Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2015/01/21
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na zapytanie w części dotyczącej przekształcenia na żłobki nieruchomości pozostających w zasobach Miasta uprzejmie informuję, że przepisy dotyczące warunków lokalowych w tym zakresie reguluje ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3 i rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy. Lokal taki, poza odpowiednią ilością i metrażem pomieszczeń w zależności od ilości miejsc, musi spełniać wymogi sanitarne i przeciwpożarowe, co zostanie potwierdzone właściwymi opiniami.
Ze względu na duże zapotrzebowanie w Mieście Szczecin na zapewnienie miejsc opieki dla dzieci do lat 3 dotychczas podejmowane były działania zmierzające do zwiększenia tej liczby. Doprowadziły one do uruchomienia nowego żłobka przy ul. Brytyjskiej 19 (80 miejsc), zwiększeniem o 60 liczby miejsc w 6 już funkcjonujących Żłobkach Miejskich oraz o 90 miejsc w nowo wybudowanej części żłobka przy ul. Niedziałkowskiego 49. Ponadto w wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert dwa podmioty niepubliczne otrzymały dofinansowanie z budżetu Miasta Szczecin do 72 miejsc w prowadzonych na terenie Szczecina żłobkach.
Ponadto podjęte zostały działania zmierzające do utworzenia we współpracy ze Szczecińskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego żłobka w ramach rozpoczętej inwestycji na terenie Osiedla mieszkaniowego SIENNO przy ul. Łącznej i Pelikana, co skutkować może utworzeniem dodatkowych 30 miejsc. W celu rozpoznania możliwości uruchomienia nowych miejsc opieki żłobkowej rozpoczęte zostały również działania w zakresie rozpatrzenia możliwości lokalizacji żłobków na terenach funkcjonujących w Szczecinie przedszkoli. Planowana jest również budowa żłobka przy zbiegu ulic Kadłubka i Asnyka w Szczecinie.
Natomiast odpowiadając na zapytanie w sprawie zagospodarowania nieruchomości po byłej szkole Gimnazjum Nr 3 informuję, że zgodnie z uchwałą nr XVIII/493/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie likwidacji publicznego Gimnazjum Nr 3 im. J. Kusicińskiego w Szczecinie, ul. Malczewskiego 22 A, nieruchomości po zlikwidowanym Gimnazjum Nr 3 zostały przejęte przez Szkołę Podstawową Nr 56 im. kpt. ż.w. K. Maciejewicza przy ul. Malczewskiego 22 A w Szczecinie i w całości służą potrzebom edukacyjnym tej placówki.
Interpelacja: Dot. nieruchomości jakie są w zasobach miasta, które można przekształcić w żłobki