Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Informatyki
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2015/09/30
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie nr 706, informuję że system Progman iDziennik funkcjonuje w szczecińskich szkołach od roku szkolnego 2012/2013. W okresie pierwszych trzech lat szkolnych system działał prawidłowo. W okresie tym t.j. w latach 2012-2015 wprowadzono kilka istotnych dla prowadzenia dzienników elektronicznych zmian w przepisach prawnych – głównie: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych oraz Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.
Wszystkie te zmiany zmierzają w stronę dużej indywidualizacji nauczania, specjalizacji klas, grup, podziałów na grupy klasowe, międzyklasowe, międzyszkolne.
W obecnym systemie edukacji już nie klasa jest podstawową komórką organizacyjną, a staje się nią uczeń. Aby wprowadzić powyższe zmiany do systemu informatycznego, pozwalającego na prowadzenie elektronicznej dokumentacji szkolnej zgodnie z nową organizacją roku szkolnego, konieczne było bardzo głębokie przebudowanie systemu Progman iDziennik.
Firma Wolters Kluwer SA/Progman podjęła się zmiany architektury i przebudowy fundamentów systemu, gdyż dalsza ewolucja obowiązujących przepisów nie pozwalała na uwzględnienie tych zmian w aplikacji. Zmiana była konieczna, aby system Progman iDziennik mógł sprostać wymaganiom placówek oświatowych w prowadzeniu dokumentacji elektronicznej. Wprowadzenie nowej wersji systemu było możliwe tylko z początkiem roku szkolnego, aby generowane statystyki mogły pobierać dane z nowej struktury danych.
Przebudowa systemu została ukończona w sierpniu bieżącego roku i zgodnie z deklaracjami wykonawcy nie miała mieć wpływu na funkcjonowanie systemu. Niestety skomplikowanie systemu w połączeniu z dużą niejednorodnością rozwiązań stosowanych w szczecińskiej oświacie przyniosła znaczne pogorszenie jakości pracy w systemie.
Od początku bieżącego roku szkolnego nieustannie trwają prace zmierzające do usunięcia wszystkich zidentyfikowanych usterek i niedogodności systemu. Prace te zostały w znacznej mierze zakończone i zgodnie z opinią wielu administratorów szkolnych eksploatacja jest możliwa. Ponieważ wykryte błędy były usuwane terminowo nie ma podstaw do naliczenia kar umownych.
Przyjęte przez Wykonawcę rozwiązania pozwolą w przyszłości na dalszą rozbudowę systemu, szczególnie w kontekście planowanego jego wdrożenia w sąsiednich gminach. Bez przeprowadzonych w tym roku zmian nie było by to możliwe. W celu ograniczenia niekorzystnych skutków przebudowy systemu w Wydziale Informatyki i u Wykonawcy od połowy sierpnia pracuje grupa robocza, która na bieżąco monitoruje sytuację i rozwiązuje powstałe problemy.
Interpelacja: Dot. fatalnego funkcjonowania systemu Progman w szczecińskich szkołach w roku szkolnym 2015/2016