przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.90.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 23 MARCA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 11:30
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
2. Opinia w sprawie projektu uchwały nr 55/17 dot. zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin ( w części wspólnej z KBiM).
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję o numerach:
53/17 - utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą "Szczecińskie Inwestycje Miejskie" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie
60/17 - wykazu kąpielisk na terenie Gminy Miasto Szczecin
61/17 - zmieniająca uchwałę w sprawie likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. "Zakład Usług Komunalnych" w celu utworzenia jednostki budżetowej pn. "Zakład Usług Komunalnych"
62/17 - zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na okres od 01 maja 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r.
63/17 - zwolnienia z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za- 7, wstrzym.- 1 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 16 marca br. bez uwag.


Ad. pkt. 2.
Opinia w sprawie projektu uchwały nr 55/17 dot. zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin ( w części wspólnej z KBiM).


projekt uchwały 55/17 w sprawie zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin,

J. Bondar Architekt Miasta–  dokonał wprowadzenia do tematu, przedłożony projekt uchwały dotyczy aktualizacji Lokalnego Program Rewitalizacji dla Miasta Szczecin, przyjętego uchwałą w roku 2010r. Zmiany wynikają ze złożonych wniosków o ujęcie w  programie projektów planowanych do realizacji przez spółki miejskie, m.in.: STBS, TBS "Prawobrzeże" oraz wniosków, które wpłynęły do Urzędu Miasta Szczecin w zakresie objętym obszarem rewitalizacji. Celem strategicznym planowanych działań jest zrównoważony rozwój obszaru jako zasadniczej części  wielkomiejskiej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej, plan obejmuje cele szczegółowe: przeciwdziałanie marginalizacji i ograniczenie patologii społecznych;  aktywizację i integrację lokalnych społeczności; ożywienie gospodarczo-ekonomiczne;  poprawę warunków mieszkaniowych.

Przewodniczący Komisji BiM   W. Dzikowski- jest zadowolony z wprowadzenia projektu uchwały bowiem, pozwoli ona inwestorom na realizacje inwestycji.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski-  zapytał  o sposób przedstawienia wskaźników użytych we wnioskach aplikacyjnych (ich aktualizację). Jego zdaniem przedłożony projekt uchwały nie przyniesie poprawy w zakresie rewitalizacji, miasto traktuje rewitalizację jako remonty. Wykonanie nowego chodnika, to rewitalizacja. Wyraz tego daje w zmienianym obecnie Lokalnym Programie Rewitalizacji, który w dużej mierze jest tylko zbiorem przewidzianych inwestycji - a to wymiany pieców, a to zrobienia jakiejś "open library" dla mieszkańców w 5-gwiazdkowym hotelu, a to czymś tam innym.

Radna M.Jacyna-Witt-prosi o informację  jak chcą zrewitalizować obszary zdegradowane przekazane do TBS-ów i STBS-ów, ZBiLK-u.  Gdy zaproponowała, aby nowy budynek Teatru Współczesnego wybudować na zapleczu al. Wojska Polskiego  w celu rewitalizacji tego obszaru w miejscu byłej szkoły "Maciusia", to kilka osób, w tym dyrektor teatru stwierdził, że miejsce zbyt mało reprezentacyjne a otoczenie kiepskie.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski-prosi o pokazanie na sesji informacji:  kryteria brzegowe rewitalizacji, co dla mieszkańców, „ Rewitalizacja Razem”, czy wszystkie lokale są zajęte? Kwartał  23, 33 i 40  ile osób zamieszkuje?

Radny H. Jerzyk- czy prywatni posiadacze nieruchomości z tego tyłu mogą uzyskiwać pomoc?

J. Bondar- na zachód od Wojska Polskiego są kwartały w gestii TBS Prawobrzeże, ZBiLK-u i STBS. Firmy te w sposób metodyczny, schematyczny stosują rewitalizację kwartałów, one pozyskują środki z RPO. Obecnie jest pełno wniosków od TBS-ów. Radnemu M. Duklanowskiemu odpowiedział, iż przygotuje taką informację, kwestia wskaźników i wiarygodności inwestorów prywatnych, mamy doczynienia z dobrze przygotowanymi wnioskami, nie może być negowana wiarygodność na etapie realizacji, inwestorzy przed bankami muszą się wykazać wiarygodnością swoich  wskaźników.

głosowanie projektu uchwały Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa: za- 2, przeciw- 2, wstrzym.- 2 (głosem Przewodniczącego Komisji „za”).

głosowanie projektu uchwały: Komisja Gospodarki  Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska: za- 4, przeciw- 3, wstrzym.- 1


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję o numerach:
53/17 - utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą "Szczecińskie Inwestycje Miejskie" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie
60/17 - wykazu kąpielisk na terenie Gminy Miasto Szczecin
61/17 - zmieniająca uchwałę w sprawie likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. "Zakład Usług Komunalnych" w celu utworzenia jednostki budżetowej pn. "Zakład Usług Komunalnych"
62/17 - zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na okres od 01 maja 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r.
63/17 - zwolnienia z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej


projekt uchwały 53/17 - utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą "Szczecińskie Inwestycje Miejskie" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie

Zastępca Prezydenta M. Przepiera– wszyscy wiemy, że inwestycje nie są prowadzone tak jak trzeba, mamy wrażenie ze niedomagamy w tej sferze. Pojawiła się jedna z propozycji prowadzenia inwestycji na wzór innych miast: powołanie spółki do prowadzenia inwestycji miejskich. Zależy im na wprowadzeniu elementu integracji, lepszej kontroli efektywności, oraz wynagradzania. Spółka „Szczecińskie Inwestycje Miejskie” ma  przejąć obowiązki Wydziału Inwestycji Miejskich oraz innych komórek magistratu. Celem spółki jest wykonywanie inwestycji na rzecz Gminy Miasta Szczecin związanych z budowaniem, rozbudową i przebudową różnych obiektów poprzez zastępstwo inwestorskie, przygotowanie inwestycji lub nadzór nad nimi. 

Radna MM. Herczyńska– czy spółka będzie prowadzić przetargi?

M. Przepiera– tak, także koncepcje, dokumentacje projektowe. Prowadzenie inwestycji, aż po okres gwarancyjny i pogwarancyjny. Pozyskiwanie środków związanych z tymi inwestycjami. Projektowanie (tu powinien być położony szczególny nacisk). Wynagrodzenia muszą być wyższe i będą wyższe.

Radny W. Dzikowski-uchwały nie ma w porządku obrad, ale ma być uzupełniony. Popiera projekt uchwały, jest to dobry wzór. We Wrocławiu jest taka miejska spółka, która się sprawdziła, prezes spółki będzie dobierał sobie ludzi do każdego zadania.

Radny H. Jerzyk- nie widzi innego rozwiązania, ale ta  spółka  powinna zajmować się inwestycją dopiero po zakończeniu przez nas fazy budowania jej koncepcji, jeżeli tą faza będzie się zajmować także spółka, jak jest planowane, to my jako radni nie będziemy mieli na nią żadnego wpływu.  

Radny W. Dorżynkiewicz- czy  radni będą informowani o stanie realizacji inwestycji, rozumie przesłanki powstania spólki ale jako rada tracimy kontrolę nad spółką. Ile przetargów  było realizowanych  przez  WIM ? Czy nie można zmienić jego  struktury, ile pieniędzy kosztuje dziś WIM ile będzie kosztowała będzie spółka?

Radny M. Duklanowski– wielu radnym zabraknie instynktu  samozachowawczego, jeżeli  podejmą uchwałę za utworzeniem tej spółki, nie będzie kontroli ze strony radnych, poza tym wiele inwestycji miejskich nie było prowadzonych przez WIM np. Centrum Żeglarskie realizował Wydział Oświaty. Nie widzi błędów w działalności WIM-u, ale widzi próbę wyprowadzenia zadań na zewnątrz – tak ważnych strategicznie. Z czego będzie się utrzymywać nową spółkę. Doświadczenia pokazują, że spółki realizowały żle inwestycje i jako RM  nie mamy kontroli.

Radny W. Dąbrowski- warto rozważyć powołanie spółki. Czy w statucie spółki można zabezpieczyć rozwiązania kontroli spółki. Pytanie o majątek spółki – czy tylko aport finansowy?

Radny H. Jerzyk-   co dalej  z biurem prowadzącym inwestycje w oświacie.

M. Przepiera– powołanie spółki jest  wyborem pewnej koncepcji, spółka jest narzędziem. Wszystkie remonty oświatowe pozostaną w BIOś ( np. remonty okien, toalety, remont chodnika wokół szkoły,  ale sama  budowa szkoły już nie).  Do spółki nie wyprowadzamy majątku, tworzymy jej kapitał założycielski w wysokości 2,5 mln. zł. w formie aportu. Spółka przedstawi audyt, rocznie spółka potrzebuje 6- 8 mln zł.

W. Dorżynkiewicz- Rada Miasta  podjęła decyzję, żeby Prezesi nie dostawali tak wysokich  premii jednak Prezydent nie dostosował się do tych ustaleń, oświadczając,  że  sprawa dotyczy spółek i RM nie ma  wpływu na ich wynagradzanie.

Komisja w wyniku głosowania : za- 5; przeciw-1 , wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.

 projekt uchwały 60/17 w sprawie  wykazu kąpielisk na terenie Gminy Miasto Szczecin,

 P.Adamczyk Dyrektor WGKiOŚ- ZUK  jako organizator kąpielisk w mieście wystąpił z wnioskiem o umieszczenie następujących kąpielisk w wykazie kąpielisk Gminy Miasto Szczecin: 1. Kąpielisko „Głębokie” ul. ppłk. H. Kupczyka 2, 71-370 Szczecin; 2. Kąpieliska „Dziewoklicz” – ul. F. Krygiera 71-001 Szczecin; 3. Kąpielisko „Dąbie”- ul. Żaglowa 1 70-382 Szczecin. Zgodnie z art. 34a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, ZUK złożył pełny wniosek, a Prezydent Miasta podał do publicznej wiadomości projekt uchwały w sprawie wykazu kąpielisk na terenie Gminy Miasto Szczecin.

Komisja w wyniku głosowania: za:7 (jednogłośnie) przyjęła ww. projekt uchwały.

projekt uchwały 61/17 w sprawie zmiany  uchwały dot.  likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. "Zakład Usług Komunalnych" w celu utworzenia jednostki budżetowej pn. "Zakład Usług Komunalnych

Komisja w wyniku głosowania: za:7 (jednogłośnie) przyjęła ww. projekt uchwały.

projekt uchwały 62/17 w sprawie  zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na okres od 01 maja 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r.,

W. Gil Prezes ZWiK-u- omówił projekt uchwały, poinformował, iż nie wiąże się z żadnymi podwyżkami cen wody dla mieszkańców. Spółka stosuje jednakowe ceny dla wszystkich grup odbiorców. Nie różnicuje ich ze względu na trudności obiektywnego ustalenia współczynników podziału kosztów. Zmianie w stosunku do lat poprzednich uległo nazewnictwo abonentów oraz połączenie abonamentu podstawowego z abonamentem za "wodę ogrodową„ który będzie pobierany przez 12 miesięcy. Ponadto w taryfie uwzględniono stawkę opłat za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków przemysłowych do kanalizacji sanitarnej.

Komisja w wyniku głosowania: za:7 (jednogłośnie) przyjęła ww. projekt uchwały.

projekt uchwały 63/17 w sprawie zwolnienia z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej,

P.Adamczyk- Inspektor Akademicki Straży Ochrony Przyrody wystąpił z wnioskiem o umożliwienie bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej uczestnikom wydarzenia "Wiosenne Sprzątanie Świata - Polska '2017".  Program wydarzenia przewiduje sprzątanie terenów leśnych w rejonie kąpieliska Arkona, pętli tramwajowej "Głębokie", Jeziora Szmaragdowego oraz ul. Chłopskiej (okolice Dębów Krzywoustego). Akcja przeprowadzana jest w dniach 7-8 oraz 21-22 kwietnia br., pod patronatem, m.in. Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Konserwatora Przyrody. Zwolnienie z opłat za przejazdy komunikacją miejską grup dzieci i młodzieży szkolnej wraz z opiekunami wpływa na wysokość dochodów Gminy Miasto Szczecin. Szacunkowy koszt zwolnienia uczestników wydarzenia z ww. opłat wynosi 2.880,00 zł.

Komisja w wyniku głosowania: za:7 (jednogłośnie) przyjęła ww. projekt uchwały.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zapoznała się z treścią pisma przekazanego  do komisji :

  •  z WUiAB stanowiącego   informację na temat stacji bazowych ( komplet dokumentów z  20.03.br. stanowi załącznik nr 5 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/03/17
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/04/06 14:56:14
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/04/06 14:56:14 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/24 15:01:48 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/20 08:33:02 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/17 13:40:45 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/17 09:31:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/17 09:22:28 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/17 09:12:08 Nowa pozycja