Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/03/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W nawiązaniu do odpowiedzi z dnia 10.02.2017r. na Pani zapytanie przekazuję informacje pochodzące od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie w zakresie pomiarów jakości powietrza w minionych latach w lewobrzeżnej części Szczecina oraz od Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. dotyczące pracy Ciepłowni Rejonowej Dąbska.
Dane monitoringowe WIOŚ w Szczecinie ze stacji pomiarowej przy ul. Andrzejewskiego w 2015r. nie wykazały przekroczeń poziomów dopuszczalnych dla mierzonego tam dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu, pyłu PM 2,5 i PM 10 oraz metali zawartych w pyle PM 10. Natomiast odnotowano tam przekroczenie poziomu docelowego dla stężenia średniorocznego określonego dla benzo(a)pirenu zawartego w pyle PM 10.
Z dostępnych danych pomiarowych za 2016r. wynika, że przy ul. Andrzejewskiego również będzie przekroczony poziom docelowy określony dla stężenia średniorocznego benzo(a)pirenu zawartego w pyle. Ostateczna wersja rocznej oceny jakości powietrza za 2016r. będzie przygotowana przez WIOS w Szczecinie do końca kwietnia 2017r.
Ponadto, na stronie internetowej WIOŚ – www.wios.szczecin.pl w zakładce Publikacje znajdują się roczne oceny jakości powietrza za 2015r i wcześniejsze lata, w tym informacje o liście stacji i stanowisk pomiarowych, wyniki pomiarów, także mapy z obszarami przekroczeń dla danych zanieczyszczeń. Podobnie jak w latach poprzednich, wysokie wartości stężeń zanieczyszczeń i występowania przekroczeń – benzo(a)piranu i pyłu PM 10 -rejestrowano w okresach grzewczych. Jako główną przyczynę tych przekroczeń wskazuje się niską emisję pochodzącą z indywidualnego ogrzewania mieszkań.
W odniesieniu do Ciepłowni Rejonowej Dąbska przy ul. Dąbskiej 36 eksploatowanej przez SEC Sp. z o.o. informuję, że instalacja posiada pozwolenie zintegrowane i prowadzi eksploatację urządzeń wg zapisów pozwolenia.
Odnosząc się do Pani zapytania dotyczącego zanieczyszczenia powietrza, to od początku sezonu grzewczego 2016/2017 w wyniku eksploatacji ciepłowni nie wystąpiły zdarzenia, które mogły by spowodować emisję substancji przekraczającą wartości określone w pozwoleniu. Emisja substancji z instalacji jest monitorowana w sposób ciągły, wyniki pomiarów przekazywane są Prezydentowi Miasta Szczecin. W załączeniu przesyłam udostępnione przez SEC Sp. z o.o. raporty stężeń i pomiarów za ostatni okres: grudzień 2016 – luty 2017. Ponadto, na terenie Ciepłowni przeprowadzane są okresowe kontrole przez przedstawicieli Prezydenta w zakresie zgodności pracy instalacji z zapisami pozwolenia zintegrowanego (kontrole nie wykazywały nieprawidłowości).
Interpelacja: Dot. pomiarów czystości powietrza w Szczecinie przy ul. Andrzejewskiego
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Edyta Sowińska | 2017/03/22 15:04:03 | modyfikacja wartości |
Edyta Sowińska | 2017/03/22 13:44:24 | nowa pozycja |