przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.97.2017
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 5 CZERWCA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 15:15
Zakończenie posiedzenia - 18:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Podzamcze-parking, przyjazna przestrzeń, miejsce do życia.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgloszono.


Ad. pkt. 2.
Podzamcze-parking, przyjazna przestrzeń, miejsce do życia.


W pierwszej części posiedzenia  radni wraz z gośćmi zaproszonymi wyruszyli spod gmachu muzeum przy ul. Panieńskiej ulicami  szczecińskiej Starówki  zastanawiali się, co można zrobić z miejscami do parkowania, jak i gdzie można stworzyć przyjazną przestrzeń, aby była dobrym miejscem do życia.

W trakcie panelu dyskusyjnego głos zabrali:

 dr Helena Freino, urbanistka, architekt ZUT- dokonała prezentacji audiowizualnej zagospodarowania analogicznych  przestrzeni stref staromiejskich  na przykładzie miast europejskich, reasumując nasze Podzamcze nie jest  przestrzenią życzliwą dla pieszych, brak terenów zielonych,  poupychane samochody,  zastawione wąskie chodniki. Wszystkie wąskie uliczki na Podzamczu powinny zostać oddane pieszym. Apeluje o większy radykalizm, o odwagę.

Małgorzata Zychowicz-Prus Przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto, chcieliby aby miasto zwróciło szczególną uwagę na problem parkowania na tym terenie. Brak elementów małej architektury: ławki, zieleńce a przede wszystkim  problem wszędzie parkujących samochodów na Starym Mieście. Problemem jest brak czystości wokół lokali gastronomicznych.

J. Żółkowska  mieszkanka Podzamcza– zwróciła uwagę, iż powinna być tu Strefa Płatnego Parkowania i to czerwona, parking zastawiają osoby pracujące w okolicach Starego Miasta, które traktują to miejsce jak darmowy parking. Na terenie są ciągnące się w nieskończoność budowy, które psują wizerunek a także są utrudnieniem dla mieszkańców.

Przedstawiciel SM dokonał prezentacji zdarzeń i statystyke wykroczeń.  Zaobserwowali zjawisko  gdy jednemu kierowcy damy mandat i on stąd wyjedzie, to za pół godziny w tym samym, niedozwolonym miejscu zaparkuje inny kierowca jednocześnie podkreślali, że nie są w stanie nic zrobić dla mieszkańców, bo inaczej musieliby postawić tu strażników na całą dobę.

 Marcin Charęza Kierownik  Referatu Organizacji Ruchu wyjaśnił, iż problem parkowania jest im znany, od kilku lat starają się zmienić organizację ruchu. .Jako miasto nie możemy podjąć zdecydowanych działań bowiem wąskie uliczki nie spełniają wymogów dróg publicznych. Z SPP jednak jest problem. Niemal wszystkie uliczki na Podzamczu to drogi wewnętrzne, a strefę można utworzyć tylko na drogach publicznych. Teoretycznie można zmienić ich status,  jednak np. zajęcie miejsca na ogródek na drodze publicznej to długa procedura, na drodze wewnętrznej wystarczy tylko zgoda zarządcy, dlatego na naszej starówce pozostawiono status dróg wewnętrznych. Jeszcze w czerwcu powstanie długo oczekiwane dodatkowe przejście dla pieszych przez arterię nadodrzańską. Połączy Podzamcze z bulwarem.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt. –  samo wyeliminowanie samochodów nic nie da.  Miasto powinno uporządkować sprawy własnościowe na Podzamczu i zainwestować w ulice i chodniki.

Przewodniczący Komisji  M.Duklanowski – niestety nikt pomimo zaproszenia nie przedstawi nam pomysłu miasta na Podzamcze. Brak przedstawiacieli Wydziału Strategii  i Wiceprezydentów a także Architekta Miasta. Według niego, na ulicach podzamcza, w różny, nielegalny sposób parkowało kilka dni temu 140 samochodów. Ulice wg. Geoportalu sa własnością miasta tylko mają nieodpowiedni status.

Jerzy Fydrych, kierownik SPP– SPP można tworzyć tylko na drogach publicznych, prowadzili badania napełnienia miejsc parkingowych  Podzamcza 100% natężenie Jest pewne rozwiązanie,  powiększenie parkingu pod Trasą Zamkową, dając dodatkowe sto samochodów. I wówczas można zakazać parkowania na Podzamczu.

Podsumowanie posiedzenia na kolejnej komisji.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła do wiadomości treśc pism:

  • informacje nt stacji bazowych  z dnia 5 czerwca br. oraz  z dnia 29 maja br. oraz 22 maja br. -  załącznik nr 3 do protokołu.
  • informacje od mieszkańców miasta nt. parkownaia samochodów przy ul.Male Błonia (nr w rejestrze BRM 518) - załącznik nr 4 do protokołu.
  • dot. braku działań SM przy rynku Pogodno ( nr w rejestrze BRM 500)- załącznik nr 5 do protokou




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/05/30
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/07/04 10:47:45
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/07/04 10:47:45 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/06/21 10:25:28 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/06/09 10:43:50 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/05/30 12:30:40 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/05/30 12:30:10 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/05/30 12:27:20 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/05/30 10:50:48 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/05/30 10:50:26 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/05/30 10:24:07 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/05/30 10:22:34 Nowa pozycja