Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Miasta Michał Przepiera
- Data odpowiedzi:
- 2016/09/12
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację Pana Radnego z dnia 29.08.2016 r. uprzejmie informuję, że w Gminie Miasto Szczecin działania na rzecz osób bezdomnych mają charakter systemowy i obejmują w szczególności: zapewnienie schronienia, wyżywienia, lekarstw, odzieży oraz dostępu do łaźni. Ponadto, osoby bezdomne mają zagwarantowaną opiekę lekarską oraz wsparcie specjalistów.
Zauważyć należy, że większość z 1261 osób bezdomnych (dane Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie z przeprowadzonego w terminie z 21 na 22 stycznia 2015r. spisu, w którym uczestniczyli także strażnicy miejscy) przebywa na terenie ogrodów działkowych, w sąsiedztwie dworców i przystanków komunikacji miejskiej, na ulicach i placach miasta. Jednocześnie okazuje się, że wiele z tych osób nie chce mieszkać w schroniskach, choć w ramach umów z organizacjami pozarządowymi, w siedmiu placówkach dla osób bezdomnych, w tym dla matek z małymi dziećmi Gmina Miasto Szczecin zabezpieczyła w 2016 roku 375 miejsc, natomiast w okresie zimowym liczba miejsc zwiększy się o 150 i wynosić będzie 525.
Odnosząc się do wskazanych w niniejszej interpelacji sytuacji związanych z przebywaniem osób bezdomnych i żebrzących w miejscach publicznych, w tym na deptaku Bogusława uprzejmie wyjaśniam, że pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie każdorazowo po otrzymaniu zgłoszenia (zazwyczaj telefonicznego od mieszkańców) podejmują interwencję w danym środowisku informując o możliwości skorzystania z miejsca w placówkach dla osób bezdomnych na terenie miasta Szczecina oraz o dostępnych innych formach pomocy. Ewentualne skorzystanie z dostępnych form wsparcia opiera się na zasadzie dobrowolności, co jest równoznaczne z koniecznością wyrażenia zgody przez osobę bezdomną czy żebrzącą.
Nadmieniam, że przypadki zakłócania ciszy nocnej, żebractwa, dewastacji czy zanieczyszczania ulic podlegają zgłaszaniu do służb porządkowych, tj. Policji lub Straży Miejskiej.
W zakresie działań podejmowanych przez Straż Miejską informuję, że Funkcjonariusze Straży Miejskiej Szczecin podczas patroli kontrolują miejsca gromadzenia się i przebywania osób bezdomnych, informują o instytucjach i organizacjach udzielających pomocy, a w razie potrzeby przewożą te osoby do schronisk.
Z informacji otrzymanych od Straży Miejskiej wynika, iż przy deptaku Bogusława od początku roku przeprowadzono 5 interwencji. W 3 przypadkach osoby bez zameldowania będące w stanie upojenia alkoholowego po przebadaniu przez lekarza zostały przewiezione do Miejskiej Izby Wytrzeźwień w Szczecinie. W pozostałych 2 przypadkach osoby bezdomne odmówiły udzielenia pomocy w postaci umożliwienia pobytu w schronisku dla osób bezdomnych. Z uwagi na to, że działania strażników skupiają się w głównej mierze na reagowaniu doraźnym, będącym konsekwencją otrzymywanych zgłoszeń w zakresie uciążliwości związanej z bytowaniem osób bezdomnych, funkcjonariusze utrzymują stały kontakt z instytucjami udzielającymi wsparcia bezdomnym wymieniając informacje w zakresie kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych.
Jednocześnie mając na uwadze spotęgowanie zdarzeń związanych z uciążliwością przebywania osób bezdomnych w okresie letnim w miejscach funkcjonowania lokali gastronomicznych, oraz ogródków przyrestauracyjnych na terenie miasta Szczecin Straż Miejska w Szczecinie uwzględnia w swoich działaniach między innymi potrzebę planowania wspólnych służb z funkcjonariuszami Policji również w porze nocnej. Dla przykładu Straż Miejska Miasta Szczecin zrealizowała we wskazanym rejonie od początku roku łącznie 53 kontrole w ramach 9 wspólnych służb. Równocześnie zostało skierowane pismo do Komendanta Komendy Miejskiej Policji w zakresie rozszerzenia planowanych działań w przedmiotowym zakresie.
Mając na uwadze, że nie zawsze sposób podejmowanych działań zyskuje akceptację mieszkańców, oczekujących natychmiastowego „usunięcia” osób bezdomnych czy żebrzących podkreślam, że podejmowane działania opierają się na przepisach prawa i poszanowaniu godności każdego człowieka.
Interpelacja: Dot. pomocy osobom bezdomnym