Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Obsługi Inwestorów i Biznesu
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2015/10/14
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na interpelację nr 736 z dnia 6 października 2015 r. chciałbym poinformować, że w pełni podzielam opinię Pana Radnego dotyczącą roli i znaczenia Wydziału Obsługi Inwestorów i Biznesu. Jak sama nazwa wskazuje jest to Wydział niezwykle istotny dla rozwoju gospodarczego Miasta Szczecin i regionu.
Kompetencje zatrudnionych w nim pracowników muszą zapewnić z jednej strony dobrą komunikację z lokalnym biznesem, z drugiej strony muszą posiadać niezbędną wiedzę dotyczącą procedur administracyjnych. Pamiętać bowiem należy, iż Wydział Obsługi Inwestorów i Biznesu pełni rolę wspierającą dla biznesu w relacjach z Urzędem Miasta, jednak samodzielnie nie posiada kompetencji do rozstrzygania spraw merytorycznie gdyż tym zajmują się inne Wydziały lub jednostki organizacyjne Miasta.
Niezależnie od powyższego prowadzona jest stała ocena pracowników, a także analiza potrzeb szkoleniowych.
Pracownicy Wydziału Obsługi Inwestorów i Biznesu uczestniczą w stażach organizowanych np. przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. w ramach szkoleń dla partnerów regionalnych. Uczestnicy stażu zdobyli wiedzę z zakresu: przygotowania ofert inwestycyjnych, zasady działania poszczególnych komórek PAIiIZ S.A., obsługi projektów inwestycyjnych, oczekiwań inwestorów, negocjacji, promocji projektów Banku Światowego, działań PAIiIZ S.A. w ramach opieki proinwestycyjnej. W ramach współpracy z PAIiIZ S.A. odbyły się także warsztaty na temat Międzynarodowej Promocji Inwestycyjnej.
Wydział Obsługi Inwestorów i Biznesu uczestniczy też w prestiżowych Międzynarodowych Targach Nieruchomości odbywających się np. w Monachium i Cannes, podczas których przedstawiana jest oferta inwestycyjna naszego miasta i regionu.
Celem Wydziału Obsługi Inwestorów i Biznesu jest bowiem skuteczne pozyskiwanie nowych inwestorów, wsparcie dla biznesu już działającego w Szczecinie oraz budowanie wizerunku miasta jako przyjaznego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatrudnieni w Wydziale Obsługi Inwestorów i Biznesu pracownicy posługują się biegle językiem angielskim i niemieckim.
Nabór i zatrudnienie w przedmiotowym Wydziale zawsze odbywa się w oparciu o kryterium kompetencji wymaganych od osób zajmujących się współpracą z inwestorami.
Rozmowa kwalifikacyjna kandydatów do pracy na wolne stanowiska w przedmiotowym Wydziale odbywa się też w języku obcym.
Zatrudnienie w Wydziale Obsługi Inwestorów i Biznesu jak w każdym innym Wydziale/Biurze musi jednocześnie spełniać ustawowe wymagania przy zatrudnianiu pracowników w administracji samorządowej.
Zarówno zatem system naboru jak i sposób wynagradzania pracowników musi uwzględniać normy prawne regulujące kwestie pracy w administracji samorządowej.
Interpelacja: Dot. restrukturyzacji i reorganizacji Wydziału Obsługi Inwestorów i Biznesu