Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/07/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w odpowiedzi na Pana zapytanie nr 2696, dotyczące darmowych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych informuję, że zgodnie z zapisami Uchwały Nr VI/78/15 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 marca 2015 r. w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin, określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych, z późniejszymi zmianami, uczniowie klas dotychczasowych gimnazjów, gimnazjów, liceów, techników, szkół zawodowych i policealnych do ukończenia 23 roku życia oraz uczniowie szkół podstawowych (za wyjątkiem uczniów szkół podstawowych wymienionych w załączniku do uchwały nr 2 ust. 1 pkt. 25) uprawnieni są do ulgowych przejazdów (tj. 50 % ulgi) pojazdami lokalnego transportu zbiorowego. Natomiast wyłącznie uczniowie szkół podstawowych mogą korzystać z uprawnienia do bezpłatnych przejazdów na podstawie spersonalizowanej Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej wydawanej przez ZDiTM, w oparciu o ważną legitymację szkolną.
W określeniu czy uczniowie klas gimnazjalnych włączonych do struktur szkół podstawowych są uczniami szkoły podstawowej, czy nadal uczniami nieistniejącego w sensie formalnym gimnazjum, pomocna staje się opinia wydana przez Dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Alinę Sarnecką. Wynika z niej, że w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 na legitymacjach szkolnych uczniów uczęszczających do klas dotychczasowego gimnazjum powinna zostać umieszczona mała okrągła pieczęć urzędowa gimnazjum, a nie pieczęć urzędowa szkoły podstawowej, czy innego typu szkoły, do której dotychczasowe gimnazjum zostało włączone, lub w którą zostało przekształcone. Co więcej, uczniom klas gimnazjalnych, działających w strukturze szkoły podstawowej lub innym typie szkoły, do czasu zakończenia nauki w 3. etapie edukacyjnym (nauka w gimnazjum) wydaje się świadectwa ustalone dla dotychczasowych gimnazjów, opatrzone pieczęcią gimnazjum, a nie szkoły podstawowej, czy innego typu szkoły. Wobec tych uczniów nadal należy stosować dotychczasowe przepisy dotyczące gimnazjum, a nie przepisy odnoszące się do szkół nowego ustroju szkolnego. Zatem, z formalnego punktu widzenia, uczniowie klas dotychczasowego gimnazjum są nadal jego uczniami, mimo że gimnazjum, jako oświatowa jednostka organizacyjna już nie istnieje w sieci szczecińskich szkół prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin. Opinię Ministerstwa Edukacji Narodowej w powyższej sprawie można odnaleźć na stronie kuratoryjnej pod adresem:
http://archiwum.kuratorium.szczecin.pl/index.php/nauczyciele-i-dyrektorzy/2788-pismo-men-dotyczace-dokumentacji-szkolnej-uczniow-dotychczasowych-gimnazjow.
Pragnę również zwrócić uwagę, że spośród 37 gimnazjów prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin, dwadzieścia siedem (73%) zostało włączonych do struktur szkół podstawowych, natomiast pozostałe zostały włączone do technikum (G24 w ZS nr 2, G 22 w ZS nr 4), przekształcone w szkołę ponadgimnazjalną (G nr 6 w TTC, G nr 9 w XVI LO) lub są stopniowo wygaszane (to gimnazja, które działają w strukturach zespołów szkół, w skład których wchodzą, z wyłączeniem gimnazjum, wyłącznie szkoły ponadgimnazjalne).
Ponadto w ramach programu „Szczecin Przyjazny Rodzinie” posiadacze Szczecińskiej Karty Rodzinnej do ukończenia 18 roku życia, lub do ukończenia 24 roku życia kontynuujący naukę w szkole gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej lub szkole wyższej, legitymujący się ważnym dokumentem potwierdzającym status ucznia lub studenta studiów stacjonarnych uprawnieni są do zakupu biletów miesięcznych lub trzymiesięcznych z ulgą, w zależności od liczby dzieci, od 55% do 99%.
Interpelacja: Dot. darmowych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych