Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2017/02/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie nr 1760 w sprawie organizacji nowej sieci szkół informuję, że ustawodawca w celu sprawnego i efektywnego wprowadzenia nowej struktury szkolnictwa, zaproponował kilkuletni okres przejściowy i zawarł rozwiązania prawne
w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.(Dz.U. z 2017 r., poz. 60). Zasady przenoszenia uczniów/oddziałów z obecnej szkoły podstawowej do szkoły podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum, precyzyjnie określa art. 205 cyt. ustawy. Nadmieniam, że proponowane rozwiązanie ma zastosowanie jedynie w przypadku uczniów oddziałów klas III oraz VI szkoły podstawowej.
W związku z powyższym przedstawiam treść art. 205 z pominięciem zapisów dotyczących szkół prowadzonych przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną:
Art. 205. 1. Jeżeli w danej publicznej szkole podstawowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego są zorganizowane co najmniej dwa oddziały klasy III, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnegoprowadzącej tę szkołę podstawową może wskazać uczniomniektórych oddziałów tej klasy, miejsce realizacji obowiązku szkolnego odklasy IV do VIII, w latach szkolnych 2017/2018–2021/2022, w publicznej szkole podstawowej, powstałej z przekształceniagimnazjum, prowadzonej przez tę jednostkę. W tym przypadku przepisu art. 130 ustawy – Prawo oświatowe nie stosuje się.
2. Jeżeli w danej publicznej szkole podstawowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego
są zorganizowane co najmniej dwa oddziały klasy III, jest możliwe,w latach szkolnych 2017/2018–2021/2022, przyjęcieniektórych uczniówtych oddziałów, do klasy IV, przez dyrektora publicznej szkoły podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub inny organ, w porozumieniu z organem prowadzącymtęszkołę, na wniosek rodzicówtych uczniów. Wnioski mogą być składane w terminie określonym przez organ prowadzący szkołę, a w przypadku szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – organ wykonawczy tej jednostki. W tym przypadku przepisu art. 130 ustawy – Prawo oświatowe nie stosuje się.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 i 2, przeniesienie uczniów następuje z dniem 1 września danego roku, a uczniowie ci rozpoczynają naukę w klasie IV odpowiednio w latach szkolnych 2017/2018–2021/2022.
4. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może wskazać uczniom oddziałów klasy VIszkoły podstawowej prowadzonej przez tę jednostkę, miejsce realizacji obowiązku szkolnego od klasy VII do VIII,w latach szkolnych 2017/2018–2022/2023, w publicznej szkole podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum,prowadzonej przez tęjednostkę. W tym przypadku przepisu art. 130 ustawy – Prawo oświatowe nie stosuje się.
5. W latach szkolnych 2017/2018–2022/2023 jest możliwe przyjęcie uczniów, którzy ukończyli klasę VI szkoły podstawowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, do klasy VII przez dyrektora publicznej szkoły podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub inny organ, w porozumieniu z organem prowadzącym tę szkołę, na wniosek rodziców tych uczniów.Wnioski mogą być składane w terminie określonym przez organ prowadzący szkołę, a w przypadku szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – organ wykonawczy tej jednostki. W tym przypadku przepisu art. 130 ustawy – Prawo oświatowe nie stosuje się.
6. W przypadku, o którym mowa w ust. 4 i 5, przeniesienie uczniów następuje z dniem 1 września danego roku, a uczniowie ci rozpoczynają naukę w klasie VII odpowiednio w latach szkolnych 2017/2018–2022/2023.
(…)
Ponadto informuję, że Wydział Oświaty nie posiada stanowiska rodziców uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 37 w kwestii przekształcenia z dniem 1 września 2017r. Gimnazjum Nr 7 w ośmioletnią szkołę podstawową. W związku z powyższym Pana wniosek
o przeprowadzenie ankiety wśród rodziców ww. szkoły zostanie przekazany dyrektorowi placówki celem zajęcia stanowiska w sprawie.
W przypadku zastosowania wariantu dotyczącego przekształcenia Gimnazjum Nr 7 w ośmioletnią szkołę podstawową niewątpliwie obiekt będzie wymagał przeprowadzenia prac adaptacyjnych. Wstępne przewidywane skutki finansowe wdrożenia takiego rozwiązania zostały przedstawione w odpowiedzi na Pana Zapytanie nr 1744. Biorąc pod uwagę, że ostateczne decyzje odnośnie wyboru wariantu zostaną podjęte do 31 marca br. istnieje realne zagrożenie, że terminy przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych nie zostaną dochowane.
Interpelacja: Dot. nowej siatki szkół