Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/11/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana interpelację z dnia 06 listopada 2017 r. w sprawie uporządkowania terenu wokół pojemników na odpady segregowane przy ul. Szymborskiej informuję, co następuje.
Zgodnie z umową zawartą na „Świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych oraz ze wskazanych nieruchomości niezamieszkałych na terenie Gminy Miasto Szczecin” w sektorze IV oraz w oparciu o zapisy uchwały nr VI/81/15 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 marca 2015 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin (zm. uchwałą nr IX/170/15 z dnia 16 czerwca 2015 r., uchwałą nr XX/482/16 z dnia 21 czerwca 2016 r. oraz uchwałą nr XXXIII/901/17 z dnia 12 września 2017 r.) w sektorze IV, tj. na Prawobrzeżu, zostało zlokalizowanych 45 ogólnodostępnych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych segregowanych (tzw. MINI PSZOK), są to trzy pojemniki do gromadzenia papieru, opakowań szklanych oraz opakowań z tworzyw sztucznych z możliwością gromadzenia opakowań wielomateriałowych i metalu. Jeden z takich punktów znajduje się przy ul. Szymborskiej.
Teren wokół pojemników został uprzątnięty w dniu 07 listopada 2017 r., w załączeniu zdjęcia przed i po sprzątaniu. Zgodnie z umową firma wywozowa ma obowiązek uprzątnięcia odpadów gromadzonych w bezpośrednim sąsiedztwie pojemników w trakcie realizacji usługi odbioru odpadów oraz na każde zgłoszenie Gminy Miasto Szczecin. Ponadto Wykonawca ma obowiązek kontrolowania stanu zapełnienia odpadami pojemników oraz dokonywania niezwłocznie dodatkowych odbiorów odpadów z tych pojemników w razie stwierdzonych przepełnień. Każdy z pojemników został oklejony etykietą, która informuje co można umieszczać w pojemniku, a czego nie należy. Niestety przy pojemnikach gromadzone są odpady, które nie można traktować jako segregowane. Z obserwacji wynika, że podrzucane są najczęściej odpady, które należy zaliczyć jako zmieszane odpady komunalne oraz odpady wielkogabarytowe. Pomimo opisanych powyżej czynności wykonywanych przez firmę wywozową, okazuje się, że odpady są podrzucane z dużą częstotliwością. Niestety pomimo starań zdarzają się sytuacje, w których po uprzątnięciu terenu na drugi dzień znów jest bałagan.
Interpelacja: Dot. sprawie bałaganu przy ul. Szymborskiej