Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2016/09/29
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 22 września 2016 r. informuję, iż wypracowywanie kompromisu w sprawie umieszczania reklam w środkach komunikacji miejskiej było procesem wieloletnim. W ramach tego kompromisu nie ma pełnej dowolności w zakresie umieszczania reklam na pojazdach komunikacji, a sprawy te uregulowane są w obowiązujących umowach przewozowych dla wszystkich operatorów.
Nie jest dopuszczone umieszczanie reklam na oknach bocznych autobusów – po obu stronach pojazdów w barwach Floating Garden (nie dotyczy to umów reklamowych zawartych przed 01.01.2014 r.) oraz po stronie, na której umieszczone są drzwi dla wymiany pasażerów – w przypadku pozostałych pojazdów. Wraz z rosnącą liczbą nowych pojazdów i umieszczaniem na nich marki Miasta znacząco maleje liczba środków komunikacji posiadających reklamy na szybach po jednej stronie pojazdu.
Przychody z tytułu wynajmu powierzchni reklamowych stanowią dodatkowe źródło pozyskiwania środków finansowych, które przeznaczone są na zakup nowego taboru, finansowanie bieżących potrzeb eksploatacyjnych i remontowych, co znacząco podnosi bezpieczeństwo i jakość świadczonych przez przewoźników usług przewozowych. Całkowita rezygnacja z dodatkowych środków finansowych oznaczałaby konieczność pokrycia utraconych wpływów ze środków budżetu Miasta, a więc z pieniędzy publicznych. Rezygnacja z reklam, bez pokrycia utraconych przez przewoźników wpływów, przełożyłaby się na wyższe ceny biletów oraz oferowane pasażerom podróżowania pojazdami starszymi.
Wszystkie działania stanowią kompromis pomiędzy oczekiwaniami pasażerów a kondycją szczecińskiej komunikacji.
Interpelacja: Dot. reklamy w pojazdach komunikacji miejskiej