Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Marcin Pawlicki
- Data odpowiedzi:
- 2016/03/02
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie dotyczące aplikacji związanych z transportem zbiorowym uprzejmie informuję.
ad 1.
Według informacji uzyskanej z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego system dostępu do informacji pasażerskiej za pośrednictwem sms działa. Został wdrożony w ramach I etapu projektu pn. „Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego w aglomeracji szczecińskiej poprzez zastosowanie systemów telematycznych” w 2011 r. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nie posiada danych odnośnie ilości osób, niemniej jednak wystąpi o przygotowanie takiego zestawienia, które niezwłocznie po otrzymaniu zostanie Panu przekazane.
ad 2.
Informacja pasażerska przez sms jest tylko wsparciem informacji pasażerskiej i służy do zastosowań doraźnych, tj. stojąc na przystanku, gdzie nie ma tablicy można uzyskać informację o rzeczywistym czasie odjazdu pojazdu z danego przystanku. Aby otrzymać informację wystarczy wysłać sms, w treści wpisując numer przystanku (zditm p:”pięciocyfrowy nr przystanku”). W wiadomości zwrotnej pasażer dostaje informację na temat czasu odjazdu pojazdów z danego przystanku. Numery przystanków znajdują się na każdym przystanku. Informujemy jednocześnie, że każdy operator takich usług pobiera opłaty za tzw. sms-y premium. Podobne rozwiązanie stosuje się np. w Kielcach
ad 3.
Aby skorzystać z informacji pasażerskiej za pomocą bezprzewodowego dostępu, należy w telefonie włączyć funkcję bluetooth. Znajdując się do 20 m od zamontowanego urządzenia, po zaakceptowaniu przyjęcia wiadomości, dostaje się informację (wirtualną tablicę) z czasami rzeczywistymi z przystanku przypisanego do urządzenia (najbliższe przystanki). Usługa jest bezpłatna. Dwadzieścia jeden urządzeń zostało zamontowanych w instytucjach pożytku publicznego (uczelnie, biblioteki, muzea itp.). Również i w tym przypadku Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nie posiada danych odnośnie ilości osób i wystąpi o przygotowanie takiego zestawienia, które niezwłocznie po otrzymaniu zostanie Panu przekazane.
ad 4.
Rozwiązanie, o którym Pan pisze, zostało wdrożone w ramach zrealizowanego II etapu ww. projektu. Strona zostanie udostępniona pasażerom w miesiącu marcu.
ad 5.
Przytoczony przez Pana przykład Bydgoszczy, jako miasta, w którym tablice dynamicznej informacji pasażerskiej znajdują się na każdym przystanku nie jest trafny, bowiem na ponad 1000 przystanków zamontowanych jest 168 tablic. Ponadto należy wspomnieć, że w innych miastach realizowano tylko ten element.
W Szczecinie informacja pasażerska jest jednym z 10 wdrożonych podsystemów w jednym projekcie. Zainstalowanych jest 95 tablic. System umożliwia jednak integrację z nowymi tablicami. Na rok 2016 zgłoszone zostało do budżetu miasta zadanie pn.: „Zakup, instalacja, integracja dodatkowych tablic SIP - 15 tablic”. Zadanie to jednak nie znalazło się w przyjętym ostatecznie dokumencie.
Interpelacja: Dot. aplikacji związanych z transportem zbiorowym