przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/13/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 16 MARCA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:30
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 44/15, 45/15, 51/15, 52/15, 53/14, 54/15, 55/15, 58/15, 59/15, 60/15, 65/15).
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 44/15, 45/15, 51/15, 52/15, 53/14, 54/15, 55/15, 58/15, 59/15, 60/15, 65/15).


Projekt uchwały Nr 65/15 w spr. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2015 rok

K. Kacprzyk – Z-ca Dyrektora WZFM - omówiła projekt uchwały szczególną uwagę poświęcając najnowszym zmianom wprowadzonym przez Prezydenta (autopoprawka).

W trakcie dyskusji radni prosili o uszczegółowienie informacji dot:

1/ ad. Trafostacji Sztuki -  ilość odwiedzających, ekspozycje, jakie są  plany placówki na przyszłość?

2/  ad. chodnik ul. Dębogórska/ Grzymińska – jaka jest konkretna lokalizacja?

3/ ad. rondo ul. Miodowa/ Chorzowska – jaka była ilość zdarzeń drogowych po zmianie organizacji ruchu w tym rejonie?

J. Kujath - WGKiOŚ - ad. zakup i montaż naświetlaczy – wyjaśnił, że ich lokalizacja nie została zdecydowana. Po dokonaniu zmian w budżecie wraz z policją urząd wskaże miejsca o największym zagrożeniu.

M. Matias - ad. Centrum Edukacji Zdroje – zapytał, co tam się dzieje, jaka jest koncepcja funkcjonowania Centrum?

J. Kujath – wyjaśnił, że pierwotnie projekt miał być realizowany przy wsparciu RPO. Miasto dostało jednak propozycję współpracy ze schroniskiem "Cuma",  która godzi elementy współpracy, edukacji i noclegów. W związku z tym unieważniono postępowanie przetargowe, uzyskano zapewnienie Urzędu Marszałkowskiego o wyrażeniu zgody na poszerzenie działalności. Ponieważ wiąże się to z pomocą publiczną dofinansowanie z tej strony nie jest możliwe. Z kolei Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska okazał się stroną, która może takie dofinansowanie wykonać. "Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności. Ta propozycja uwzględnia potrzeby mieszkańców. Czekamy na pozwolenie na budowę."

J. Balicka - zaproponowała ostateczne głosowanie nad ww. projektem uchwały po uzyskaniu odpowiedzi na pytania zgłoszone przez radnych.

Propozycja Przewodniczącej Komisji została przyjęta przez aklamację.

Projekt uchwały Nr 51/15 w spr. wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości

zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – 5 (jednogłośnie).

Projekt uchwały Nr 52/15 w spr. zmiany uchwały w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa

D. Brzozowska – Dyrektor WPiOL - omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że w przedstawionej uchwale proponuje się skreślić określenie miejsca punktów poboru opłaty w celu uniknięcia konieczności wprowadzania zmian do niniejszej uchwały w przypadku powstania nowego punktu poboru. Lokalizacja punktów poboru opłaty skarbowej zostanie wprowadzona do umowy zawieranej z inkasentem na podstawie § 5 zmienianej uchwały. Określa się także wynagrodzenie inkasenta na 8% od pobranych i przekazanych organowi podatkowemu kwot opłaty skarbowej.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany w głosowaniu: za – 5 (jednomyślnie).

Projekt uchwały Nr 53/15 w spr. zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy

D. Brzozowska – omówiła projekt uchwały. Podkreśliła, że jest ona narzędziem mającym na celu przeciwdziałanie bezrobociu i łagodzenie jego skutków poprzez wprowadzenie zwolnień w podatku od nieruchomości dla podmiotów zatrudniających nowych pracowników, a konstrukcja tych zwolnień ma zachęcić przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy. Program pomocowy nie przewiduje możliwości zwolnienia z podatku, m.in. nieruchomości zajętych w całości lub w części na stacje paliw, banki, na działalność handlową detaliczną i hurtową, a także powierzchni wynajmowanych przez podatnika innym podmiotom. Celem wprowadzonych ww. ograniczeń, jest przede wszystkim zwiększenie zatrudnienia przez przedsiębiorców prowadzących działalność produkcyjną i usługową. Uchwała będzie obowiązywała do końca 2016 roku, a wielkość środków przewidzianych na udzielenie pomocy na jej podstawie nie powinna przekroczyć 900 tys. złotych rocznie.

M. Matias – poprosił o informacje jak zmniejszą się wpływy finansowe do kasy miasta? Czy jesteśmy w stanie sprawdzić czy dana osoba nadal jest zatrudniona itp.?

Ww. projekt uchwały zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: 6 – za (jednogłośnie),

Projekt uchwały Nr 54/15 w spr. określenia zadań dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na te zadania w roku 2015

A. Ciemniak – WSS – omówił projekt uchwały. Wyjaśnił, że uchwała określa zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz wysokość środków PFRON przeznaczonych na te zadania w roku 2015 w oparciu o zidentyfikowane potrzeby w powyższym zakresie. Na rok 2015 na rehabilitację zawodową
została zaplanowana łączna kwota 1.283.447 zł.  Określa także zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na te zadania.

J.Balicka – prosi o informację ile osób z tego skorzystało w ub. roku z tego projektu.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – 6 (jednomyślnie).

Projekt uchwały Nr 55/15 w spr. zawierania porozumień pomiędzy Gminą Miastem Szczecin a innymi jednostkami samorządu terytorialnego dotyczących zasad prowadzenia oraz udziału w kosztach funkcjonowania pozaszkolnych (pozaprzedszkolnych) punktów katechetycznych

B. Misiak – Dyrektor WOś - omówiła projekt uchwały.

Ww. projekt został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - 5 (jednomyślnie).

Projekt uchwały Nr 58/15 w spr. zasad udzielania stypendiów edukacyjnych uzdolnionym uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Miasto Szczecin i uczęszczającym do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

B. Misiak – omówiła projekt uchwały.

J. Balicka – przypomniała, że Komisja Edukacji odstąpiła od opiniowania ww. projektu m.in. z uwagi na rozbieżności w tekście i tytule uchwały (dot. słów "zamieszkały" i "uczęszczający").

M. Duklanowski – ad. par. 5 opisujący tryb pracy komisji - uznał, że w uchwale powinny się znaleźć zapisy dot. okresu, na jaki jest powoływana komisja, kiedy wygasa mandat członka komisji itp.

B. Misiak – wyjaśniła, że Komisja jest co roku powoływana przez Prezydenta i tak to jest planowane w nowej uchwale.

M. Duklanowski – nie znalazł tych zapisów w omawianym projekcie uchwały.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za-4, wstrzym. - 1, przeciw - 0.

Projekt uchwały Nr 59/15 w spr. zmiany uchwały w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą "Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej" w Szczecinie

E.Słodkowska – Dyrektor BOU - omówiła projekt uchwały. Wyjaśniła, że po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu postępowanie na "Świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym na rzecz Urzędu Miasta Szczecin" i powierzeniu świadczenia usług pocztowych zewnętrznemu operatorowi realizacja usług pocztowych zapisanych w statucie
Miejskiej Jednostki Obsługi Gospodarczej na rzecz Urzędu Miasta jest bezzasadna.

M. Duklanowski – uznał, że z punktu widzenia społecznego jest to niewłaściwe podejście. Radny jest przeciwny temu projektowi oraz usuwaniu tego zapisu ze statutu jednostki, co nie da możliwości powrotu do tego rozwiązania np. gdy Poczta Polska zmieni cennik.

T. Hinc – zgodził się z opinią jw. Uważa, że powinniśmy zachować możliwość powrotu do zatrudniania gońców.

S. Lipiński – Skarbnik Miasta - zgodził się z tym, że zapis powinien być elastyczny.

H.Jerzyk – oświadczył, że nie podoba mu się "drapieżny kapitalizm" i proponowana zamiana. Zauważył także, że kiedyś Poczta Polska była symbolem jakości pracy. Dziś jest odwrotnie. To praca gońców była lepiej oceniania przez mieszkańców.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany negatywnie w głosowaniu: za – 1, przeciw – 4, wstrzym. - 0.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/03/09
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2015/03/23 12:33:08
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2015/03/23 12:33:08 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/03/09 15:06:43 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/03/09 14:51:07 Nowa pozycja