkowania wokół tej szkoły.

Radny  Ł. Tyszler-  tam jest parking w okolicy;  kolejny  nie rozwiąże problemu parkowania porannego, czy nie zasadne jest  wymalowanie dodatkowych  miejsca  dla  krótkiego postoju ; zrobienia akcji prewencyjnej SM przez jeden tydzień (bez mandatów).     

Radna G. Zielińska- prosi o podanie  kosztorysu  dla dwóch miejsc parkingowych?

p.M. Charęza- to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy.

 Radna G. Zielińska- czy warto inwestować te środki w budowę kilku miejsc parkingowych,  popiera wykonanie parkingu na terenie wskazanym przez szkołę. Taka sama sytuacja jest na Pogodnie, zanim podejmiemy decyzję chce znać kosztorys zmian.

Radny J. Posłuszny- zgadza się, iż budowa 2-3 miejsc  parkingowych nie rozwiąże problemu parkowania. Jeszcze gorsza sytuacja z parkowaniem odbywa się w Sp nr 7. W przypadku omawianej sytuacji w działania winna zaangażować się szkoła, aby kierować ruchem od godz. 7.30-8.00. Nic innego nie zrobimy, budowa poniemiecka, wąskie przejście.

Radny J. Stopyra-  wchodzimy w kompetencje Prezydenta – prosi o oficjalne stanowisko Prezydenta m. Szczecina. Wtedy powrócimy  do sprawy, parkowanie w rejonie ul. Chobolańskiej nie jest jednostkowym problemem.

Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski- na kolejnym posiedzeniu zaproponuje skierowanie stanowiska do Prezydenta m. Szczecina, w którym  musimy zawrzeć  wniosek o skoordynowanie działań miasta w zakresie poprawy organizacji ruchu przed szczecińskimi szkołami, mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniów. Uważa, iż należy przeprowadzać systematyczne akcje prewencyjne przez Straż Miejską, opracować i wdrożyć  ulotkę reklamową dla rodziców. Jednocześnie powinniśmy wnieść o przeznaczenie środków na  zaangażowanie szkoły SP Nr 16 w zagospodarowanie terenu na  parking. Jednocześnie korzystając z obecności kierownika p. M. Charęzy przekazał mu wnioski radnych p. R. Stankiewicza i M. Wilkockiego dot. organizacji ruchu na terenie m.Szczecina (stanowią załącznik nr 4 i 5 do protokołu).  


Ad. pkt. 4.
Informacja nt. składowiska odpadów na terenie po byłym UNIKONIE.


Dyrektor Wydziału Utrzymania Czystości i Porządku p. P. Adamczyk-  w ubiegłym roku firmie ECOWINGS, cofnięto  zgodę na prowadzenie  działalności odpadów na terenie po byłym UNIKONIE. Podmiot otrzymał od syndyka wypowiedzenie umowy, niestety pozostawił w hali odpady. Miasto wystąpiło do syndyka we wrześniu ubiegłego roku z zapytaniem  co zamierza zrobić w tej sytuacji, odpowiedź była taka, iż szuka regresji do podmiotu. Miastu nie pozostanie nic innego jak rozpoczęcie postępowania administracyjnego do zobowiązania właściciela terenu, aby niezwłocznie przekazał odpady do utylizacji. Kontrola przeprowadzona w marcu  przez  WIOŚŚ  wykazała,  że nie ma odpadów komunalnych. Nie zmienia to sytuacji, iż pozostała duża ilość odpadów, z którą będzie borykał się syndyk.

Radny M. Duklanowski- plusem jest to,  iż nie były to odpady komunalne; a gruz i tworzywa sztuczne. Finał jest w miarę zadowalający dla miasta. Niestety  mieliśmy rację, iż firma miała  kłopoty. „Stety” bo nie  zostaliśmy z odpadami na terenie gminnym. Przekazał podziękowania mieszkańców w zaangażowanie sprawy.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora ZDiTM.
Rozpatrzenie skargi na niezałatwienie w terminie wniosku skierowanego do Prezydenta
w sprawie nakazania właścicielowi działki oczyszczenia jej z gruzu.


Komisja w wyniku głosowania; za - 6 (jednogłośnie) uznała za zasadną  skargę na działania Dyrektora ZDiTM  - postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Komisja w wyniku głosowania : za - 6 (jednogłośnie) uznała skargę za zasadną na niezałatwienie w terminie wniosku skierowanego do Prezydenta
w sprawie nakazania właścicielowi działki oczyszczenia jej z gruzu - postępowanie wyjaśniające plus skarga stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
 


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W sprawie remontu ul. Libelta wyjaśnienie na wniosek radnych złożył p.M. Przepiera Dyrektor BS-  wspomniał, że budowa uliczki Libelta zgłaszana była do budżetu obywatelskiego. Projekt został odrzucony, ale mieszkańcy uzasadniali, że inwestycja jest bardzo potrzebna ( pisma pojawiały się od roku 1974). Radni zgodzili się w budżecie przekazać fundusze na projekt. Na dodatek projekt jest prosty do zrealizowania jeszcze w tym roku. Większy problem byłby ponoć w innych częściach Pogodna, gdzie inwestycję poprzedzają uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Radny M. Duklanowski-  zaproponował, by ZDiTM wstrzymał się z ogłoszeniem przetargu na wykonanie prac ( zawęzić projekt tylko do realizacji zadania wokół domków jednorodzinnych).

Radna G. Zielińska– jako miasto mamy wybór: czy przekazać pół miliona złotych na ścieżkę wzdłuż ogródków działkowych, czy wydać te pół miliona na remont rozpadającego się chodnika na ul. Krasickiego, którym poruszają się do pobliskiego ośrodka niepełnosprawni.

p.M. Przepiera – takie działanie jest niemożliwe, bo wymagałoby na nowo projektowania i zdobywania pozwoleń.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/01/09
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/02/06 11:35:46
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/02/06 11:35:46 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/20 13:50:59 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/09 13:09:21 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/09 12:41:54 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/09 12:37:42 Nowa pozycja