Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Kultury
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/06/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację nr 1973 z dnia 21 czerwca 2017 r. w sprawie osób zatrudnionych w Domu Kultury „13 Muz” informuję uprzejmie, że Pani Maja Olendzka zawarła umowę o pracę w wyżej wymienionej instytucji w roku 2009, pełniąc w niej funkcję głównej księgowej, natomiast Pani Alicja Kozub podpisała umowę o pracę w roku 2012 jako specjalista ds. administracyjno-księgowych. W styczniu 2017 r. p. M. Olendzka została zastępcą dyrektora DK „13 Muz”, zaś p. A. Kozub objęła stanowisko głównej księgowej. Istotnie, obie Panie są siostrami.
Zgodnie z § 6 ust. 2 Statutu Domu Kultury "13 Muz" w Szczecinie, stanowiącego załącznik do uchwały Nr XLIX/936/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 9 stycznia 2006 r. w sprawie nadania Statutu Domowi Kultury "13 Muz" w Szczecinie (tekst jednolity (Dz.Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2013 r., poz. 1676) dyrektor może powołać i odwołać zastępcę dyrektora, po zasięgnięciu opinii Prezydenta Miasta. Stosowna opinia Prezydenta w sprawie zamiaru powołania zastępcy dyrektora Domu Kultury „13 Muz” w osobie p. M. Olendzkiej została przekazana dyrektorowi instytucji w styczniu 2017 r.
Do pracowników instytucji kultury (w tym m.in. do dyrektora, zastępcy dyrektora,
jak również głównego księgowego), nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia
21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 902 z późn. zm.), w myśl których: "Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa
do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 2, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej". Status pracowników instytucji kultury, a więc również Domu Kultury "13 Muz", reguluje ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U z 2017 r. poz. 862) oraz Kodeks pracy, które podobnego zapisu
nie zawierają. Tym samym w przedmiotowej sprawie nie zostały naruszone przepisy prawa,
a sytuacja, w której pracownicy instytucji kultury są połączeni więzami pokrewieństwa – nawet jeśli zachodzi między nimi podległość służbowa – jest pod względem prawnym dopuszczalna. Tym niemniej, zgodnie z aktualnie obowiązującym Regulaminem organizacyjnym DK „13 Muz” i schematem organizacyjnym, nadanym przez dyrektora Waldemara Kulpę, między obiema wspomnianymi pracownicami instytucji nie występuje bezpośrednia zależność służbowa.
Polityka kadrowa miejskich instytucji kultury (obecnie jest to 12 placówek) pozostawała –
i pozostaje – wyłączną domeną i kompetencją ich dyrektorów, o czym przesądzają jednoznacznie przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Dlatego też nie znajduję podstaw do realizacji wniosku Pana Radnego o natychmiastowe zdymisjonowanie Waldemara Kulpy ze stanowiska dyrektora Domu Kultury „13 Muz”.
Interpelacja: Dot. działalności klubu XIII Muz