Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2015/12/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana interpelację w sprawie tablic informacyjnych zgodnych z Systemem Informacji Miejskiej (SIM) dla rad osieli uprzejmie informuję.
Uchwała Rady Miasta Nr IX/177/11 z dnia 27 czerwca 2011 r. w sprawie Systemu Informacji Miejskiej w Mieście Szczecin wprowadziła na terenie naszego miasta SIM, który ma porządkować pod względem informacyjnym przestrzeń publiczną . Zgodnie z § 1 wyżej cytowanej uchwały wprowadza się na terenie Miasta Szczecin System Informacji Miejskiej zwany dalej SIM, jako kierunkowy, jednolity architektonicznie zespół elementów będących nośnikami informacji publicznej, ułatwiający poruszanie się w przestrzeni miejskiej oraz umożliwiający szerszy i łatwiejszy dostęp do informacji o mieście, w tym w szczególności o jego zabytkach, instytucjach kultury i atrakcjach turystycznych. Do uchwały został dołączony katalog, który zawiera różne podsystemy tablic. Jednym z nich jest system tablic kierujących dla pieszych. W ramach tego podsystemu istnieją trzy rodzaje tablic. Zielone (obiekty zabytkowe, parki, miejsca wyjątkowe), niebieskie (obiekty kultury, nauki, rozrywki) oraz tablice białe opisane granatową czcionką prowadzące do obiektów użyteczności publicznej. Tablice kierujące dla ruchu pieszego są przede wszystkim dedykowane turystom i osobom nie znającym miasta. Mają ułatwić znalezienie oraz dotarcie do właściwego obiektu.
Ponadto informuję, że Zarządzeniem nr 351/11 z dnia 14 lipca 2011 roku był powołany przez Prezydenta Miasta Szczecin Zespół, który w ramach swoich prac wytypował zamknięty katalog obiektów w każdym z trzech obszarów. Bardzo istotnym było właściwe wyważenie ich ilości, tak aby nie stwarzać wrażenia „przeładowania” przestrzeni publicznej informacją. Z obiektów użyteczności publicznej wybrano najważniejsze i podstawowe instytucje m. in. urzędy, sądy, policja, dworce.
Natomiast jak najbardziej zasadniczym jest wniosek, aby ujednolicić co do wielkości, wyglądu, treści, kolorystyki (itp. i itd.) szyldy Rad Osiedli. Taki projekt został opracowany, szczegółowych informacji co do tej inicjatywy można uzyskać w Urzędzie Miasta Szczecin w Biurze Komunikacji Społecznej i Marketingowej.
Interpelacja: Dot. Systemu Informacji Miejskiej dla Rad Osiedli