Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Pełnomocnik PM poza strukturą Wydziałów
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2016/05/09
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie w sprawie pełnomocnika ds. mobilności pieszej informuję, co następuje.
W zakresie zadań pełnomocnika ds. rozwoju systemu komunikacji rowerowej jest m.in. opiniowanie projektów zmian organizacji ruchu oraz planowanych inwestycji głównie pod kątem organizacji ruchu rowerowego. W wielu przypadkach powyższe działania, z uwagi na usytuowanie infrastruktury rowerowej, obejmują również opiniowanie rozwiązań przeznaczonych dla ruchu pieszego. Opinie dotyczą np. usytuowania infrastruktury rowerowej względem chodników, zatok przystankowych, postojowych, minimalizacji ilości punktów kolizyjnych i miejsc niebezpiecznych, wprowadzenia czytelnej separacji ruchu, np. w sytuacji, gdy jest ona niezbędnym elementem na danym fragmencie drogi oraz zapewnienia intuicyjności przyjętych rozwiązań.
W zakresie przedkładanych opinii znajdują się m.in. propozycje rozwiązań technicznych w istniejącym pasie drogowym, mających na celu głównie zwiększenie atrakcyjności komunikacji rowerowej, jednak przy pogodzeniu interesu różnych użytkowników ruchu, w tym pieszych. Wiele z dotychczasowych i planowanych inwestycji związanych bezpośrednio z budową lub przebudową dróg dla rowerów, obejmuje m.in. przebudowę chodników. Przykładowo planowana jest budowa drogi dla rowerów wzdłuż ul. 26 Kwietnia, przy jednoczesnym remoncie ciągów pieszych na całej długości. Część z wprowadzonych zmian stałej organizacji ruchu polegających na wyznaczeniu na jezdni pasów ruchu dla rowerów, poprawia również sytuację na chodnikach – np. w związku z przeniesieniem miejsc parkingowych na jezdnię.
Chciałbym zaznaczyć, że opiniowanie projektów organizacji ruchu oraz innych inwestycji, odbywa się nie tylko przez pełnomocnika ds. systemu komunikacji rowerowej, ale również przez inne komórki organizacyjne i wydziały Urzędu Miasta. W razie potrzeby organizowane są spotkania w celu wypracowania rozwiązań zadowalających i korzystnych z punktu widzenia wszystkich uczestników ruchu lub osiągnięcia kompromisu. W związku z powyższym na chwilę obecną nie planuje się powołania dodatkowej osoby, której zadaniem byłoby dbanie o elementy mobilności pieszej.
Interpelacja: Dot. pełnomocnika ds. mobilności pieszej