PROTOKÓŁ NR 0012.4.79.2017
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 9 MARCA 2017 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. |
3. | Odbudowa ulicy Dunikowskiego na wysokości numerów 36-40 i uporządkowanie terenu po sklepie Agena. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia w dniu 2 marca 2017 r. został przyjęty w wyniku głosowania: za-6, przeciw-0, wstrzym.-0.
Ad. pkt. 3.
Odbudowa ulicy Dunikowskiego na wysokości numerów 36-40 i uporządkowanie terenu po sklepie Agena.
Radny Witold Dąbrowski dokonał wprowadzenia do tematu. Powiedział, że ul. Dunikowskiego składa się z dwóch ulic: z ciągu komunikacyjnego podstawowego oraz ulicy nad torami. Dodał, że chciałby, aby ten teren uporządkować. Powiedział, że teren został przekazany jednej ze spółek miasta, która sprzedała teren deweloperowi. W związku z brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego deweloper wybudował na tym terenie 3 wieżowce. Aby nie doszło do dalszej rozbudowy mieszkaniowej na terenie po sklepie Agena, został wszczęty mpzp Pomorzany – Dunikowskiego, który został przyjęty w ubiegłym roku. Plan pozwolił zachować ten teren pod parking wielokondygnacyjny lub parking na poziomie terenu. Powiedział, że działka, która została sprzedana pod budowę wieżowców została tak wyznaczona, że zajęła połowę drogi dojazdowej, która łączy dół z górą ul. Dunikowskiego. Podsumował i powiedział, że na tym terenie są trzy problemy: 1) problem drogi łączącej ul. Dunikowskiego z ul. Dunikowskiego „bis”, 2) uporządkowanie i zagospodarowanie terenu po sklepie Agena, 3) wykonać ul. Dunikowskiego i zrobić z niej drogę publiczną. Poprosił, aby spojrzeć na temat kompleksowo.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że w pierwszej kolejności należałoby ustalić czy deweloper dopuścił się zajęcia drogi czy jednak miał takie prawo. Wg jego oceny był właścicielem gruntu i miał takie prawo.
Andrzej Loch Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego powiedział, że sprawdzono tę kwestię i stwierdzono, że nie przekroczono granic działki.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski poprosił Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego o przedstawienie propozycji uregulowania spraw komunikacyjnych.
Ryszard Urbański Kierownik Działu Ewidencji Dróg, Inżynierii Ruchu i Oznakowania Sieci Drogowej Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego powiedział, że droga poprzeczna nie jest drogą, a nieruchomością na której został wydzielony ciąg komunikacyjny. Dodał, że w kwestii technicznych aspektów związanych z wydzieleniem fizycznej drogi, należałoby rozpocząć od podziału nieruchomości i od wyznaczenia ciągów komunikacyjnych pod drogę wewnętrzną z uwzględnieniem parkingu. Dodał, że wiąże się to z zabezpieczeniem środków finansowych na projekt i na realizację zadania.
Marcin Charęza Kierownik Referatu ds. organizacji ruchu w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska powiedział, że odcinek ul. Dunikowskiego – droga poprzeczna, formalnie to nie jest droga a użytek, który powstał bardzo dawno temu jako ciąg komunikacyjny. Na wniosek mieszkańców i spółdzielni razem z ZDiTM zmienili oznakowanie. Powiedział, że nie jest to organizacja ruchu, bo ta dotyczy wyłącznie dróg publicznych. Zaproponował zmianę komunikacyjną przedstawioną na rysunku, który stanowi zał. 3 do protokołu. Dodał, że przede wszystkim należy uporządkować stany prawne tych terenów, ponieważ aktualnie jest tam nieład. Zaproponował, aby po uregulowaniu stanów prawnych, zrobić przebudowę, tak aby poprawić sytuację. Dodał, że z drogi poprzecznej nie można zrobić drogi publicznej ponieważ parametry tej drogi nie pozwalałyby na zbudowanie drogi gminnej. Dopowiedział, że na wniosek mieszkańców opracowano również koncepcję budowy miejsc postojowych.
Radny Witold Dąbrowski powiedział, żeby miasto podjęło kompleksowe działania, aby wydzierżawić teren pod parking. Dodał, że wolałby w tym miejscu parking wielopoziomowy.
Marcin Charęza powiedział, że jest to teren w zarządzie Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, a ZDiTM grzecznościowo ustawił tam oznakowanie. Dodał, że mieszkańcy zanieczyszczają ten teren wyrzucając śmieci i teren sprzątany jest przez firmy zatrudnione na podstawie umowy o likwidacji dzikich wysypisk.
Radny Witold Dąbrowski przedstawił 3 temat: ciąg komunikacyjny w kierunku ul. Milczańskiej – ul. Dunikowskiego „bis”. Powiedział, że z jednej strony są tereny zielone, więc istnieje możliwość poszerzenia drogi o ok. 0,5-1 m, a z drugiej o poszerzenie drogi o tereny kolejowe. Przeszkodą jest też słup z linią wysokiego napięcia. W V kadencji Rady Miasta został wpisany do Studium zapis, żeby słupy zlikwidować, a linię wysokiego napięcia wpuścić w ziemię. Jednak na wniosek Polskich Sieci Energetycznych wycofano się z tego zapisu. Dodał, że przy tej organizacji ruchu do wieżowców nie mogą dojechać śmieciarki oraz wozy bojowe straży pożarnej. Powiedział, że oczekuje dezyderatu Komisji, aby drogę wykonać niemal natychmiast. Powtórzył, że należy kompleksowo spojrzeć na problem. Powiedział, że dobrym rozwiązaniem byłoby zrobienie jednej nitki z ruchem jednokierunkowym w jedną stronę i drugą nitkę z ruchem jednokierunkowym w drugą stronę. Powiedział, że trzeba byłoby opracować jeden spójny projekt i Urząd Miasta musiałby wszystko skoordynować.
Radny Marek Duklanowski powiedział, aby rozważyć możliwość przekazania lub sprzedaży terenu po sklepie Agena na rzecz spółdzielni lub wspólnot w zamian za wybudowanie parkingu.
Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że zanim zbierze się zespół fachowców powinno się przystąpić do procedury uregulowania stanów władania.
Michał Przepiera Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin po konsultacji z Marcinem Pawlickim Zastępcą Prezydenta Miasta powiedział, że pierwszą opcją jest pomysł, który przedstawił Radny Marek Duklanowski. Wg opinii Prezydentów jest to dobry pomysł. Zapytał o zdanie spółdzielni na propozycję oddania za symboliczną złotówkę terenu po sklepie Agena, jednak z przeznaczeniem na funkcję parkingową, drogową. Dodał, że w ten sposób szybko można byłoby rozwiązać problem. Kolejny pomysł rozwiązania to opcja, która wyklucza przekazanie tego terenu. Wg gradacji ważności problemów przedstawionych przez Radnego Witolda Dąbrowskiego, kolejnym jest odcinek drogi poprzecznej. Powiedział, że można byłoby podzielić się w ten sposób, że miasto weźmie drogę, a spółdzielnia parking. Dodał, że są to otwarte kwestie.
Radny Witold Dąbrowski powiedział, że 2/3 ul. Dunikowskiego „bis” jest własnością miasta. Spółdzielnia jest gotowa, aby przekazać ten grunt miastu, jednak problem będzie w uzyskaniu 100% podpisów mieszkańców, dlatego zaproponowano Prezydentowi Krzystkowi, żeby miasto dostało ten grunt na podstawie procedury przejęcia nieruchomości w związku z realizacją inwestycji drogowej na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (decyzji ZRID). Dodał, że jest to idealny moment, gdyż Zakład Wodociągów i Kanalizacji niebawem przystąpi do wymiany wodociągu w tym miejscu.
Mirosław Bajzert Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” powiedział, że spółdzielnia byłaby zainteresowana przekazaniem miastu drogi. Dodał, że na terenie będącym we władaniu spółdzielni wybudują również miejsca parkingowe. Powiedział, że teren po sklepie Agena nie sąsiaduje z innymi terenami będącymi w zarządzie spółdzielni. Dodał, że spółdzielnia posiada w tym rejonie fragment gruntu. Zaproponował zamianę tego kawałka gruntu na inny, który jest z ich punktu widzenia zupełnie niepotrzebny inwestycyjnie. Dodał, że oprócz spółdzielni i miasta część gruntu należała również do PKP.
Michał Przepiera Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin stwierdził, że stanowisko spółdzielni nie jest zbieżne ze stanowiskiem przedstawionym przez niego.
Jolanta Tomków Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” stwierdziła, że przedstawiciele miasta i przedstawiciele spółdzielni mówią o innych terenach. Spółdzielnia chce miastu przekazać drogę Dunikowskiego „bis”, aby cała ul. Dunikowskiego była we władaniu miasta. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” nabyła ten grunt od Gminy Miasto Szczecin z bonifikatą 98%. W akcie notarialnym jest zapis, że gdy miasto będzie potrzebowało teren z przeznaczeniem na cel publiczny wówczas nabędzie go od spółdzielni również z bonifikatą. Kolejną sprawą jest dojazd. Stwierdziła, że bardzo dobrą propozycją jest, aby częściowo zrobić parking i udrożnić dojazd do wieżowców Dunikowskiego 34 i 36. Trzecią sprawą jest teren po sklepie Agena. Powiedziała, że część terenu jest we władaniu SM „Kolejarz”, część jest własnością Gminy Miasto Szczecin, a część PKP. Powiedziała, że spółdzielnia wnioskowała do miasta, aby oddać ten teren. Propozycja była taka, że miasto przejmie część terenu po sklepie Agena będącego we władaniu spółdzielni, a spółdzielnia w rozliczeniu otrzyma grunt przy ul. Milczańskiej.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski podsumował dyskusję. Powiedział, że wiążące dla Komisji będzie stanowisku podkomisji. Zaproponował przyjęcie dezyderatu o następującej treści:
W wyniku występowania wielu nieprawidłowości w czasie urbanizowania Osiedla Pomorzany (ul. Dunikowskiego), w tym:
- braku właściwej bezpiecznej komunikacji;
- braku uregulowanych miejsc postojowych;
- przenikania stanów własnościowych,
Komisja ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa RM na posiedzeniu w dniu 9 marca 2017 r. podjęła decyzję o wystąpieniu do Pana Prezydenta o powołanie w terminie do 16 marca 2017 r. specjalnej Podkomisji ds. ul. Dunikowskiego w Szczecinie składającej się z przedstawicieli:
- Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami
- Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
- Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego
- Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej
- Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych
- Radnego Witolda Dąbrowskiego, Członka Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa RM
- Radnego Marka Duklanowskiego, Członka Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa RM
- Rady Osiedla Pomorzany
- Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz
- Spółdzielni Mieszkaniowej Dąb
- Spółdzielni Mieszkaniowej Portowiec.
Prace Podkomisji winny zakończyć się w terminie do 13 kwietnia 2017 r. z wypracowanym wspólnym stanowiskiem dla podejmowania działań zainteresowanych stron do właściwego i ostatecznego rozwiązania problemów mieszkańców tego osiedla.
Komisja w wyniku głosowania: za-6, przeciw-0, wstrzym.-0 pozytywnie zaopiniowała ww. dezyderat.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Czapiewska Główny Specjalista BRM | Władysław Dzikowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2017/02/03
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Czapiewska
- dnia:
- 2017/04/05 10:43:36
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Czapiewska | 2017/04/05 10:43:36 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2017/03/17 12:12:32 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2017/03/06 09:46:01 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2017/03/02 11:54:03 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2017/02/16 14:16:34 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2017/02/03 13:53:00 | Nowa pozycja |