Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
- Odpowiadający:
- Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2016/09/29
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie nr 1510 w sprawie udostępnienia danych dotyczących czasu reakcji Straży Miejskiej Szczecin za okres lipiec, sierpień i wrzesień 2016r. uprzejmie informuję, co następuje.
Realizując zapytanie o dane ze wskazanych trzech miesięcy 2016 r. informuję, iż ogółem przyjęto odpowiednio w lipcu 2 034 zgłoszenia, w sierpniu 1 966 zgłoszeń oraz we wrześniu 1 953 zgłoszenia (do dnia 27.09.2016 r.). Zgłoszenia te dotyczyły całego, ustawowego zakresu działalności Straży Miejskiej Szczecin.
W zależności od przedmiotu zgłoszenia, czas realizacji wahał się od kilku minut do kilku godzin, a w niektórych przypadkach nawet do kilku dni (usunięcie wraka pojazdu, zanieczyszczenie terenu, ustalenie właściciela lub użytkownika, polecenie usunięcia i kontrola realizacji).
W celu udzielenia informacji w przedmiotowej sprawie w nawiązaniu do wskazanego przez Pana zgłoszenia nieprawidłowego parkowania w rejonie ulic: Bł. Królowej Jadwigi i Małkowskiego, poddano ocenie kryterium czasu reakcji związane z realizacją interwencji dotyczących przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Na podstawie wyliczeń z programu poddano analizie następujące dane.
W lipcu br. zrealizowano 436 interwencji dotyczących wykroczeń drogowych, średni czas reakcji na zgłoszenia wynosił 36,61 minuty. W sierpniu br. przeprowadzono 465 interwencji, gdzie średni czas reakcji wynosił 35,37 minuty. We wrześniu br. przy 454 interwencjach czas reakcji wynosił średnio 37,55 minuty.
Przedstawione dane obejmują interwencje związane z nieprawidłowym parkowaniem, w szczególności: za znakiem B-36, w strefie zamieszkania D-40, na powierzchniach wyłączonych, na przystanku komunikacji miejskiej, na postoju Taxi, na drodze dla rowerów i w wielu innych sytuacjach oraz niewymienionych miejscach.
Po pierwszym zapytaniu nr 1455 z dnia 30 sierpnia 2016 r. w sprawie średniego czasu liczonego od momentu przyjęcia zgłoszenia do chwili przybycia na miejsce interwencji funkcjonariuszy Straży Miejskiej, program eMandat nie dawał możliwości wygenerowania tej wartości. Straż Miejska Szczecin wystąpiła do autora elektronicznego systemu ewidencji czynności służbowych eMandat o dodanie do programu funkcji „Czas reakcji”. System pozwala również na prowadzenie bieżącego nadzoru nad realizacją spraw zgłaszanych do dyżurnego SM. Obecnie program ten jest w fazie testowania.
Przykładowo przy stosowaniu urządzeń do blokowania kół pojazdów, czas reakcji liczony jest od momentu założenia do jej zdjęcia. Niejednokrotnie blokady pozostawiane są na noc. Podany przykład może powodować zakłócenia w ocenie właściwego czasu reakcji. W dalszym ciągu program będzie testowany do czasu wyeliminowania błędów.
W powyższej statystyce nie ujmowano interwencji własnych strażników miejskich po bezpośrednim ujawnieniu wykroczenia w miejscu pełnienia służby.
Interpelacja: Dot. działalności Straży Miejskiej