Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2018/10/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w odpowiedzi na Pani interpelację informuję, że w kwestii określenia „wychowawca klasy” użytego w § 5 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.) sądy wydawały różne orzeczenia - często odmienne od przywołanych w interpelacji dotyczącej dodatku funkcyjnego za wychowawstwo - wyrok NSA (I OSK 19/08 z dnia 12 marca 2008 r.), wyrok WSA (II SA/Bd 625/08 z dnia 9 października 2008 r., LEX 519095.
Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na interpelację nr 2303 posłów Tomasza Piotra Nowaka i Arkadego Fiedlera z dnia 24 kwietnia 2008 r. zajęło stanowisko iż „dodatki funkcyjne mają gratyfikować dodatkowy nakład pracy, związany z wykonywaniem określonej dodatkowej funkcji, a tym samym nie mogą one łączyć się z pracą w przedszkolu, gdyż zajęcia wychowawcze, opiekuńcze realizowane przez nauczycieli przedszkoli nie mają charakteru zajęć dodatkowych, ponieważ odzwierciedlają treść i charakter zadań i obowiązków związanych z zatrudnieniem w przedszkolu, w odróżnieniu od zatrudnienia w szkole, gdzie zadania i obowiązki związane z wykonywaniem funkcji wychowawcy klasy mają charakter dodatkowy w stosunku do zadań i obowiązków wynikających z zatrudnienia na stanowisku nauczyciela realizującego określony program nauczania. Zatem w obecnie obowiązującym systemie prawnym wykluczenie niektórych nauczycieli z prawa do dodatku funkcyjnego nie następuje w związku z zatrudnieniem w jakimkolwiek typie szkoły czy na jakimkolwiek stanowisku, ale w związku z faktem wykonywania dodatkowych zajęć lub też ich niewykonywania (dodatek za wychowawstwo klasy to dodatek funkcyjny)”.
Jednocześnie MEN zwróciło uwagę, że jeżeli uznać, iż dodatek za wychowawstwo miałby przysługiwać za wychowywanie dzieci w przedszkolu, to powstałaby sytuacja w której wszyscy nauczyciele przedszkola byliby uprawnieni do dodatku za wychowawstwo, natomiast w szkołach byliby uprawnieni tylko niektórzy nauczyciele. Taki dodatek nie spełniałby ustawowych warunków jego przyznawania. Zespół negocjacyjny w projekcie regulaminu wynagradzania nauczycieli, po analizie przywołanych orzeczeń, przyjął zapis dotyczący dodatku funkcyjnego za wychowawstwo zgodnie z przywołanym rozporządzeniem. Strona związkowa uzgodniła bez zastrzeżeń projekt regulaminu. Uchwała Nr XLIII/1226/18, przyjęta przez Radę Miasta Szczecin w dniu 5 lipca 2018 r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz nagród i warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw została przekazana wojewodzie i podlegała w trybie nadzoru badaniu na podstawie kryterium zgodności z prawem. Wojewoda Zachodniopomorski nie zakwestionował ww. uchwały.
Interpelacja: Dot. dodatku funkcyjnego za wychowawstwo